ASGARİ ÜCRET YENİDEN BELİRLENSİN

0
159
- Reklam -

Tırmanan enflasyon ve özellikle gıda enflasyonundaki yüksek artış ve her yerde hissedilen pahalılık asgari ücreti yeniden gündeme taşıdı.

Hayat  pahalılığı dayanılmaz hale gelirken, asgari ücret zammının büyük bölümü çoktan eriyip  gitti.TÜİK’e göre Şubat ayında enflasyon yüzde 54,44, ENAG verilerine göre ise yüzde 123,80 oldu. Resmi enflasyon 20 yıl sonra ilk kez yüzde 50’yi aştı. Şubat ayında işçilerin cebine girer girmez açlık sınırının altında kalan. asgari ücret olağan bir ücret haline dönüştü. 

“Asgari ücrete yine zam gelecek mi? Ek zam var mı?” soruları  son günlerde artarken iktidar çevrelerinden bu konuda  gelen çeşitli açıklamalara karşın,  CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, asgari ücretin yılda iki kez belirlenmesi için Meclis’e kanun teklifi verdi.

- Reklam -

TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, asgari ücrete ikinci zam gelip gelmeyeceğine yönelik tartışmalar sürerken “asgari ücretin yeniden belirlenmesi gibi bir gündemin mevcut olmadığını” söyledi. 

Prof. Kılıç, NTV’ye yaptığı açıklamada, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun henüz resmi bir açıklama yapmadığına dikkat çekti ve konfederasyonların bu yönde bir talebi olmadığını dile getirdi. 

AKP’li Cahit Özkan da “Asgari ücrete yılda iki kez zam yapılabilir, zamanı geldiğinde yaparız” açıklaması yaptı

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Üyesi ve eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de, asgari ücrete bir daha bakılması gerektiğini söyleyerek, Ciddi bir şekilde müdahale etmek lazım. İnsanlarımızın gelirlerini arttırıcı önlemler almak lazım. Gerekirse Türkiye’de yıl ortasında asgari ücrete bir daha bakılmalı. Esnaf, memur, emekliler, çalışanlarla ilgili. Enflasyonist ortam maalesef böyle. Matematik belli. Yılbaşında verilen zam enflasyonun altında ise akıl ve vicdan der ki gel arkadaş bunu düzeltelim.” açıklamasında bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise, asgari ücrete yıl ortasında zam geleceğine ilişkin çıkan iddialara Asgari ücrete şartlar içerisinde bakmak lazım. Asgari ücreti eğer Meclis gündeme getirip değiştirmezse, Aralık’ta belirlenir, tabii olağanüstü şartlar olursa bu şartlara bakarak değerlendirilir. Ancak yasal durum Aralık ayını gösteriyor. Yeni asgari ücretin yasal belirlenme tarihi Aralık’tır ifadelerini kullandı.

İktidar kanadından gelen tüm bu açıklamalara karşın CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba somut bir adım atarak TBMM’ye verdiği kanun teklifinde, asgari ücretin enflasyon rakamlarına göre yılda iki kez belirlenmesini önerdi

Ağbaba “İktidar yetkilileri sürekli tarihi bir zamdan bahsediyor ama o zamdan eser kalmamış durumda. Ayrıca asgari ücretin yeniden belirlenmesine dair iktidar kanadından açıklamalar geliyor. Bu konuda eğer samimilerse asgari ücretin yılda bir kez belirleneceğine dair yasal hüküm var ve öncelikle bunun değiştirilmesi gerekir. Kanun teklifimizi verdik ve diyoruz ki asgari ücretin bu yıl yeniden belirlenmesine dair yasal değişikliği hemen yapalım. Eğer iktidar kanadı samimi ise kanun teklifimize destek verir ve asgari ücret bu yıl için yeniden belirlenir.”

Asgari ücret şu an açlık sınırının altında ve eğer yeniden belirlenmezse yıl boyunca da altında kalmaya devam edecek. Türkiye’de şu an resmi enflasyon yüzde 54,4 ama halkın  hissettiği gerçek enflasyon yüzde 100’ü aşmış durumda.

Muhalefet tarafından verilen bu kanun teklifine Cumhur İttifakının destek vereceğini pek zannetmiyorum ama yine de bekleyip göreceğiz.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz