Harita'da İlçe Görünen Gerçekte Köye Dönen: Mazgirt

Yaklaşan yerel seçimler öncesi tüm siyasi partiler il ve ilçelerde belediye başkan aday adaylarının başvurularını almaya devam ediyor. Hem tarihi hem de yönetim anlayışla dikkatleri üzerine çeken Tunceli’de, AK Parti’nin yönetiminde olan Mazgirt yapılmayan yatırımlardan dolayı kendi kaderine bırakılmış. Haritada ilçe olarak görünen Mazgirt gerçekte köye dönmüş durumda.

Harita'da İlçe Görünen Gerçekte Köye Dönen: Mazgirt
Harita'da İlçe Görünen Gerçekte Köye Dönen: Mazgirt
+6
Haber albümü için resme tıklayın

Ali Baran Fayık

31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşecek yerel seçimler öncesi tüm siyasi partiler belediye başkanı ve belediye meclis üyesi olmak isteyen aday adayların başvurularını almaya başladı. Bazı partiler yavaş yavaş adaylarını açıklarken, bazı partilerde ise temayül yoklamaları devam ediyor.  31 Mart yerel seçimler öncesi hata yapmak istemeyen siyasi partiler il ve ilçelerde kazanacak adaylarla yola çıkmak istiyor. Bu bağlamda Sonsöz gazetesi olarak Tunceli’de AK Parti’nin yönetiminde olan Mazgirt ilçesini ziyaret ettik.

‘MAZGİRT GÜNÜN ÇOK GERİSİNDE’

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 7’inci Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun memleketi olan Tunceli’de, 2019 yerel seçimlerinde yüzde 35 oy olarak AK Partiye geçen Mazgirt neredeyse ilçe olmaktan çıkıp köye dönmüş. Tunceli’ye bağlı sekiz ilçeden biri olan Mazgirt’te yapılmayan yatırımlardan dolayı ve verilen göçlerden ötürü günün gerisinde kalmış. AK Parti’nin yönetiminde olan ilçede geçen beş yıllık süreçte doğru düzgün yapılmayan hizmetler hem ilçeyi hem de Mazgirt’te yaşayan vatandaşları bezdirmiş.

Harita'da İlçe Görünen Gerçekte Köye Dönen: Mazgirt

‘HİÇBİR YATIRIM YOK’

Tunceli’nin küçük ilçesinden biri olan Mazgirt’e getirilmeyen hizmetlerden dolayı sokak ve caddelerde göçükler oluşmaya başlamış. Hiçbir sokak ve caddesinde asfalt bulunmayan ilçede vatandaşlar çamurlu yollarda yürümek zorunda bırakılmış. Yetkililerin hizmet olarak göz ardı ettiği ilçede yapılmayan alt yapıdan dolayı yollara akan kanalizasyon Mazgirt’te yaşayan vatandaşların sağlığını tehdit etmeye devam ediyor.

Harita'da İlçe Görünen Gerçekte Köye Dönen: Mazgirt

‘MAZGİRT KENDİ KADERİNE BIRAKILDI’

Beş yıllık AK Parti yönetiminde olan ilçede kaldırım taşlarının döşenmemesi ve su borularının dahi bağlanmaması Mazgirt’i kendi kaderine bırakmış seviyeye getirmiş. Mazgirt’in çarşında bile doğru düzgün peyzajın olmaması ve temizlik yönünden hiçbir adımın atılmaması ilçenin çok geriye gitmesine sebep olmuş. Neredeyse hiçbir yatırımın olmadığı ilçede küçük bir market, eczane ve iki kıraathane dışında bir şey bulunmuyor. Sosyal hayatın olmadığı ilçede vatandaşlar çözümsüzlüklerle baş başa bırakılmış.

Harita'da İlçe Görünen Gerçekte Köye Dönen: Mazgirt

‘YÜZYIL GERİYE GİTTİK

Yapılmayan hizmetlerin dışında Mazgirt Belediyesine ait bir internet sitesinin bile olmaması da vatandaşların bilgi alışverişinin önüne geçilmiş.  Şeffaf belediyecilikten uzak kalan Mazgirt’te Mazgirt Belediyesine ait bilgilere ulaşmak neredeyse imkânsız hale getirilmiş. İsmini vermek istemeyen vatandaş”, Mazgirt kendi haline bırakılmış ve kaderine terkedilmiş bir yer haline getirildi. Yapılmayan hizmetlerden ötürü biz yüzyıl geriye gittik. Mevcut belediye başkanı hizmet yerine genelde koltuğunda oturdu. İlçemizde yapılmayan hizmetlerden dolayı genç nüfusumuz göç etmek zorunda kaldı. Yaklaşık seçmen olarak bin küsur vatandaşımız var. Bu vatandaşlarımız ise geneli yaşlı. Mazgirt’e bağlı birde Akpazar beldemiz var. Beldemiz resmen Mazgirt’ten daha gelişmiş durumda. Böyle giderse Mazgirt ilçe olmaktan çıkmak üzere ve mahalle olacak” diye konuştu.

Harita'da İlçe Görünen Gerçekte Köye Dönen: Mazgirt

MAZGİRT'İN TARİHİ

İlçenin tarihi Tunç Dönemine kadar gitmektedir. Bölge M.Ö. 2200'lerde Hurilerin, M.Ö. 1375-1335 yıllarında Suriye' ye ilerleyen Hititlerin, Hitit Devleti yıkılınca da Urartuların hakimiyetine girmiştir. M.Ö. 560'larda Asur ve Urartu Devletini yıkan Medler Mazgirt dahil tüm Tunceli yöresine hakim oldular. M.Ö. 550'lerde Medler, Persler tarafından ortadan kaldırılınca bölge Perslerin hakimiyetine Pers ordularının M.Ö. 334-332' de İskender karşısında aldığı yenilginin sonucu yöre bu kez Makedonya egemenliğine girdi. Daha sonra bölge Arslar, Kapadokya ve Romalılar arasında zaman zaman el değiştirdi. Roma İmparatorluğu hakimiyeti uzun süre devam etmiş, İmparatorluğun 395' de Doğu ve Batı Roma diye ikiye ayrılmasından sonra Bizans İmparatorluğu sınırları içerisinde kalmıştır.

Harita'da İlçe Görünen Gerçekte Köye Dönen: Mazgirt

Birinci Kubat yönetiminde Sasani İmparatorluğu 503 yılında Erzurum ve Diyarbakır' ı alınca Tunceli yöresi Sasani, Bizans ve Araplar arasında 1071 yılına dek sürekli el değiştirmiştir.1115 Yılında Harput' u ele geçiren Altukoğulları, Çubukoğullarının egemenliğine son verince Mazgirt ilçesinin tamamının egemenlikleri altına aldılar. 1100 ve 1200 yıllarında Mengüçler yöreye hakim oldular. 1228 yılında Selçuklular Mengüçler' in egemenliğine son verince Mazgirt ve yöresi Selçuklu Devleti'nin Selçuklu Devletinin Moğollar' a yenilmesi ile 1243 yılında yöre bu kez Moğolların egemenliğine girdi. 1300 yıllarında ise Akkoyunlular yöreye hakim oldular. 1473 Yılında Osmanlıların egemenliğine giren Mazgirt ve yöresi 1520 yılında Sancak haline getirildi.

Harita'da İlçe Görünen Gerçekte Köye Dönen: Mazgirt

Osmanlı İmparatorluğu'nun duraklama ve gerileme döneminde 1600-1800 yıllarında Mazgirt Osmanlı eyaleti olan Diyarbakır' a bağlı idi. 1847 Yılında Erzurum Vilayetinin Erzincan Sancağına, 1879 yılında Dersim Vilayet olunca Dersim Vilayetinin, 1886 yılında Elazığ Vilayetinin Sancağı durumuna geldi. Birinci Dünya Savaşına kadar Elazığ' a bağlı bir ilçe durumunda olan Mazgirt 25 Aralık 1935 tarih ve 2885 Sayılı Kanunla kurulan Tunceli Vilayetine bağlandı.

Harita'da İlçe Görünen Gerçekte Köye Dönen: Mazgirt

1937 Yılında Dersim' de meydan a gelen ayaklanmalardan ötürü Mazgirt ve bağlı Tunceli geçici olarak Elazığ' dan yönetilmeye başlandı. 30 Aralık 1946 tarihinde merkez dahil sekiz ilçesi ile beraber kurulan Tunceli Vilayetinden yönetilmeye halen devam edilmektedir.

Harita'da İlçe Görünen Gerçekte Köye Dönen: Mazgirt

01 Ara 2023 - 13:25 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sonsöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sonsöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sonsöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sonsöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Sato Mamet - GENÇ BİR ADAYINIZ VAR YAPACAK İNŞALLAH. HER TÜRLÜ HİZMET GELECEK ALLAHIN İZNİ İLE

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Aralık 18:59