Sivrihisar - Zaimağa Konağı

SİVRİHİSAR – ZAİMAĞA KONAĞI

Sivrihisar - Zaimağa Konağı

Eşsiz tarih ve kültür mirasına sahip olan Sivrihisar, Eskişehir’ in en büyük ilçesi olmasının yanında, pek çok Selçuklu ve Osmanlı eserlerini de barındıran önemli bir yerleşim yeri. İlçe, Kurtuluş Savaşı’nda düşman istilasına uğramış, önemli olaylara tanıklık etmiş.

Sivrihisar - Zaimağa Konağı

Bu tanıklıklar arasında hiç şüphesiz en önemlisi Sakarya Meydan Muharebesi sonrası İtilaf Devletlerinden gelen ateşkes teklifini görüşüp son şeklini vermek için 24 Mart 1922 Cuma günü Başkomutan Gazi Mustafa Kemal ve Ankara Hükümeti Bakanlarının Sivrihisar’a gelmeleri. Kuvayı Milliye’nin kurduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti ve Bakanlar Kurulunun Kurtuluş Savaşı sırasında ve en kritik bir dönemde Ankara dışında ilk kez toplandığı ve önemli kararlar aldığı bir toplantı Sivrihisar'da yapılmıştı. Bu önemli toplantı ise Sivrihisar’ın önemli konaklarından Zaimağa Konağı’nda gerçekleşmişti.

Sivrihisar - Zaimağa Konağı

Başkomutan Mustafa Kemal’in davet ettiği Sovyet Rusya Büyükelçisi Aralov Zonaryev ve Azerbaycan Büyükelçisi İbrahim Abilov da 8 Mart 1922 günü Sivrihisar’a gelmiş, Mustafa Kemal Paşa, İsmet Paşa, askeri ve sivil zevat Zaimağa Konağında ağırladıkları misafirlerle sabaha kadar gündemdeki konuları görüşmüşlerdi. Bakanlar Kurulu’nun 29 Mart günü 1. Ordu Karargahına hareket ettikleri de kayıtlarda mevcut. Zaimağa Konağında alınan kararlar Ankara’ya gönderilmiş, Bakanlar Kurulu ateşkesi Anadolu’nun hemen boşaltılması şartı ile kabul etmişti.

Sivrihisar - Zaimağa Konağı

Zaimoğlu ailesinin Orta Asya’dan Malatya Darende’ye gelen Selçuklu soyundan olduğu, Irak’ın fethinden sonra  Kerkük bölgesine yerleştiği, buradan ayrılarak Kerkük bölgesinde Zeamet sahibi yapıldığı zeamet sahibinin Kara Zaim olduğu bilinmekte. Yüzyıllar boyunca, Sivrihisarın köklü ailelerinden olan Zaimoğlu ailesinin ilçedeki konaklarından bir olan Zaimoğlu Konağı Geniş bir bahçe içinde yer alıyor, iki katlı olarak inşa edilmiş. Ayrıca altta yarım kat yüksekliğinde bir bodrumu mevcut. Zaimoğlu adıyla anılan Ali Zaimoğlu tarafından inşa ettirilen yapının, usta adı bilinmemekte, ancak ahşap işlerinin Hafız Ahmed Elmas’ın eseri olduğu söylenmekte.

Sivrihisar - Zaimağa Konağı

Yapının dışta en belirgin süslemesini üst kat cephelerinde tuğlaların çeşitli şekillerde istiflenmesi ile biçimlenen bezemeler oluşturmakta. Çıkmalar, bunları ve saçakları taşıyan profilli ahşap konsollar, demir pencere şebekeleri, açıkta bırakılan ahşap hatıllar ve çatkılar yapının sokak cephesinde hareketli ve simetriğe yakın bir dekorasyon sağlamakta. Düz tahta kaplamalı saçaklar ve çift kanatlı ahşap dış kapılar ise sade.

Sivrihisar - Zaimağa Konağı

Konak, dıştaki yalın görünüşüne rağmen içte zengin bir süsleme programına sahip. İç mekanlardaki süslemeler; oda kapıları, dolaplar, yüklükler, tavanlar, alçı raflar ve sedirlerde görülmekte. Bezemeyi oluşturan motiflerin tümü geometrik ve bitkisel karakterli. Ahşap süslemelerde oyma, geçme ve yüzeyler üzerine çakılan çıtalarla bezeme kompozisyonları meydana getirilmiş.

Sivrihisar - Zaimağa Konağı

Yolunuz birgün Eskişehir' in tarihi ve güzel ilçesi Sivrihisar' dan geçerse Zaimağa Konağı' nı mutlaka görmelisiniz. 

Sivrihisar - Zaimağa Konağı
Sivrihisar - Zaimağa Konağı
Sivrihisar - Zaimağa Konağı
Sivrihisar - Zaimağa Konağı
Sivrihisar - Zaimağa Konağı

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Taşkın - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sonsöz Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sonsöz Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sonsöz Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sonsöz Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Mustafa Alphan - Konaktan çok küçük bir saray gibi.

Konağın orijinal yapı mı yoksa Abidinpaşa Konağı gibi sonradan mı yapıldığını merak ettim.

Kurtuluş Savaşı'nda önemli kararların alındığı komuta merkezi gibi...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 06 Aralık 21:28