Yenimahalle’de eğitimde eşitlik

88

Ramazan öncesi camilerin bakım ve onarımlarını gerçekleştiren Yenimahalle Belediyesi, çalışmalara hız kesmeden devam ediyor.
Bayramın ardından bu kez de okul tadilatlarına start veren belediye, Yenimahalle’nin devlet okullarında tadilatlar yaparak eğitimde fırsat eşitliği sağlıyor.
“Her yıl okullara 10 milyon TL’ye yakın yardım yapıyoruz”
Tadilat çalışmalarını yerinde inceleyerek, okulları gezen ve bilgi alan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, her yıl okul tadilatlarına 10 milyon TL harcandığına vurgu yaptı. 105 okulun tadilatını gerçekleştireceklerini söyleyen Yaşar, “105 okulun 76’sında iç onarım başladı. Sınıflara fayans, ıslak zeminlere de kalebodur döşenip, ısıtma sistemleri kontrol ediliyor. Merdivenler ve tırabzanlar yenileniyor. Kapı, cam ve çerçeveler elden geçiriliyor. Okulların dış cepheleri de boyanıyor. Göreve geldiğim günden bu yana amacım, çocuklarımızın özel okullardaki gibi sağlıklı bir ortamda eğitim alması. Devlet okullarını özel okul seviyesine çıkartacağız. Bunun için çalışıyoruz. Bu yüzden her yıl okullara 10 milyon TL’ye yakın yardım yapıyoruz” dedi.
“Okullarımıza sahip çıkmalıyız”
Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullara yolladığı paranın yetmediğine de dikkat çeken Başkan Yaşar, “Harcadığımız milletin parası. Eğitime harcamazsak nereye harcayacağız? Çiçek, böcek yerine çocuklara harcamak daha hayırlı olur. Onlara ne kadar doğru eğitim verebilirsek, geleceğimiz o kadar aydınlık olur. Bizim zamanımızda okula saygı, ilgi hem ailelerde hem okul çalışanlarında hem de öğrencilerde daha fazlaydı. O zamanlar yakacak sıkıntısı vardı, aileler okulun ihtiyaçlarını kendileri götürürlerdi. Ben bilirim, köylü kendi okulunu kendi boyardı. İmkanı olanlar, iş adamları, esnaflar okullara destek olurlardı. Son yıllarda onlarda elini ayağını çekti. Bu yüzden Bakanlığın okullara yolladığı para bırakın boyamayı, onarıma, temizlik görevlisine bile yetmiyor O nedenle devlet ve belediye olarak biz sahip çıkmalıyız” diye konuştu.