ZATEN FAİZ DE VEREN VADELİ DÖVİZ MEVDUAT HESABI YOK MU?

0
231

Artık 70’li yıllarda değiliz, Türkiye’de çok uzun zamandan beri zaten döviz hesabını vadeli ve vadesiz olarak açmak mümkün. Birikimi olanlar paralarını vadeli döviz hesabına yatırdığında az ya da çok bir faiz getirisi de elde ediyorlar. Vadesiz hesapta tuttuklarında ise doğal olarak bir faiz getirisi yok.

Oysa yeni açıklanan kur garantili mevduat modeline göre birikim sahibi bir yatırımcı parasını dövize endeksli Türk Lirası hesabına vadeli olarak yatırdığında parası sadece en fazla kur karşılığı kadar artıyor. Bu tercihte herhangi bir ek faiz geliri elde edemiyor, bu durumda vadeli döviz mevduat hesabı açma imkânı olan biri neden dövize endeksli vadeli Türk Lirası hesabı açmayı tercih etsin ki?

Konuyu bir örnekle açayım; diyelim 100 bin dolar alacak kadar Türk Liranız var bu para ile döviz alıp 1 yıl vadeli dolar bazında döviz mevduat hesabı açar ve yüzde 1 faiz alırsanız bir sene sonra 101 bin dolarınız olur. Oysa bu parayı dövize endeksli Türk Lirası hesabında bir yıl vade ile tutarsanız ve dolar kuru bankanın size verdiği mevduat faizinden ki bu MB politika faizine bağlı fazla artarsa vade sonunda sadece ve sadece en fazla 100 bin dolarınız olur. Bu durumda sizin vadeli döviz hesabı yerine dövize endeksli vadeli Türk Lirası hesabı açmanız için mantıklı bir sebep kalmaz değil mi?

- Reklam -

Bu noktada Dövize endeksli vadeli Türk Lirası mevduat hesabı açmanız bir tek döviz kurunun bankanın size vereceği faiz oranından daha az artması ya da düşmesi durumunda mantıklı olacaktır.

Peki, bu gün Merkez Bankasının politika faizi yüzde 14 kim önümüzdeki bir yıl zarfında döviz kurunun yüzde 14’ten daha az artacağını ya da düşeceğini bekliyor?

Üstelik Fed 2022 başında varlık alımlarını sonlandıracak ve faizleri artıracak.

Böyle iyimser bir beklenti olsaydı zaten insanlar dövize yatırım yaparlar mıydı?

Görünen o ki böyle bir modeli alelacele üzerinde fazlaca düşünmeden gündeme getirenler bu boşluğu hiç düşünememiş, hiç akıllarına gelmemiş.

Buna rağmen kurlar düştü mü? Elbette düştü çünkü Erdoğan Merkez Bankası politika faizini artırmadan direkt olarak mevduat faizlerini artırdı. Merkez Bankası Politika Faizi mevduat faizlerini belirleyen çok önemli bir politika aracıydı, şimdi mevduat faizlerini dış güçler yani döviz belirleyecek. Bu noktada ortaya çıkacak maliyetin sabit bir kısmını banka karşılayacak değişken ve öngörülemez kısmını ise kamu kaynaklarından hazine karşılayacak. İktidar senin benim, yok yoksulun vergi gelirlerinden oluşan kamu kaynaklarını bankada vadeli mevduat açacak para babalarına dağıtacak…

Elinde döviz varlığı olanların dövizlerini bozdurarak bu sisteme girmesinin bir mantığı yok tek kazanma olasılıkları kurun düşmesi ya da bankanın ödeyeceği faiz kadar artmaması. Türkiye’de böyle bir beklenti olsaydı insanlar zaten dövize altına yönelmez, paralarını vadeli mevduat hesabına yatırırlardı.

Bu açıklanan yeni mevduat türü beklentileri değiştirebilir mi?

Bana göre değiştiremez, çünkü Türkiye’nin döviz sorunu döviz kazanamamasından ve dövize bağlı dış borçlarının ve ithalatının büyüklüğünden kaynaklanıyor.

Türk ekonomisi eski borçlarının anaparaları ile eski borçlarının faizlerini ödeyebilmek ve ithalata devam edebilmek için büyük miktarda döviz bulmak zorundadır. Sorunun asıl kaynağı bu büyük döviz ihtiyacıdır. Yurt içinde insanlar kar elde etmek, vurgun vurabilmek için değil birikimlerini enflasyondan koruyabilmek için döviz ve altına yöneliyorlar. Devlet gerçek enflasyon oranını açıklamadığı, bankalar enflasyon oranından daha düşük faiz verdiği için birikimi olanlar paralarını dövize ve altına yatırarak birikimlerini servetlerini korumaya çalışmaktadırlar.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz