YÜREKLERE DOKUNAN KONSER

Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkez’inde Uşaklılar Derneği tarafından düzenlenen konsere katılanlar unutulmaz dakikalar yaşadı.

66

Uşaklılar memleket hasretini Uşak ezgileriyle giderdi

Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkez’inde Uşaklılar Derneği tarafından düzenlenen konsere katılanlar unutulmaz dakikalar yaşadı.

Müzik dünyanın her noktasında insanları bir araya getiren önemli bir etkendir. Dünyanın, neresinde olursan ol müzik insanları bir araya getirebilir.

Ankara’da Uşak kültürünü ve memleket hasretini gidermek amacıyla Türk Müziği Korosu düzenlendi. ‘Bahar Konseri’ birbirine hasret kalan hemşerileri bir araya getirdi. Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkez’inde gerçekleşen konsere Uşaklıların dışında çok sayıda misafir de katıldı.

Uşaklılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nuray Salıcı yaptığı açılış konuşmasında şunlara değindi; “Sayın valilerim, EGEM Platformu başkanlarım, saygıdeğer hanımefendiler, beyefendiler, sevgili gençler, hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum. Derneğimizin pek çok faaliyetinin yanı sıra kültürümüzü tanıtmak, yaşatmak adına kurduğumuz ve 5’inci yılını tamamlandığımız Uşaklılar Derneği Koromuzun sizlere sunacağı konsere hoş geldiniz, şeref verdiniz, bizleri onurlandırdınız.

Yorgunluklarımız arasında Türk müziğimizin kıymetli eserleriyle bir nefes alalım, yüreklere şöyle bir dokunalım istedik. Müzik, dünyanın her yerinde insanları bir araya getiren önemli bir yoldur. Her dilde, her ruh haline cevap verir. Ayrıca terapidir. Müziğin hastalık tedavilerinde kullanıldığı ve ciddi anlamda etkili olduğu tarihte çok eskilere dayanmaktadır. Günümüzde de bu tedavi desteklenmektedir” diyerek müziğin yaşadığımız karmaşık hayatlarda terapi unsuru olduğunu vurguladı.

Nuray Salıcı konuşmasına şöyle devam etti; “Müziğin bu yapıcı, rahatlatıcı, birleştirici etkisinin bizlere sevgiyi, barışı taşıması, acılarımızı, kaygılarımızı biraz olsun hafifletmesi ümidiyle bu müzik dolu akşamın keyifli ve güzel geçmesini diliyorum.

Biz Uşaklılar Derneği Korosu olarak yaşamınızın bir köşesinde mutlaka müzik olsun istiyoruz ve sizleri önümüzdeki sezonda da bizlerle birlikte olmaya davet ediyoruz. Değerli Konuklarımız, bizlere varlığınızla her zaman güç veriyorsunuz. Dernek Yönetim “Kurulumuz ve Koromuz adına hepinize ayrı ayrı yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

Salıcı; “Sizlere bu güzel geceyi yaşatabilmek için emek veren koro arkadaşlarıma, saz sanatçılarımıza, güzel sesiyle, sunumuyla gecemizi renklendiren hemşerim İbrahim Bildir’e, teşekkür ederim.

Her zaman emeği büyük olan Zehra Bayram’a, destekleri için Ali Erol Özgenç’e, İsmail Salıcı’ya ve her sezon sabrıyla, nezaketiyle bizi çalıştıran kıymetli hocamız, güftekar, bestekâr, şef, dede adayı Ferhat Sarmusak’a huzurlarınızda çok çok teşekkür ediyorum.
Ayrıca Yenimahalle Belediye Başkanı Sayın Fethi Yaşara, Nazım Hikmet Kültür Merkezi çalışanlarına ve ses düzenimizi kuran arkadaşlara da teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Koro Şefi Ferhat Sarmusak kimdir?

Trabzon’un Of ilçesine bağlı Dereyurt Köyünde doğdu. İlk-Orta ve Lise tahsilini Samsun -Vezirköprü’de tamamladıktan sonra İzmir Gaziemir Hava Teknik Okullar Komutanlığı’ndan 1976 yılında mezun oldu ve Hava Astsubayı olarak TSK’da 25 Yıl görev yaptı.

2004 yılında beste çalışmalarına başladı ve bu tarihten itibaren çeşitli beste yarışmalarında birçok ödül kazandı. T.C.Kültür Bakanlığı “Az Kullanılan Makam ve Usuller” TSM Beste yarışmasında 5.Grup ödülü, Kadıköy Belediyesi TSM Beste yarışmasında ikincilik ödülü aldı.

Sanatçı ayrıca Üsküdar Belediyesi TSM Beste yarışmasında birincilik ödülü, Samsun Valiliği TSM Beste yarışmasında birincilik ve ikincilik ödülü, Manisa Valiliği TSM Beste yarışmasında ikincilik ödülü ve yine Üsküdar Belediyesi TSM Çocuk Şarkıları Beste yarışmasında birincilik ödülü bunlardan bazılarıdır.

Ayrıca bestekârın birçok eseri değerli sanatçılar tarafından seslendirilmiş ve bir kısmı da TSM albümlerinde yer almıştır. ‘Bir Kız Aldı Aklımı’, ‘Adını Kalbimden Silmeye Kalksam’ ve ‘Al Rengi Kandan’ adlı eserler TRT’nin çıkarmış olduğu albüm serilerinde, Hazan Mevsimi ve Yüreğimden Yüreğine Yollar Var adlı eserler değerli sanatçı Hasan Eylen’in çıkardığı albümlerde yer aldı.

‘Beraberdik Bir Zamanlar’ ve ‘Senin için Yazdım Ben Bu Tangoyu’ adlı eserler yine değerli sanatçı Eda Şimşek tarafından çıkarılan albümde, ‘Boğaziçi Vapurunda’ adlı eser Üsküdar Belediyesinin hazırladığı albümde ve ‘Bir Zamanlar Çağlayandım Duruldum’ adlı eser Amasya Belediyesi’nin hazırladığı albümde yer almıştır.

Bir kısmı TRT repertuarında olmak üzere çeşitli makam ve usullerde 150 civarında bestesi, çeşitli beste yarışmalarında beste ve güfte dalında 30’u aşkın ödülü bulunmaktadır. Müzik yaşamını halen beste çalışmaların yanında, çeşitli amatör korolarda Şef olarak sürdürmektedir. Ud çalan bestekâr MESAM üyesi olup evli ve iki çocuk babasıdır.