Her gün binlerce vatandaşın kullandığı S.S. Ankara Otobüs ve Otogar İşletmecileri İşletme Kooperatifi’nin(AŞTİ) servisleri gidecekleri yere kapasitesinin üstünde yolcu alıyor.

Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali’ni(AŞTİ) her gün şehir dışından gelen binlerce insan kullanıyor. Gelen yolcular AŞTİ’den Ankara’nın belirli noktalarına servislerle ücretsiz taşınıyor. Bu merkezler Kızılay, Sıhhıye, Ulus, Dışkapı, Etlik, Keçiören, Yenimahalle, Demetevler, Batıkent, Ümitköy, Çayyolu.

S.S. Ankara Otobüs ve Otogar İşletmecileri İşletme Kooperatifi’nin sağlamış olduğu servisler şehir dışından gelen yolculara kolaylık sağlasa da, kapasitesinin üzerinde yolcu almasından dolayı eziyet haline geliyor.

Toplu taşıma olarak kullanılan bu servisler günün yirmi dört saati AŞTİ’den ücretsiz olarak ulaşım sağlıyor. Fakat servisler gidecekleri güzergâhlara kapasitesinin üzerinde yolcu alınca, insanları balık istifi şeklinde yolculuk yapmak zorunda kalıyor. Bu durum hem Ankara’nın imajını düşürüyor hem de gelen yolcuları canından bezdiriyor.

ALİ BARAN FAYIK

Bu yolculuklar zaman zaman tartışmalara da neden oluyor. Yaşanan bu tartışmalar çoğu zaman arbedeye dönüşüyor ve tehlikeli bir hal alıyor. Servis şoförleri düzeni sağlamakta problemler yaşıyor. Tartışmalar fiziksel temasa varabilen boyutlara ulaşabiliyor.

Bu servislerin her yarım saatte bir güzergâhlarına hareket etmesi gerekiyor. Fakat uygulanan sisteme servis şoförleri uymuyor. Özellikle akşam ve gece saatlerinde servis sayılarının azaltılması ve gelen yolcu sayısının fazla olmasındaki ters orantı vatandaşın başına patlıyor. Akşam ve gece saatlerinde servislerin azaltılması servislerin tıka basa doldurulmadan kalkmamasına yol açıyor. Durum böyle olunca da gelen yolcular servis içinde nefes bile alamıyorlar.

Yolcular Şikâyetçi

Türkiye’nin dört bir yerinden Ankara’ya gelen yolcular tahsis edilen serviler hakkında,” Uygulanan sistem güzel ama kapasitesinin üzerinde yolcu alınması bizler için yorucu oluyor. Çünkü şehirlerarası yolculuk yaptıktan sonra yorgun oluyoruz. Bir de bunun üzerine serviste yaşanan yoğunluk ve sıkışık şekilde gidilmesi yolculuğu eziyete dönüştürüyor. Bu konu üzerine yetkililerin bir an önce önlem alınmasını istiyoruz” dediler.

Yolcu olmayanlarda biniyor

S.S. Ankara Otobüs ve Otogar İşletmecileri İşletme Kooperatifi’nin servisine şehirlerarası yolculuk yapanların binmesi gerekirken dışarıdan birçok vatandaş da servisi kullanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz