Yunanlı başkanları görevden alsanıza

136

Bu açıklamayı yapan E. Albay Ümit Yalım’ı arayarak sordum, “Hayrola Ümit Bey Türkiye’de Yunanlı Belediye Başkanı da mı var?” “Tabii ki var hem de birden fazla” diyerek söze hızlı girerek şunları söyledi:

“İçişleri Bakanlığı, İstanbul Ataşehir Belediye Başkanı CHP’li Battal İlgezdi’yi görevinden aldı. Şimdi bizde AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soralım; İzmir, Aydın ve Muğla’daki Yunan vatandaşı Belediye Başkanları neden görevden alınmıyor? Yunan vatandaşlarının yönettiği belediyeler neden denetlenmiyor?”

Hangi belediyeler bunlar?

“İzmir Koyun Adası Belediyesi başkanı Evangelos Angelakos, Aydın Eşek Adası Belediyesi başkanı Evangelos Kottoros, Muğla Keçi Adası ve Kalolimnoz Adası Belediyesi başkanı Ioannis Galouzis tarafından yönetiliyor.”
Belediye Başkanlarının Türk olması zorunluluğu var mı?
“Belediye Başkanları Angelakos, Kottoros ve Galouzis Yunan vatandaşı. Her üç belediye başkanının Türk vatandaşlığı yok. 2972 Sayılı Mahalli İdareler Seçimi Kanunu Madde 9’a göre belediye başkanları Türk vatandaşı olmak zorunda.”
Bunlar Türk adalarında yerleşik Yunanlılar ve bizim adalarımızda yaşıyorlar değil mi?
“Evet, örneğin İzmir Koyun Adası Belediye Başkanı Evangelos Angelakos, aynı zamanda armatör. Ege Denizi bölgesindeki deniz ticaretini Koyun Adası’ndan kontrol ediyor. Yunan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos, 19 Temmuz 2017’de, Angelakos’un Belediye Başkanlığını yaptığı İzmir Koyun Adası’na gelerek egemenlik ve bayrak gösterisi yapmış, Türkiye’ye meydan okumuştu.
Aydın Eşek Adası Belediye Başkanı Evangelos Kottoros, Belediye Başkanlığı binasında Yunan ve AB bayrakları ile çekinmeden poz veriyor.
Kottoros, Belediye Binasının duvarına bir tabela çakmış. Tabelada, ‘Yunanistan Hükümeti, Güney Ege Bölgesi, 12 Ada Valiliği, Eşek Adası Nahiyesi’ yazıyor. Kottoros, tabelanın önünde eski Yunan Cumhurbaşkanı Karolas Papulyas ile birlikte 06 Ocak 2009’da poz vermiş. Tabela 8,5 yıldır yerinde duruyor. Tayyip Erdoğan ve Süleyman Soylu, bu tabela ve işgal için ne diyecekler?
Kottoros, Yunan Savunma Bakanı Kammenos, Hollanda Savunma Bakanı Hennis ve Hollanda Göçmen Bakanı Dijkhoff’u 08 Aralık 2015’te, Aydın Eşek Adası’ndaki belediye tesislerinde ağırladı.
Muğla Keçi Adası ve Muğla Kalolimnoz Adası Belediye Başkanı Ioannis Galouzis de sık sık Türkiye’ye meydan okuyor. Galouzis, Yunan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos’un 07 Mart 2017’de Muğla Keçi Adası’na yaptığı ziyarette Pavlopoulos’a refakat etti.”
Orada ticaret yapan Yunanlıların Türkiye’ye vergi ödemeleri de gerekmez mi?
“Türk adalarında toplanan vergi, Yunanistan’a kaçırılıyor. Yani Türk adalarındaki Yunan vatandaşı Belediye Başkanları alenen vergi kaçakçılığı yapıyor. 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu Madde 359’a göre vergi kaçakçılığı suçtur. Vergi kaçakçılığı yapan belediyeler neden denetlenmiyor? Vergi kaçıran Yunan vatandaşı Belediye Başkanları neden görevden alınmıyor?”
Belediye seçimleri yapıyorlar, şirketler kuruyorlar ve Türkiye’nin mülkü olan adaları işgal ediyorlar değil mi?
“Verilen somut örneklerden anlaşılacağı üzere Türk topraklarında bütün kurumları ile Yunanistan’ın paralel devlet yapılanması var. Milli Güvenlik Kurulu toplantılarından sonra yapılan açıklamalarda, her türlü Paralel Devlet Yapılanması ile illegal ekonomik boyutu dâhil olmak üzere devam eden mücadelenin kararlılıkla süreceği bildiriliyor. MGK’nın söylemleri ile eylemleri birbirini tutmuyor. MGK ve AKP Hükümeti Yunanistan’ın paralel devlet yapılanmasına karşı sessiz ve tepkisiz kalıyor, Yunanistan’ın Türk adalarındaki işgal faaliyetlerini görmezden geliyor.”