Yunanistan Başbakanı Miçotakis’ten göçmen açıklaması

0
44

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve Avrupa Birliği heyetiyle Türkiye sınırında yaptığı incelemenin ardından, “Türkiye’den çok sayıda ülkemize ve sınırımıza göçmen geldi. Yunanistan’a gelen göçmenler başka ülkelere de gidecek. Bu nedenle bunu Avrupa Birliği’ne bir tehlike olarak nitelendiriyoruz. Ve bu duruma hep birlikte mücadele etmeliyiz” dedi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, beraberinde Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanı Hırvatistan’ın Başbakanı Andrej Plenkoviç, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in de aralarında bulunduğu AB heyeti ile Türkiye sınırına geldi. Miçotakis ile beraberindeki heyet helikopterle geldikleri Orestiada bölgesindeki Türk sınırında incelemelerde bulundu. Heyet daha sonra Pazarkule Sınır Kapısı’nın karşısındaki Kastanias Sınır Kapısı’na 20 kilometre mesafedeki Orestiada Kültür Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Yunanistan Başbakanı Miçotakis, “Bu artık göçmen sorunu değil. Bu, Türkiye’nin zor durumdaki insanları, jeopolitik gündemini desteklemek için dikkati Suriye’deki durumdan uzaklaştırmak için açık bir girişimidir. Son günlerde Yunanistan’a girmeye çalışan on binlerce insan İdlib’den gelmedi, uzun zamandır Türkiye’de güven içinde yaşıyorlardı. Türkçeyi akıcı bir şekilde konuşuyorlar” dedi.

Göçmen sorunu konusunda Türkiye’nin son kararını eleştiren Miçotakis, “Türkiye’yi göçmen sorunu ile mücadelede desteklemeye ve Suriye’deki duruma bir çözüm bulmaya hazırız, ancak bu şartlar altında değil. Benim görevim ülkemin egemenliğini korumak. Yunanistan, aynı zamanda Avrupa’ya bir iyilik yapıyor. Yunanistan sınırı AB dış sınırıdır ve Yunanistan AB’den dayanışma bekliyor” dedi.

Miçotakis, Yunanistan’a çok sayıda göçmen geldiğini belirterek, “Türkiye’den çok sayıda ülkemize ve sınırımıza mülteci geldi. Bu yaptıkları Türkiye’nin Avrupa Birliği anlaşmasına uymamaktadır. Bu insanlar zaten çok uzun zamandır Türkiye’de kalmış kişiler ve Türkçe konuşan kişilerdir. Gündemin akışını değiştirmek amaçlı yapıldığını düşünüyoruz. Yunanistan’a gelen göçmenler başka ülkelerde gidecek. Bu nedenle bu Avrupa Birliği’ne bir tehlike olarak nitelendiriyoruz. Ve bu durumda hep birlikte mücadele etmeliyiz. Bu nedenle illegal yollardan gelen hiçbir göçmen Yunanistan’a sokulmayacaktır. Çünkü askerimiz ve polisimiz çok iyi mücadele etmektedir. Türkiye bu göçmenleri otobüslere bindirip gümrüklere getiriyor. Sınırlarımızı ve bir bütün olarak Avrupa’nın güvenliğini korumak için cevap veriyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz