Yozgatlılar “Arabaşı”nda buluştu

0
336
- Reklam -

Kahramankazan’da yaşayan Yozgatlılar tarafından geleneksel olarak düzenlenen “arabaşı yemeği” ilçede yaşayan Yozgatlılaları buluşturdu.

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk’ün ev sahipliğinde gerçekleştirilen yemeğe, AK Parti Ankara Milletvekili ve eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay da katıldı.

Kahramankazan’da yaşayan Yozgatlılar tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve Yozgat’a özgü bir lezzet olan arabaşı yemeği bu yıl da ilçede yaşayan Yozgatlıları buluşturdu. Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk’ün ev sahipliğinde Kumpınar Kültür Merkezi’nde düzenlenen yemeğe AK Parti Ankara Milletvekili ve eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay ile ilçede yaşayan Yozgatlılar katıldı.

- Reklam -

Barış, sevgi ve hoşgörü şehri

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk burada yaptığı konuşmada, Kahramankazan’ın 81 ilden sürekli olarak göç alan bir ilçe olmasına karşın, adli olayların en az olduğu, huzur ve güvenin ise en üst düzeyde temin ve tesis edildiği bir ilçe olduğunu söyledi.

Yozgatlılar “Arabaşı”nda buluştu

Gelenekten geleceğe uzanan süreçte Kahramankazan’ın barış, sevgi ve hoşgörü şehri olduğunu ifade eden Ertürk, ilçede farklı etnik unsurlar yaşamasına karşın birlik ve beraberliğin en üst seviyede olduğunu vurguladı. Ertürk, bu birliktelik ve beraberliğin 15 Temmuz’da bir kez daha ortaya çıktığını ve ilçede verilen destansı mücadelenin de bunun kanıtı olduğunu söyledi. Ertürk, şöyle devam etti:

“Örfümüzü, kültürümüzü, geleneğimizi ve Yozgat’a özgü bir yemek olan arabaşı geleneğini burada gerçekleştirmek çok güzel. Hangi anadan babadan doğacağımızı, kimin oğlu kimin kızı olacağımızı, cinsiyetimizi, ırkımızı, etnik kökenimizi seçme hakkına sahip değiliz. Ben de Yozgat’ta doğabilir, rızkımı aramak için Ankara yollarına düşüp Kahramankazan’a gelebilirdim.

Bu anlayışla kendimize nasıl davranılmasını istiyorsak, ilçemize gelerek yaşayan tüm insanlara da aynı şekilde davranıyoruz. Çalışma arkadaşlarım içerisinde 18 Yozgatlı hemşehrim var. İlçemizdeki birlik ve beraberliğimizi, bu kardeşliğimizi perçinleme noktasında elimizden gelen gayret ve çabayı gösteriyoruz, göstermeye devam edeceğiz.”

Yozgatlılar “Arabaşı”nda buluştu

Evimde gibi hissediyorum

Başbakanlık Müsteşarı Oktay ise şunları kaydetti:

“15 Temmuz’da Türkiye genelinde tüm milletimiz canını yüreğini ortaya koyarak mücadele etti. Milletimizin üzerine bomba yağdıran F-16’ların Akıncılar Üssü’nden havalandığını anladığımız andan itibaren, ilk aklımıza gelen Kahramankazan Belediye Başkanımız Lokman Ertürk oldu. Kazanla birlikte hareket edelim dediğimizde herkes bir oldu. Kazan canıyla, yüreğiyle, gazileriyle şehitleriyle kahramanlığı aldı. Yozgatlı hemşehrilerimizin yoğun olduğu bölgelerden birisi burası. Sizlerle burada bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum ve kendimi evimde gibi hissediyorum.”

Belediyeyi ziyaret etti

Konuşmaların ardından konuklara arabaşı ikram edildi. Yemek programı sonrası Başbakanlık Müsteşarı Oktay, Kahramankazan Belediyesi’ni ziyaret etti. Başkan Ertürk burada Oktay’a belediye binasını gezdirerek, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz