Menderes Belediye Başkanı Aday Adayı Turgut Gümüşoğlu ile adaylık sürecini ve projelerini konuştuk

Doç.Dr.Turgut Gümüşoğlu ile Menderes İlçesi Belediye Başkanlığı aday adaylık başvurusunu ve seçim sonrası hayata geçirmeyi düşündüğü projelerine dair bir söyleşi gerçekleştirdik.

Ali DEMİRASLAN - Sonsöz Haber Merkezi

- Söyleşimize başlamadan önce adaylık süreciniz için kutlarım, günümüz şartlarında zor ve meşakkatli bir sürecin sizi beklediğinin farkındayım. Öncelikle sizi tanımak isteriz, Turgut Gümüşoğlu kimdir?

- Teşekkür ederim, "Turgut Gümüşoğlu kimdir?" sorusuna şu şekilde cevap verebilirim:

" İstanbul ve Galatasaray Üniversitesi'nde uzun yıllar çalıştıktan sonra, Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyoloji Bölümü, Toplumsal Yapı ve Değişme Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev aldım. Aynı zamanda memleketim İzmir, Menderes, Sancaklı Köyü’nde baba mesleği olan çiftçilik işlerini de yürütmekteyim. Hem kuramsal hem de uygulamalı olarak ulusal ve uluslararası alanda kırsal alan- tarım sosyolojisi ve siyaset sosyolojisi üzerine çalışmalar da sürdürmekteyim.

Viyana Üniversitesi, Goethe Üniversitesi, Kardinal König Akademie, ODTÜ, Ankara Üniversitesi Mülkiye ve Mimar Sinan Üniversitesi'nde; Siyasetbilim, Dilbilim, Sosyoloji, Felsefe, Ekonomi ve Türkoloji alanlarında eğitim aldım. Bu alanlarda yurtdışında ve  yurtiçinde pek çok ülkede konferans, seminer ve dersler verdim. İngilizce, Almanca, Türkçe pek çok kitap, makale, bildiri ve benzeri bir çok çalışmam yayınlandı. Akademik uğraşıların yanında bizzat çiftçi olarak kendi ata topraklarımda üretim yapmaktayım.

Fide Üretim Tesisi kurarak bölgemizdeki açığı gidermeye çalıştım. Yerli tohum ıslahı, atalık tohum, hibrit tohum, doku kültürü, vb., gibi alanlarda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gümüşoğlu Tohum Fide Seracılık A.Ş. olarak bölgemizin gelişmesi ve kalkınması için Devletin önemli kurumları İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri, Tigem, Tagem, Üniversiteler ve diğer kurumlar ile beraber çiftçilerle işbirliği içinde tarım üzerine pek çok çalışmalar yapmaktayız ve akademik olarak da seminerler vermekteyiz. İl ve İlçe Ziraat müdürlükleri ile beraber bölgemizin kalkınması için meslek edindirme kapsamında eğitimler veriyoruz,

Son olarak Ege Üniversitesi işbirliği ile Azerbaycan’dan gelen Ziraat Fakültesi öğrencilerine bir haftalık staj eğitimi verdik. CHP Menderes Örgütümüzün yaptığı çeşitli etkinliklerde ürettiğimiz ürünler ile desteklerde bulunduk. Başta  Büyük Şehir ve diğer ilçe belediyelerimizle beraber ‘Başka tarım mümkündür’ sloganından hareketle atalık tohum ve fide konusunda katkıda bulunarak, çiftçilerimize fide dağıttık.

Ulusal ve uluslararası pek çok akademik dernek ve enstitü ile yakın ilişki içinde çalışmalar yapmaktayız.

Ulusal düzeyde İzmir Ticaret Odası, Ziraat Odası, Fide Birlik, Ege Yaş Sebze, Meyve İhracatçılar Birliği, vb. gibi üyeliklerimiz bulunmaktadır. Aynı zamanda Gastronomi Turizmi Derneği (GTD) Ege Bölge’si Yönetim kurulu başkanı olarak bölgemizin agro/gastro-turizminin gelişmesi için yerel endemik bitkilerin ve yemeklerin tescillenip tanıtılmasında katkılar sağlamaktayız.

- Aday olmak istediğiniz Menderes'in başta tarım, turizm ve tarihi açıdan pek çok başlıkta ön plana çıktığını görüyoruz. Turgut Gümüşoğlu seçildiğinde hangi projeler ile Menderes'e bir farklılık katacak? Menderes için gözle görülür bir değişim olacak mı?

- Kesinlikle bu farkı yaratacağımızı düşünüyorum. Dünyada bilginin yanında çok daha temel bir güç unsuru olan tarımı yeniden keşfetmemizi sağladı. “Paramız olsa da” tarımsal ürünlere ulaşamayacağımızı anladık. Bunun için her türlü üretimin yanında tarımsal bağımlılıktan kurtulmak için tarımı öncelememiz gerekiyor. Tohuma, gübreye, ilaca, makinaya, teknik malzeme ve bilgiye olan bağımlılıktan kurtulmak için yeni tarım planlama ve projelerini geliştirmemiz şarttır.

Tarımın yanında organize sanayi bölgeleri ile uluslararası arenada da rekabet edebilecek yatırımlar ve işletmeler mevcuttur.

Kalkınma ve gelişme topyekûn bir bütün olarak planlanmalıdır. Menderes ilçesi tüm bu üretim modelini oluşturabilecek Türkiye ve dünyaya bir model gösterebilecek potansiyele sahiptir.

Bunun için bilgiyi ve bilimi öncülleyen üretimi merkeze koyan, dünya dinamiklerini takip eden ve halka hizmeti temel esas alan ahlaklı bir siyasal anlayış gerekmektedir.

- Bizim için tarım, turizm, tarih ve kent konusundaki çalışma planınızı biraz açar mısınız? Şehri neler bekliyor?

- İlçe ekonomisinin önemli bir bölümü tarıma dayalıdır. Toplam tarım alanı 231.155 dekardır. Sulu tarım arazisi 76 bin dekar, kuru tarım arazisi 155 bin dekardır. Buğday, mısır, üzüm, mandalina, salatalık, karanfil ve zeytin yoğun olarak yetiştirilen tarım ürünleridir. Menderes örtü altı üretim, kesme çiçekçilik ve organik tarım faaliyetlerinde de önemli ilçelerden biridir.

Menderes’te örtüaltı yetiştiriciliği 9003 dekarlık alanda yapılmakta olup, 1603 dekarlık alanda kesme çiçek yetiştiriciliği yapılmaktadır. Başta gül ve karanfil olmak üzere, kasımpatı, gerbera, lisianthus ve glayöl yetiştiriciliği yapılan türlerdir.

Menderes’in sembolü haline gelmiş tarım ürünlerinden biri de üzümdür. Alfons cinsi üzüm yoğun olarak Menderes merkeze 22 km uzaklıkta bulunan Efemçukuru Mahallesinde yetiştirilmektedir. Alfons cinsi üzüm bölgede yıllık 7 bin ton rekolteye ulaşmaktadır. Üzümün yanı sıra, Özdere, Gümüldür ve Ahmetbeyli mahallelerinde satsuma mandalina yetiştiriciliği de ilçeye önemli bir değer kazandırmaktadır. İlçede 15.025 dekarlık alanda 607.350 meyve veren ağaç bulunmaktadır. Gümüldür, Özdere ve Ahmetbeyli Mahalleleri en önemli üretim merkezleridir. Bölgenin tamamına yakınında satsuma cinsi mandarin yetiştirilmektedir. Ayrıca “Gümüldür Mandalinası / Gümüldür Mandarini” coğrafi işaretle tescillenmiştir. İzmir için önemli bir başka meyve olan zeytin ise hemen bütün ilçelerde üretilmekle birlikte Menderes üretimin en fazla yapıldığı ilçelerden biri olarak öne çıkmaktadır.

MAVİ İLE YEŞİLİN KUCAKLAŞTIĞI PLAJLAR

43 km. uzunluğundaki sahil şeridiyle Menderes Ege’nin en gözde tatil beldelerinden biridir.

Özdere:

Hititler döneminde Kasura, İyonlar’da Dioshieron, Osmanlılarda Kesri, Cumhuriyet dönemindeyse Kesre… Şimdiki adıyla da Özdere. Masmavi denizinin ve tarihi dokusunun yaslandığı zümrüt ormanlarıyla turizmin parlayan bir yıldızı. Ahmetbeyli sahilinden Cumhuriyet Mahallesi’ndeki Balıkçı Barınağı’na kadar olan sahil şeridi Turizm Bakanlığı tarafından 1988 yılında 1. Sınıf Turizm Bölgesi ilan edilmiştir. Tarihi ören yerlerine yakınlığı kadar, Adnan Menderes Havalimanı ve turizm merkezlerine yakınlığı Özdere’yi kara, deniz ve hava yollarıyla dünyaya açılan bir pencere haline getiriyor.

Gümüldür:

Kuşadası ve Çeşme’yi birbirine bağlayan sahil yolunun üzerinde yer alır. İzmir’e yaklaşık 75 kilometre, Kuşadası ve Efes’e 40 kilometre mesafededir. Yaz aylarında nüfusu 200 binleri bulan sahil bölgesinde Orhan Veli Su Sağlık Güneş Yolu Plajı ve Denizatı Plajı en tanınmış ve rağbet gören tatil yöreleridir.

Mavi Bayraklı Plajlar:

Gümüldür’deki; Denizatı Tatil Köyü, Club Yalı Paradise, Club Yalı Resort, Yalı Castle Aquapark, Lookea Maxima Bay, Gümüldür Halk Plajı ile Özdere’deki; Orta Mahalle Halk Plajı, Paloma Pasha Resort, Onyria Claros, Paloma Club Sultan, Çukuraltı Halk Plajı ilçenin mavi bayraklı plajlarıdır.

Bu kadar güzel bir doğaya sahip olduğumuz için geleceğe dair kısa, orta ve uzun vadede birçok çalışma belirledik. Bu çalışmaları başlıklar halinde sıralayacak olursak:

Ahmetbeyli Marina, Özdere İskele Restorasyonu, Modern Turistik Tesisler, 12 Ay Seminer - Kongre Turizmi, Turizm Uygulama Oteli, Dalış Okulu ve Su Sporları, Karavan Turizmi, Sağlık Turizmi, Gençlik Kampları

Menderes turizm açısından ciddi bir çalışmayı hak etmekte. Kentimizde bulunan Klaros Bilicilik Merkezi, Notion Antik Kenti, Kolophon Antik Kenti, Lebedos Antik Kenti gibi geçmişe tanıklık eden harika tarihi alanlar varken bu alanlara dair çalışmalar yapacağımızı da belirtmiş olayım.

Menderes ekolojik turizmle, tarih ve deniz turizminin iç içe olduğu Türkiye’nin ender yörelerdendir. Ormanlık alanların ve derelerin denizle birleştiği noktalarda tarihi ören yerlerinin bulunması ilçeyi diğer eko-turizm güzergâhlarından farklı kılmaktadır.

Bu alanlar için de kısa, orta ve uzun vadede şu başlıklarda çalışmalar yürüteceğiz:

Antik Kentlerin Restorasyonu, Kültürel Turizmin Yaygınlaştırılması, Arkeolojik Yürüyüş Rotaları, Tematik Atölyeler, Klarosun Markalaştırılması, Antik Kentler Arası Yürüyüş Rotaları, Su Altı Arkeolojik Alan Dalışları, Terk Edilmiş Tarihi Köylerin Canlandırılması, Üniversitelerin İlgili Fakültelerinin Açılması

Bunlar dışında kentin ruhuna uygun yapılaşma ile gençlik ve spor alanları konusunda elimizde ciddi çalışma başlıkları mevcut.

- Ben kendi adıma bu kadar dolu bir özgeçmiş ve ciddi bir birikim gerektiren bu planların hazırlanması konusunda çok fazla emek harcadığınızı görüyorum. Menderes halkının sizin gibi donanımlı bir başkan ile yola devam etmesinin değerli olduğunu da düşünüyorum. Yolunuz açık olsun, kolaylıklar dilerim.

- Asıl ben bu söyleşi için ve değerli vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ediyorum. Yolumuz açık olsun..

04 Ara 2023 - 03:31 - Siyaset

Mahreç  Ali Demiraslan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sonsöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sonsöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sonsöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sonsöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.