Yenimahalle’ye Viyana modeli

166

Yenimahalle Belediyesi Başkanlık Hizmet Binası, daha iyi hizmet verebilmek için yenileniyor. 40 bin metrekare kapalı alanı bulunan belediye binasının bütün katlarını, 2013 yılında son teknolojiyle donatan belediye, bu kez de Viyana modeli projesiyle bir ilke imza atıyor. Belediyenin VIP girişine Viyana Belediyesi modeli uygulanırken, projenin en dikkat çeken ayrıntısı ise belediye bütçesinin şeffaflığı olacak. Böylelikle belediyeye gelen konuklar, bütçe kaynaklarını ve bütçenin nerelere harcandığını görebilecek.
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın Avusturya ziyareti sırasında Viyana Belediyesi’ne konuk olmasıyla başlayan süreç, Yenimahalle’de hızlı bir şekilde başladı.
Projeden bahsederek Viyana modelini anlatan Yaşar, “Viyana Belediye binasına girdiğinizde bir VIP salonu ile karşılaşıyorsunuz ve Başkan sizi orada karşılıyor. Orada bugüne kadarki Belediye Başkanlarının, Belediye Meclis Üyelerinin fotoğrafları bulunuyor. Ama bu projede en önemli ayrıntı, bütçesinin açık bir şekilde sunulması. Yani bütçe kaynaklarını, bir önceki seneyle bu sene uygulanacak bütçeyi, belediye binasına adım atan konuklar, görebiliyor. Burada belediyenin kaç lira bütçesi var, hangi kaynakları nereye harcıyor, hepsi yazıyor. Bu düzenin aynısını Yenimahalle’de gerçekleştireceğiz” dedi.
Misafir yemek
salonu yapılacak
Belediye içerisinde bir misafir yemek salonunun da olması gerektiğini belirten Yaşar, “Avrupa ülkelerinde büyük çoğunlukla yemek, belediye içeresinde veriliyor. Bu şekilde hem masraf azalıyor, hem de daha samimi bir ortam oluşturuluyor. Bu yüzden bir de misafir yemek salonunu bu sene içerisinde Yenimahalle’ye kazandıracağız. Ayrıca VIP ve yemek salonunun yapımı dışında belediyemizin dış cephesini ve çevre düzenini de yenileniyoruz” diye konuştu.