Yıldız: Soma ve Ermenek’teki maden kazaları mahcubiyetim

98

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma ve Ermenek maden facialarında başarısız olduklarını ifade ederek, “Bu benim ve bakanlığımın mahcubiyetidir. Bunlar tabii afetlerden değil, kusurlardan oldu” dedi.

Oktay ENSARİ- Zafer BARIŞ/KAYSERİ, – Ekonomi Muhabirleri Derneği’nin Erciyes Dağı’ndaki otelde düzenlediği etkinlikte gazetecilerle bir araya gelen Bakan Taner Yıldız, Türkmenistan ziyaretiyle ilgili bilgiler verdi. Yıldız, “Türkmenistan doğalgazının Türkiye üzerinden aktarılması konusunda görüşmeler oldu. Hazar geçişli, gerek TANAP’a katılarak, gerekse ikinci bir güzergahla önemli bir miktarı yani 30 milyar metreküplük doğalgazı Türkiye üzerinden taşıma stratejisi üzerinde duruldu ve inşallah bu stratejiyi hayata geçireceğiz. Doğalgaz ve enerji kaynakları konusunda Türkiye için tedarikçi ülke sayısını artırmak istiyoruz” dedi.
MADEN KAZALARI, MAHÇUBİYETTİR
Bakanlık görevinde 6 yılını doldurduğu hatırlatılarak en başarılı ve en başarısız olduğu konuların sorulması üzerine Taner Yıldız, şunları söyledi: “Bakanlığım dönemimde, en başarısız ve en eksi olduğumuz tarafımız, Soma ve Ermenek’teki maden kazaları oldu. Bu benim ve bakanlığımın mahcubiyetidir. Şu veya bu nedenle davalar devam ettiği için fazlaca bir şey söyleyemem ama bunlar tabii afetlerden değil, kusurlardan oldu. En kötü işlerimiz bunlar oldu. Ancak 2 nükleer santralin Ak Parti döneminde ülkemize kazandırılması ve TANAP projesinin kazandırılmasıdır. Irak’taki çalışmalarımız da böyledir.”  Bakan Yıldız, partide 3 dönem kuralını savunduğunu da hatırlatarak, “Benim aday olmamam, partimin oylarını etkilemez. Benden daha iyi arkadaşlar var” dedi.
KESİNTİSİ YÜZÜNDEN
SAYILMAYAN OY OLMADI
Elektrik kesintilerinin Beyaz Saray’da bile olduğunu belirten Bakan Yıldız, Almanya’da, Fransa’da, İngiltere’de, Amerika ve Rusya’da da elektriklerin kesildiğini ve medyada bu kadar uzun süreli yayın yapılmadığını söyledi. Yıldız, “Bunlar olabilir ama seçim güvenliğiyle ilgili 35 bin sandıkta hiçbirinde, ben oyumu elektrik kesildiği için sayamadım diye tutanak tutulmadı. Hiç kimse başka bir şeyin arkasına sığınmayacak”’ diye konuştu. (DHA)