• Haberler
Ana Sayfa Yerel Haberler Yenimahalleli minikler müzik ile rahatlıyor

Yenimahalleli minikler müzik ile rahatlıyor

-

Okul öncesi eğitime verdiği önemle çocukları geleceğe donanımlı bir şekilde hazırlayan Yenimahalle Belediyesi, bu kez de kreşlerinde eğitim gören çocukları müzik terapisi ile güne zinde başlatıyor.

Yetişkinler kadar çocukların da ruh sağlığına iyi gelen “Müzik Terapisi”, çocuklarda öğrenme zorluğu, hiperaktivite, otizm ve diğer zihinsel rahatsızlıklarda olumlu sonuçlar veriyor.

Fiziksel ve duygusal etkileri var

Hafta da 45 dakikalık seanslarla terapi alan Yenimahalle’nin minikleri, sesleriyle ve hareketleriyle müziğe eşlik ederek rahatlıyor.

Müzik terapisinin fiziksel ve duygusal olarak etkileri olduğuna değinen Müzik ve Hareket Eğitmeni Çağrı Kırman, “Fiziksel olarak beyin fonksiyonları müziğe tepki vererek değişime uğrar. Ritim vücuda yatıştırıcı bir etki uyandıracak şekilde daha yavaş, derin nefes alma konusunda rehberlik edebilir. Kalp atış hızı ve kan basıncı da dinlenilen müzik türlerine duyarlılık gösterir. Çocuklarda duygusal olarak da algı, bellek, hayal gücü, özgüven gibi zihinsel becerilerin gelişmesi, müziğe aktif katılım sağlaması, sosyal becerilerini geliştirmesi ve en önemlisi de yaratıcılığı geliştirmesi gibi etkileri vardır” dedi

Çocuk gelişiminde müzik önemli rol oynuyor

- Reklam -

Ayrıca müzik eğitiminin çocuğa yaşamı algılama ve yorumlama, yaratıcılık ve düşünme sisteminin geliştirilme konularında da yardımcı olduğunu dile getiren Kırman, “Çocuğun müziğe vücut hareketleriyle tepki vermesi, sesiyle müziğe eşlik ederek, kendi sesini tanıması psikomotor ve bilişsel gelişimine katkı sağlamaktadır. Çocuk gelişiminde müzik eğitimi, çocuğun davranışlarını olumlu yönde etkiler, konsantrasyon süresini arttırır ve gözlem yeteneğini güçlendirir” diye konuştu.

- Reklam -

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

Güncel Haberler

3 yıl akciğerine yapışan kemikle yaşadı

Mardin'in Mazıdağı ilçesinde yaşayan Ayşe Ekinci'nin (59) soluk borusuna, çorba içerken kaçan kemik, akciğerine saplandı.

Kapadokya’da mağarada çamur banyosu

Türkiye'nin önemli turizm bölgesi Kapadokya'da çamur banyosu yapılan kayadan oyma mağaralara, yerli ve yabancı turistler yoğun ilgi gösterdi.

Emlak, otomotiv, beyaz eşya hepsi de alarm veriyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran ayına ilişkin inşaat maliyet endeksini açıkladı.

Tango iki kişiliktir

Geçtiğimiz Temmuz 2019’da Rusya dışişleri bakanı Lavrov, Moskova’da bir gazeteye verdiği röportajda, ABD’ye açık bir mesaj verdi.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün ayakları yükseliyor

1915 Çanakkale Köprüsü'nün ayakları yükseliyor

Okan Buruk: Fenerbahçe maçı kötü başlangıcı silmek için önemli bir hedef

Süper Lig’in 2’nci haftasında Fenerbahçe ile oynayacağı maçın hazırlıklarını sürdüren Medipol Başakşehir’de teknik direktör Okan Buruk, antrenman öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bu Haberler Kaçmaz

Basın kartı gönüllerde “sarı” Olmaya devam ediyor

Başbakanlık'a bağlı olan ve Sarı Basın Kartı’nın verildiği Basın Enformasyon Genel Müdürlüğü kapatıldı, görev ve yetkileri Cumhurbaşkanlığı İletişim Bakanlığı'na devredildi.

Hükümet ve Memurlar Zam Konusunda Anlaşamadı

Ankara'da memurlar, toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle önce iş bıraktı daha sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde cüzdan atma eylemi yaptı.

Bunları da beğenebilirsinBenzer Haberler
Tavsiye Ederiz