YOKSA ‘SOĞUK SAVAŞ ÖCÜSÜ” DAHA MI EVLAYDI?

0
190
- Reklam -

Ne güzel Ata yadigarı “Yurtta sulh cihanda sulh” sloganına yapışmış kendi iç kaygılarımızla yoğrulup gidiyorduk. .Uzun yıllar onların altın ve silahları ile Kurtuluş Savaşı’mızı kotardığımız ve fakat Ermeni çetecileriyle birlik olup ülkemizi işgal edecek öcüler olarak ninelerimizce beynimize nakşedilen Moskofların emperyalizmi mi? Yoksa uzakta oldukları için henüz ete kemiğe bölünmemiş Amerikan postalarının ülkeyi çiğneyecek olması mı? daha kötüydü ikilemiyle yaşadık.

Soğuk Savaş /Cold War, iki Süper güç olan ABD önderliğinde Batı Bloku ile Sovyetler Birliği’nin önderliğinde Doğu Bloku ülkeleri arasında 1947’den 1991’e kadar devam etmiş olan uluslararası siyasi ve askeri gerginlik dünyanın gerçeği olmuştu.
Ülkenin çeyreğini oluşturan 68 kuşağı https://sonsoz.com.tr/iyi-ki-de-gitmemisiz-moskovaya/ yazımda belirttiğim gibi Sovyet Devrimi’ni Amerikan emperyalizmiyle savaşta halkın yararına model olarak benimsediği için
“Komünistler Moskova’ya” sloganıyla düşman cephe ilan edildi. https://sonsoz.com.tr/yankeeden-dost-ve-muttefik-olmaz/ yazımda yazdığım gibi; SSCB emperyalizminden korkanlar ise Sam Amca himayesine girdiler.
İki cami arasında beynamaz kaldık. Emperyalizmler arasında raksedip durduk. Hani derler ya.. “en kötü karar bile kararsızlıktan iyidir” diye. CHP döneminde ortanın solu siyaseti cılız kaldı. 68 kuşağı olarak bizde Mao’cumuyuz? Şehir Gerillası mı? kararsızlığıyla ülke halkına ulaşamadan canlar kaybedince meydan Morrison Süleyman’a kaldı. Sözümona liberal özünde Amerikancı politikalar ve ona göz yuman sözümona halkçılar birlikte uçurumun kenarına getirdiler ülkeyi.. https://sonsoz.com.tr/yankeeden-dost-ve-muttefik-olmaz/ Ortak paydaları “MOSKOVA ÖCÜ_ABD Dost ve Müttefik Ortak”dı. Kazın ayağının hiç de öyle olmadığını son yirmi yıldır yaşıyoruz..
II. Dünya Savaşı’ndan sonra Doğu ve Batı bloklarının zaman zaman savaş çıkarma tehditleri bütün dünyada gerginlik yaratmıştır. Bu dönemde, insanlarda nükleer kıyamet paranoyası doğmuş, dünya devletleri ise bu iki bloktan birinin yanında yer almaya çalışmışlardır. Gerginlik hiçbir zaman taraflar arasında sıcak savaşa dönüşmemiş olsa da taraflar her anlamda birbirlerini yıpratmaya çalışmışlardır. Genel kabule göre, Berlin Duvarı’nın yıkılışı komünizmin çöküşüne zemin hazırlamış, Sovyetler Birliği’nin dağılması ile de Soğuk Savaş bitti.
Bizim için görece kavgasız ,belasız, kimselere bulaşmadan gül gibi geçen Soğuk Savaş sürecinden sonra SICAK SAVAŞ başladı. Yeni milenyumla birlikte siyasi ön görüşsüzlüğümüz bizi BOP noktasına taşıdı. Radikal İslam’a beş dakika mesafedeki CİA destekli FETÖ İslamcılığı Güneydoğu Anadolu batağına çekti ülkeyi. Arap sever oldu çıktı ülke. Süper güçler arasında ne İsa’ya ne Musa’ya yaranamadık. Bir taraftan
NATO’ya karşı S-400 Triumph yeni nesil Rusya yapımı bir kısa-orta-uzun menzilli hava savunma füze sistemini alırken Ukrayna’ya Rus savaş konvoylarını vursunlar diye Bayraktar SİHA(İnsansız savaş uçağı) sattık.Arabulucu olmaya soyunmamız ise traji komik.. Kiminle aran iyi ki onun bunun arasını bulasın…

- Reklam -
- Reklam -