Meteorolojik Uyarı: Kuvvetli Yağış ve Rüzgar Bekleniyor!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 24 Aralık Pazar günü için kuvvetli yağış ve rüzgar uyarısında bulundu.

Yapılan değerlendirmelere göre, ülkemizin genelinin parçalı ve çok bulutlu geçeceği belirtilirken, özellikle Marmara’nın doğusu, İç Anadolu’nun kuzeyi, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu, Kütahya, Hatay, Kayseri ve Şanlıurfa çevrelerinde yağışların etkili olacağı tahmin ediliyor.

Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde görüleceği belirtilirken; Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Sakarya, Artvin, Bitlis, Hakkari, Şırnak ve Siirt çevrelerinde yer yer kuvvetli yağışlar bekleniyor.

Hava sıcaklığının Karadeniz bölgesinde 3 ile 6 derece azalacağı öngörülüyor. Rüzgarın ise genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği, Marmara’nın doğusu, İç Anadolu’nun kuzeyi ve Karadeniz’de batı ve kuzeybatı yönlerden, Doğu Anadolu’nun doğusunda ise güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (50-70, yer yer 90 km/saat) esmesi bekleniyor.

Yağışların Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Sakarya, Artvin, Bitlis, Hakkari, Şırnak ve Siirt çevrelerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yerel dolu yağışı, ulaşımda aksamalar ve yağış anında kuvvetli rüzgâr gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Rüzgarın Marmara’nın doğusu, İç Anadolu’nun kuzeyi ve Karadeniz’de batı ve kuzeybatı yönlerden, Doğu Anadolu’nun doğusunda ise güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (50-70, yer yer 90 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İl İl Hava Durumu: 24 Aralık Pazar

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülkemizin geneli parçalı ve çok bulutlu olacak. Marmara’nın doğusu, İç Anadolu’nun kuzeyi, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu, Kütahya, Hatay, Kayseri ve Şanlıurfa çevrelerinde yağışlar bekleniyor.

RÜZGAR VE KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

RÜZGAR
Genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esecek olan rüzgar, özellikle Marmara’nın doğusu, İç Anadolu’nun kuzeyi ve Karadeniz’de batı ve kuzeybatı yönlerden eserken, Doğu Anadolu’nun doğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (50-70 yer yer 90 km/saat) esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI
Yağışların, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Sakarya, Artvin, Bitlis, Hakkari, Şırnak ve Siirt çevrelerinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden, ani sel, su baskını, yerel dolu yağışı, ulaşımda aksamalar ve yağış anında kuvvetli rüzgâr gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI
Rüzgarın; Marmara’nın doğusu, İç Anadolu’nun kuzeyi ve Karadeniz’de batı ve kuzeybatı yönlerden, Doğu Anadolu’nun doğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (50-70, yer yer 90 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

MARMARA BÖLGESİ HAVA DURUMU


Parçalı ve çok bulutlu bir hava beklenirken, doğu kesimlerin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Sakarya çevrelerinde sabah saatlerinde yer yer kuvvetli yağışlar beklenirken, rüzgarın doğusunda batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

ÇANAKKALE: Parçalı bulutlu, sıcaklık 18°C.
EDİRNE: Parçalı ve çok bulutlu, sıcaklık 17°C.
İSTANBUL: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Anadolu Yakası'nda sağanak yağışlı, sıcaklık 14°C.
KOCAELİ:Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde yağmurlu, sıcaklık 15°C.

EGE BÖLGESİ HAVA DURUMU

Parçalı ve az bulutlu, iç kesimlerin yer yer çok bulutlu, sabah saatlerinde Kütahya çevrelerinin karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

AFYONKARAHİSAR: Parçalı ve çok bulutlu, sıcaklık 11°C.
DENİZLİ: Parçalı bulutlu, sıcaklık 16°C.
İZMİR:Parçalı ve az bulutlu, sıcaklık 18°C.
MUĞLA:Parçalı ve az bulutlu, sıcaklık 15°C.

AKDENİZ BÖLGESİ HAVA DURUMU

Parçalı ve çok bulutlu, Hatay çevrelerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

ADANA: Parçalı bulutlu, sıcaklık 19°C.
ANTALYA: Parçalı bulutlu, sıcaklık 20°C.
HATAY: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, sıcaklık 17°C.
MERSİN: Parçalı bulutlu, sıcaklık 18°C.

Bu hava durumu koşullarında, bölge sakinlerinin ani hava değişikliklerine karşı dikkatli olmaları önemlidir.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ HAVA DURUMU

Parçalı ve çok bulutlu kuzey kesimleri ile Kayseri çevrelerinin aralıklı yağmurlu, yükseklerinin karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. 

ANKARA °C, 8°C
Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde yağmurlu, kuzeyinin yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı

ESKİŞEHİR °C, 9°C
Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde yağmurlu

KONYA °C, 13°C
Parçalı ve çok bulutlu

SİVAS °C, 5°C
Parçalı ve çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ HAVA DURUMU


Parçalı ve çok bulutlu, kuzey ve doğu kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Bitlis, Hakkari ve Şırnak çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; doğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde (50-70, yer yer 90 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

ERZURUM °C, 3°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle ve akşam saatlerinde kar yağışlı

KARS °C, 2°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren kar yağışlı

MALATYA °C, 11°C
Parçalı ve çok bulutlu

VAN °C, 5°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ HAVA DURUMU


Parçalı ve çok bulutlu, doğu kesimleri ile Şanlıurfa çevrelerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, öğle saatlerinde Siirt çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

DİYARBAKIR °C, 10°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde yağmurlu

GAZİANTEP °C, 14°C
Parçalı ve çok bulutlu

MARDİN °C, 7°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde yağmurlu

ŞANLIURFA °C, 12°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde yağmurlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ HAVA DURUMU


Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur, iç ve yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde görülecek yağışların kıyı kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

ARTVİN °C, 5°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, öğle saatlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

SAMSUN °C, 8°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, sabah saatlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

TOKAT °C, 8°C
Parçalı ve çok bulutlu aralıklı yağmurlu

TRABZON °C, 9°C
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, öğle saatlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Kaynak: Meteoroloji

24 Ara 2023 - 08:52 Ankara- Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sonsöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sonsöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sonsöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sonsöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.