BANKALARA BORCU OLMAYAN KALMADI

0
11

Salgın nedeniyle halkın büyük bir bölümü işsiz kalırken, işini kaybetmeyenlerin büyük bir bölümü de kısa çalışma ödeneği nedeniyle normal gelirinin çok altında bir ücretle geçinmek zorunda kaldı.Hayat pahalılığı nedeniyle ay sonunu zor getiren halk, bankalardan kredi çekerek yaşamlarını sürdürmek zorunda kaldı. Resmi verilere göre bankalara borcu olan vatandaş sayısı 34 milyona ulaştı.


Oldukça düşük gelirlerle geçinmek zorunda olan ve gelirinin büyük bir bölümünü temel gıda fiyatlarına ayırmak zorunda kalan vatandaş bir darbe de uçuşa geçen fiyatlardan yedi. Nisan’da bir önceki aya göre yüzde 2,4 oranında artan gıda fiyatlarında bu yılın ilk dört aylık döneminde yüzde 11,7, son bir yılda yüzde 29.7 oranında artış yaşandı. Sadece temel gıda fiyatlarındaki artış maaş zamlarını üçe katlamış durumda.


Salgın sürecinin de etkisiyle halkın önemli bir bölümü işini kaybetti.İşgücünün yüzde 30’una yakınını oluşturan 10 milyon 200 kişinin atıl durumda olduğu, diğer bir ifadeyle ya hiç geliri olmadığı ya da düzensiz çok az bir gelirle geçinmek zorunda bulunduğu bir dönemde, açlık ve yoksulluk riski de önemli ölçüde arttı. Salgın sürecinin etkisiyle de kredi ve kredi kartları her zamankinden daha fazla kullanılmaya başladı.Bunun sonucunda da vatandaşın bankalara olan kredi borcu 2021 yılının ilk üç ayında 846 milyar liraya yükseldi.

- Reklam -


Faizlerin yükselmesine rağmen, bu yılın ilk üç ayında ihtiyaç kredisi kullanımı 15.4 milyar lira artarak 401.2 milyar lira düzeyine ulaşırken, kredi kartı borçları da ilk 3 ayda 9.6 milyar lira artarak 154.7 milyar lira düzeyine ulaştı.
Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin verilerine göre bankalara borcu olan vatandaşların ve icra dairelerindeki dosyaların sayısında büyük artış yaşandı. Vatandaşlarımızın 34 milyonunun bankalara borcu bulunurken, icra dairelerinde ise işlemde olan dosya sayısı 22 milyonu aştı.


Ücretsiz izne çıkarılan işçilerle yapılan anket sonuçlarını içeren “Ücretsiz İzin Gerçeği” raporunu açıklayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba “ İktidar işçilerin hem gelirini elinden aldı hem de borçlandırdı. Gelir kaybına uğrayan işçilerin yüzde 71’i geçinebilmek için bankalardan kredi çekmek zorunda kaldı. Ücretsiz izin uygulamasına son verilmediği takdirde milyonlarca yurttaş açlıkla baş başa kalmaya devam edecek ve büyük bir sosyal kırılma yaşanacaktır” diyerek iktidarı bu uygulamadan derhal vazgeçmeye ve gerçek işten çıkarma yasağı uygulamaya çağırdı.
Ağbaba’nın açıkladığı rapora göre ücretsiz izne çıkartılan işçilerin yüzde 47’si asgari ücretin yarısı kadar, yüzde 13’ü ise asgari ücretten daha fazla gelir kaybına uğradı.
Bu arada bayram ikramiyesinin en az 1500 lira olmasını bekleyen emekliler, açıklanan 100 TL’lik artışı duyunca yine hüsrana uğradılar.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz