DOĞAN HIZLAN’dan ÜÇ KİTAP

0
211
- Reklam -

Doğan Hızlan, 1937 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Pertevniyal Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim gördü. Çeşitli edebiyat dergilerinde yazıları yayımlanan Doğan Hızlan’ın ilk yazısı 1954 yılında yayımlandı. Hürriyet ve Cumhuriyet gazetelerinde yazıları yayımlandı.
1980 yılında “Bayram Gömleği” adıyla çocuk öyküleri hazırladı. Ercüment Behzat Lav’ın eserlerinin yayımlanmasını sağladı. 2012 yılında Antalya Atatürk Kültür Parkı’nda adına açılan kütüphaneye 20.000 (yirmi bin) kitap bağışlayarak açılışına katkı yaptı.
Çok üreten bir yazar ve eleştirmen olan Hızlan’ın kitapları, “Yazılı İlişkiler”, “Günlerde Kalan”, “Sanat Günah Çıkarıyor”, “Kitaplar Kitabı”, “Saklı Su”, “Ne Kadar Mozart O Kadar Süt”, “Söyleşiler”, “Güncelin Çağrısı”, “Düzyazı Ayracı”, “Onbirinci Kat Yazıları”, “Şiir Çilingiri”, “1980-2000 Gösteri Yazıları”, “Edebiyat Dönencesi”, “Yalnızlık Kahvesi”, “Eleği Duvardan İndirelim”, “Sönmüş Kibritin İzinde”, “Çalıntı Kitap Deposu”, “Cağaloğlu- Hayatın ve Mesleğin Başladığı Yer”, “Beyoğlu’ndan Esintiler”, “Kitaplarla Kültür Turu”, “Anılarımda Yaşayanlar”, “Edebiyatımıza Dipnotlar”, “Yeniden Okumak”, “Şiirin Coğrafyası”dır.
Yukarda listesini verdiğim ve geçen hafta okuduğum üç kitabından söz etmek istiyorum. Bunlar, “Kitaplar Kitabı”, “Edebiyatımıza Dipnotlar” ve “Anılarımda Yaşayanlar”.
Kitaplar Kitabı “Yazarların Kaderini Paylaşmak” yazısıyla başlıyor. Önsöz için yazılan bu yazıda Hızlan, “Okuduğum, sevdiğim her kitabın bana verdiği zevki, başkalarıyla bölüşmek duygusu, beni yazı yazmaya iten birinci nedendir. Bu duygumu, tutkumu, kimi zaman yazılı kimi zaman da sözlü biçimde tatmin ettim” diyerek başlıyor.
Bir eleştiri üstadı olan Hızlan, bu kitabında yüzlerce yazarın kitapları üzerine düşüncelerini bizimle paylaşıyor. Kitabın arka kapağında da belirtildiği gibi, “Yıllar karşısında kendilerini korumuş, doğruluklarını kanıtlanmış eleştirler toplu halde elinizin altında. Doğan Hızlan, yazın alanındaki kılavuzluğunun güzel örneklerinden birinini sunuyor Kitaplar Kitabı’yla.”
Kimler yok ki bu kitapta. A.Kadir ile başlayıp Can Yücel ile biten alfabetik bir eleştiri kitabı. İçinde yüzlerce yazarın eserleri sizi sıkmadan okumaya davet ediyor. Kitabı okuduğunuzda yüzlerce kitap okumuş duygusuna kapılıyorsunuz. (Ben bu duyguyu yaşadım, umarım okuyunca sizler de yaşarsınız.)
Edebiyatımıza Dipnotlar’ın önsözünde Hızlan,”Bu kitapta sevdiğiniz, okuduğunuz, birçok dizesi belleğinizde olan, belki bilip sıklıkla okumadığınız şairler hakkında yazılar bulacaksınız. Umarım onlara yeni bir yaklaşım sağlayacak saptamalarda bulunabilmişimdir.” diyerek duygularını belirtiyor.
Ahmet Hamdi Tanpınar’dan Cemal Süreya’ya, Cahit Külebi’den Yahya Kemal’e onlarca yazarın eserlerine yer verdiği bu kitabı da edebiyat severler için başucu kitabı niteliğini taşıyor.
Edebiyatımıza Dipnotlar kitabında Cemal Süreya için gözlemini sizlerle paylaşmak istiyorum. “İlk şiiriyle mükemmelliği bulmuştu, ama gündelik yaşamında hep aradı, bulduğunu sandığı anda bile. Şiiri öğrenmek için Cemal Süreyay’yı okumalı. Şair doğmanın mucizesi gene onun şiir yaşamında gizlidir.” (s.49)
Sennur Sezer’i anlattığı yazısının başlığı, “Anne, Toplumcu, Şair”. Sezer’in “Gecekondu” şiirinden bir bölümü buraya almak istedim, umarım beğenirsiniz. “Soluk soluk yaşamalar/El kiri/Yıkanan kapı önlerinde/Yarına hep yarına sorular/Dipdiri/Fabrika düdüklerinde” (s.113)
Anılarımda Yaşayanlar kitabı ise “Belleğimin Bir Köşesinde Yaşıyorlar” yazısıyla başlıyor. Bu yazı da kitabın önsözü niteliğinde. “Her dostun ölümü benden bir parça götürdü. Yakından tanıdıklarım ya da satırlardan, dizelerden dost olduklarım. … Bu kitapta yer alan isimler, aramızdan ayrıldıktan sonra da yarattıklarıyla bende yaşadılar. Ölümsüzlük mertebesine ulaştılar.”
“Çağdaş Homeros” diye tanıdığımız Halikarnas Balıkçısı’nın 1973 yılında ölümüyle başlayan kiatap 2010 yılında kaybettiğimiz J.D.Salinger ile bitiyor. Aradaki 37 yıl içinde aramızdan ayrılan insanların Hızlan’ın belleğinin bir köşesinde yaşıyorlar. Hızlan bu kişiler için,” Ben onları, hem kişisel anlamla hem de onların çalışmalarından da söz ederek anmak yolunu seçtim. Çünkü anılar böyledir, bizi bırakmazlar.” diyor biraz önce belirttiğim önsözünde.
Ben bu üç kitabı bir hafta içinde büyük bir haz alarak okudum. Sizlerinde kitaplığında bulunması gereken kitaplar diye düşünüyor, bol okumalı günler diliyorum.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz