Dünya gözüyle bir Almadovar filmi daha görelim…

0
189
- Reklam -

Penelope Cruz ustayla birlikte yedinci ortak filmlerini oynamak için 20 yıl beklemiş. Senaryoyu 1992’de okumuş role uygun hale gelmesi onca yıl sürmüş. Bizde çok bekledik ama hasret yakında bitiyor. Beklediğimize değecek Pedro Almadóvar ve Penelope Cruz’un tekrar bir araya geldiği “Paralel Anneler” filmi sinemalara geliyor.

Ayıptır söylemesi Pedro Almadovar biraz benden sorulur. Hatta film dağıtımcılığı yaptığım dönemlerde film severlerin seyir seçkisi çıtasını entelektüel düzeye çekebilme adına ticari başarısının olmayacağını bile bile Almadovar’ın “Konuş filmini getirmişliğimde var. Almadovar nerede ben orada sizin anlayacağınız. Yabancı film Oscarlarını gediklisi yaşayan en önemli yönetmen Pedro Almadóvar bir süredir üzerinde çalıştığı ve 3 aylık karantina sürecinde senaryosunu bitirdiği  ”Madres Paralelas” ile sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Sinemasızlık orucumuzun bittiği bu günlerde bizi büyük bir şölen bekliyor…. Önce müjdeli haberi ajanslardan geçtiği haliyle ve aralarına, (benim üstadın bahsedilen filmleriyle ilgili burada daha önce yazdıklarımı tıklayarak okuyabileceğiniz linkler vererek paylaşayım.

İlk olarak ”Live Flesh” filminde küçük bir rolle, sonrasında ”All About My Mother/Annem Hakkında Her Şey”( https://sonsoz.com.tr/annem-hakkinda-her-sey/ ,”Broken Embraces” ve Oscar’da En İyi Kadın Oyuncu ödülüne adaylık kazanan ilk İspanyol aktris ünvanına sahip olduğu ”Volver” gibi birçok yapımda Almadóvar ile bir araya gelen Penélope Cruz , İspanyol yönetmen ile  ”Madres Paralelas” ile yeniden bir araya gelmeye hazırlanıyor. Almadóvar, filminin senaryosunu yazarken yeni filminin başrollerinden biri olan gözde aktristi Penélope Cruz’dan ilham aldığını belirtti. Son olarak prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapan ve “En İyi Erkek Oyuncu”, “En İyi Müzik” kategorilerinde ödül kazanan, izleyici tarafından büyük beğeni toplayan ve yönetmenin hayatından izler taşıyan ‘’Dolor y gloria/Acı ve Zafer’’  filminde (https://sonsoz.com.tr/almadovar-almadovara-karsi/ ) bir araya gelen ikilinin, yeni projesi sevenlerini oldukça heyecanlandırdı. ’Dolor y gloria’da mesleki anlamda zirvede gezindiği günleri geride bırakmış, yaratıcılık problemleri yaşayan, bir yandan da sağlık sorunlarıyla boğuşan orta yaşlı bir yönetmenin arayışlarını anlatırken, kendi hayat hikâyesinden de pasajlar sunmuştu usta. Geleneksel sinema anlatısındaki egemen ataerkil ideolojiyi; iyi-kötü kadın karşıtlığı kurmadan, kadın dayanışmasıyla yıkan ve anlatısının merkezine güçlü kadın karakterleri koyan Pedro Almadóvar  “annelik üzerine bir Don Kişot hikayesi” ne tanıklık edeceğimiz ”Madres Paralelas” ile odağına aynı gün içinde doğum yapan iki annenin feminist dünyasını konu alıyor. İki kadının paralel şekilde ilerleyen hayatlarını ve anneliğin ilk yıllarında
yaşadıklarının temel alınacağı film; Almadóvar‘ın bir çok filminde olduğu gibi, bizi İspanya’nın başkenti Madrid’e götürecek olan yapımları arasında yerini aldı. Filmin çekimlerine Ekim ayında başlanması planlanıyor. Geçenlerde Netflix’de Cuba’da tam ortamında geçen “Wasp Network” filminde ve sinemalarda “Charly’nin Melekleri”nin yeni versiyonu diyebileceğimiz “Kod 355” filmlerinde seyrettim Penelope Cruz’u… Hepsinde mükemmel oyunculuk var ama nerde Almadovar ile devleşmesi. Kendisi de zaten Oksijen tarafından aktarılan, New York Times’tan Kyle Buchanan’a verdiği röportajda; “Almadovar söz konusu olduğunda neredeyse mistik bir sezgim var. Ne desem kulağa tuhaf gelecek ama birbirimizi tanıyoruz hissediyoruz birbirimizin zihnini okuyabiliyoruz…” diyor. Fedakarlığın en ileri, absürdünü ifade ettiğini ileri filmi bir an önce seyredelim ve bakalım bizde usta ikilinin zihinlerini okuyabilecek miyiz?

- Reklam -
- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz