“Yeni Medya Okulu” Eğitim Programı, tamamlandı

0
16
- Reklam -

Ankara Kalkınma Ajansı’nın destekleri ile Basın İlan Kurumu tarafından yapılan “Yeni Medya Okulu” eğitim programına kapsamında Ankara yerel medyasından katılımcılara düzenlenen tören ile sertifikaları takdim edildi.

Basın İlan Kurumu (BİK), Ankara Kalkınma Ajansı’nın destekleri ile düzenlediği ve 3 gün süren “Yeni Medya Okulu” eğitim programını, Ankara yerel basınından katılım sağlayan gazete çalışanlarına katılım sertifikalarını takdim ederek sonlandırdı.

Ankara yerel medya çalışanları sertifikalarını, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran’ın elinden aldı. Türkiye’nin birçok ilinde aynı anda başlattıkları eğitim programına 900’ün üzerinde katılımcı sağlandığını kaydeden Duran; “Dünya var olduğu sürece mutlaka iletişim olacak. En başından beri mağaralara resim çizme ile başlayan iletişim bir şekilde devam edecek. Gazetecilik her zaman var olacak. Bizim beklentimiz gazetecilik kültürünün internet medyasına taşınmasıdır. Eğitim çalışmalarımızın temel sebepleri de bunlardır.” dedi.

- Reklam -


‘BEKLENTİMİZ, GAZETECİLİK KÜLTÜRÜNÜN İNTERNET MEDYASINA TAŞINMASIDIR’


BİK Genel Müdürü Duran, sertifika töreni öncesi kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Kısaca eğitim programından bahseden Duran, sözlerine şöyle devam etti; “Dünyada hızlı bir dijital dönüşüm var. Ama pandemi ile birlikte bu dönüşüm katlanarak hızlandı.

Basın İlan Kurumu olarak 996 gazete ve bundan biraz daha fazla çeşitli yayın organları haftalık dergilerle partner ilişkisi yürütüyoruz. Anadolu’nun yarısından çoğunu gezdim. Maalesef dijital dönüşüm ile ilgili gazetelerimizin çok da istekli olmadığını gördüm. Pandemi başladığı andan itibaren gazetelerimizin mevcudiyetlerini devam ettirebilmeleri için öneriler aldık.

Bu öneriler ile birlikte gazetelerimiz ayakta durabildiler. Birçok sektörde ekonomik sıkıntı yaşayan esnafımız, tüccarımız oldu. Bu, dünyanın her yerinde böyle nüfuz etti. Ama biz gazetelerimizi ayakta tutmayı başardık. Şimdi de bu internet dönüşümü ile birlikte de ayakta kalmalarını sağlayabilelim. Bunun  için de eğitim çalışmaları başlattık. Çeşitli il ve bölgelerimizde 900 kişiden fazla gazetecimize eğitim verdik. Bunların 3’te 2’si yüz yüze, geri kalanı da online olarak gerçekleşti. Eğer gazeteciliği yaşatacaksanız sizler yaşatacaksınız. Çünkü kendi kendine gelişen çıkan bir iletişim modeli var.”


İletişim var oldukça gazeteciliğin de hep var olacağını, bunun için internet medyasına biraz daha ağırlık verilmesi gerektiğini belirten Duran; “Maalesef kötü haberin iyi haberi baskıladığı, yalan haberin doğru haberi baskıladığı bir dönemden geçiyoruz. Çünkü popüler olan tercih ediliyor. Bu durum gazetecilik mesleğini sıkıntıya sokuyor. Dünya var olduğu sürece mutlaka iletişim olacak.

En başından beri mağaralara resim çizme ile başlayan iletişim bir şekilde devam edecek. Gazetecilik her zaman var olacak. Bizim beklentimiz gazetecilik kültürünün internet medyasına taşınmasıdır. Eğitim çalışmalarımızın temel sebepleri de bunlardır. İnternet medyamızda çok hızlı gelişmenin beraberinde getirdiği bir takım sorunlar var.

Bu sorunları aşabilecek olanlar yine gazetecilerimiz. Basılan gazeteler ayakta durmalı, biz onlara sahip çıkacağız tabi ki. Ama bu durum, o gazetelerin internet sayfalarının da büyümesine, içerik üretmesine de engel değil.  Artık alışverişlerin bile evden telefonla yapıldığı, televizyonun bile dijital medyaya kaydığı, artık reklam aramadıkları medyanın da bu alana hızlı bir şekilde kaymakta olduğunu gazetelerimizin, özellikle gazete patronlarımızın istişare etmesi gerekiyor.

Yapacağımız sadece 18 saat internet sayfamızı açık tutsak, bir editöryel altyapı hazırlasak, içerik üretsek pek ala diğer internet siteleri ile rekabet edilebilir. Bunların aldıkları reklamlardan daha fazlası da alınabilir. Bu bir rekabet ve bu rekabet devam edecek. Bir de gazetelerimiz kendilerini geliştirsin istiyoruz. Ayrıca kendilerine katkı sağlayabildiğimiz kadar katkı sağlayalım istiyoruz.” şeklinde konuştu.


Konuşmasının ardından BİK Genel Müdürü Duran tarafından, gazetelerin farklı birimlerinde çalışan katılımcılara sertifikaları takdim edilerek eğitim program tamamlandı.

- Reklam -