• Haberler
Ana Sayfa Öne Çıkan Ziraat Odaları, TMO’nun fındık fiyatını açıklamasını istiyor

Ziraat Odaları, TMO’nun fındık fiyatını açıklamasını istiyor

-

TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından fındık fiyatının bir an önce açıklanması gerektiğini belirterek, “Üretici perişan halde, fiyatın ay sonuna kadar açıklanmasını bekliyoruz” dedi.

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık üreten illerin Ziraat Odaları Başkanları, yönetim kurulu üyeleri, üreticiler ve muhtarların katılımıyla Altınordu Ziraat Odası Toplantı Salonu’nda basın toplantısı düzenledi. Yoğun katılımın olduğu toplantıda konuşan TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, yeni hasat öncesinde serbest piyasada fındık fiyatlarının 20 TL’den 12 TL’ye kadar gerilediğini belirterek, “İhracatçı Birlikleri, ABD’deki Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi’nin (INC) toplantısında, neye dayanarak ülkemizin fındık rekolte tahminini 775 bin ve 40 bin tonluk stokla 815 bin ton olarak açıklamıştır. Yabancılar, fındık piyasası üzerinde her türlü baskı ve oyunu oynamakta, fiyatlar üzerinde spekülasyon yapmaktadır. Şimdi sormak lazım, 10 gün önce 18-20 TL olan fındık fiyatları, ortada yeni mahsul fındık çıkmamışken, bir anda neden 12-13 TL seviyelerine düştü. Fiyatlarla kim oynuyor? Bunu da ilgili kurumların araştırması gerekir. Üreticinin emeği üzerinde oynanan kirli oyun açığa çıkarılmalıdır” dedi.

‘ÜRETİCİNİN UMUDU TMO’DUR’

Yeni mahsul fındığın pazara indiğinde TMO piyasaya girememesi halinde fiyatın daha çok fazla düşeceği uyarısında da bulunan Soydan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“TMO, geçmiş yıllarda da sergilenen bu kirli oyuna kanmadığını açıkladığı fiyatlarla göstermiştir. Bu yıl da üreticimiz böyle bir beklenti içindedir. Ofis’in, üreticimizi mağdur etmeyeceğine inanıyoruz. Yüzbinlerce fındık üreticisinin umudu da güvencesi de TMO’dur. Karadeniz, topyekun, dört gözle TMO’nun alım fiyatı açıklamasını beklemektedir. Ofis’in piyasaya girmemesi durumunu düşünmek bile istemiyoruz.TMO, piyasaya girmezse üreticinin hali perişandır. Ofis, hızlı şekilde alımlara girmeli, ihtiyaç olan yerlerde geçici alım merkezleri oluşturmalıdır. 400 bin fındık üreticisi ailemizin, beklentisi de umudu da bu yöndedir.”

- Reklam -

Soydan, fındıkta alan bazlı gelir desteği ödemelerinin de günün şartlarına göre yeniden belirlenerek, artarak devam etmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

- Reklam -

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

Güncel Haberler

Danıştay’ın Son Kararı İle Naylon Fatura Yaygınlaşır Endişesi!

Vergi inceleme elemanları tarafından mükelleflerin defter ve belgelerin incelenmek için istemeleri halinde mükellefler vergi ödevleri gereği ibraz etmek zorundadırlar.

Türk tipi başkanlık sistemi

Özellikle yandaş basın, Tayyip Erdoğan için BAŞKAN sıfatını kullanmaya devam ediyor. Ben şahsen CUMHURBAŞKANI sıfatının daha uygun olduğunu düşünüyorum.

Bilgi çağı nedir?

Dünya gezegeninde yaşayan canlılar arasında hiç şüphe yoktur ki insan en gelişmiş türdür ve gezegendeki canlı türleri arasında piramidin en üst basamağında yer almaktadır.

Kefere Sarraf ve Eski Kudüs Kadısındaki Alacağı

1808 yılının Eylül ayı. İstanbul sarrâflarından (banker) bir gayrımüslim, eski Kudüs kadısı Paşmakçızâde Nâkid Efendi’ye verdiği 4.280 kuruş alacağını bir türlü tahsil edemiyordu.

Dünyaca ünlü modele dudak uçuklatan hediye

Dünyaca ünlü rapçi Travis Scott, geçtiğimiz gün 22'nci yaşını kutlayan sevgilisi Kylie Jenner'a dudak şeklinde bir kolye hediye etti.

Türkiye’nin son 119 yıllık istatistikleriyle deprem gerçeği

Türkiye'de son 119 yılda meydana gelen ve resmi kayıtlara göre 86 bin 456 kişinin hayatını kaybettiği depremler, yıkıcı etkiyi gözler önüne seriyor.

Bu Haberler Kaçmaz

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz