Ana Sayfa Güncel Haberler Yeni umudumuz OVP

Yeni umudumuz OVP

-

Merkez Bankası faizleri artırdı, ortalık biraz sakinleşti gibi. “Geç kaldı, az oldu, fazla oldu” tartışmaları sürerken şimdi yeni umut olarak Yönetimin hazırlamakta olduğu ve 20 Eylül’de açıklayacağı orta vadeli plana (OVP) döndü.


OVP ne derseniz, bir anlamda; yönetimin üç yıl boyunca izleyeceği ekonomik politikaların ve hedeflerin oluşturduğu yol haritası. Bu yol haritasında yer alan, büyüme, enflasyon, bütçe, cari, dış ticaret açıkları, vergi gelirleri, kamu yatırım ve harcamaları, vesaire ne kadar veri varsa yer alıyor. Yerli yabancı cümle alem de bu rakamları vadeleri sonunda inceliyor, tutmuş mu tutmamış mı karar veriyor, buna göre de değerlendirme yapıyor. OVP bir anlamda yönetimlerin sınav kağıdı gibi. Hedefler tutarsa yönetim bol alkış ve güven alıyor.
OVP’de bol gülücüklü iyimser tahminler yer alsa da esas önemli olan bu rakamlara nasıl, ne zaman hangi araç ve kararlarla ulaşılacağı? Bu da OVP’nin inandırıcılığını ortaya koyuyor.

En son OVP, geçen yıl bu zamanlar açıklanmıştı. Üzerinden bir yıl geçtikten sonra şimdi yenisi hazırlanması dikkat çekici. Dikkat ederseniz, “2017 OVP’si revize edilecek, gözden geçirilecek” denilmiyor. Bir anlamda her şey sil baştan olacak.

2017 yılında açıklanan OVP’de örneğin enflasyon için bu yıl yüzde 7.5 denilmişti. Sonuç yılı dolmadan yüzde 20’lere koşuyoruz. Diğer rakamlarda büyük sapmalar görülüyor. Bu kadar büyük tutarsızlıklar karşında yeni OVP hazırlamak en doğru çıkış.

PLAN GERÇEKÇİ OLMALI

Bu nedenle açıklanacak yeni OVP günün şartlarına göre oluşturmalı. Özellikle ihtiyaç duyulan iç ve dış parasal kaynak konusuna netlik kazandırılmalı. Gelir ve gideri dengelerken hangi kriterle bakılacak, ayrıntısına kadar açıklanmalı.

Yeni OVP’nin kamunun harcamaları kısarak kemer sıkacağı, ekonominin biraz soğultulacağı, iddialı büyüme hedeflerinin aşağı çekileceği, tüketimden çok üretime özellikle döviz kazandırıcı yeni sektörlerin geliştirileceği bir yapıda olası lazım.

Yüzde 25’e ulaşacak enflasyon gelecek yıl yüzde beşe gerileyecek, büyüme yüzde yedi olacak, işsizlik yüzde altıya inecek, ihracat ithalatı geçecek, dolar üç, avro dört lira olacak gibi desteksiz ve mantık dışı hedefler koyarsanız OVP’nin gideceği yer belli.

Coğrafyasında her an bir krizin yaşanabileceği, jeopolitik risklere açık bizim gibi ülkede böylesi iddialı OVP’ler açıklamak, çok iddialı hedefler ortay koymak her zaman zor iş. Beklenmeyen, öngörülmeyen, hatta tahmin bile edilemeyen iç ve dış gelişmeler, sürpriz kararlar, iç ve dış siyasi çıkmazlar karşında değil üç yıl sonrasını yarını bile görmek mümkün olmuyor, OVP’ler de geçerliliğini kısa sürede kaybediyor.

2018OVP’sinin umarız özellikle yabancıların ekonomimize olan güvensizliği kısa sürede ortadan kaldırır, kredibilitesini yeniden kazanır.
Aksi takdirde dalgalanmalar, sıkıntılar, belirsizlikler devam eder, dolar, avro kaç lira olur diye tartışır dururuz.

İsmet Hazardağlı
İsmet Hazardağlıhttps://sonsoz.com.tr
1984 yılında çalışmaya başladığı gazetecilik mesleğinde, çeşitli haber ajansları, dergiler, gazeteler ve televizyon kanallarında muhabir ve üst düzey yönetici olarak görev yaptı. Sonsöz'de ekonomi yazıları ile sizlerle!

Bu Haberler Kaçmaz!

Sahte içki zehirlenmesinden Adana’da 9 kişi öldü

alkol zehirlenmesi şüphesiyle 70 kişinin il genelinde hastanelere başvurduğu ve tedavi altına alınan bu kişilerden 9'unun hayatını kaybettiğini bildirdi