YENİ BİR HAREKETİN İLK ORGANİZASYONU: KADIN EL EMEĞİ ÜRETEN ELLER KERMESİ

0
0

Kadın emekçilerin kendi el emekleri ile ürettikleri el işi ürünleri sergiledikleri Kadın El Emeği Üreten Eller Kermesi ile ilgili kermeste hem şiir hem müzik hem de kendi el emeği işlerini sergileyen şair Dilek Işık gazetemize konuk oldu.

Şair Dilek Işık

Esma ALTIN/ANKARA

- Reklam -

Şair ve işletmeci Dilek Işık aynı zamanda kendi ürettiği el emeği işlere de imzasını atıyor. Kadın emekçilerin kendi çabaları ile ortaya koydukları el işi ürünleri sergiledikleri Kadın El Emeği Üreten Eller Kermesi hem ürünleri hem de Şair Dilek Işık’ın şiir ve müzik dinletileri ile hoş bir etkinlik oldu. Kermes hakkında kısaca sohbet ettiğimiz Işık; “Tüm ürünler el işi olup katılımcı kadınların pek çoğu da tümüyle bu tip organizasyonlarla hayatını kazanan kadınlarımız. Ülkemizde kadınların ekonomik özgürlüklerine sahip olma mücadelesinin sonucudur bu kermes. Birçok başka etkinlikle beraber başlattığımız yeni bir hareketin ilk organizasyonu oldu.” dedi.

‘YENİ BİR HAREKETİN İLK ORGANİZASYONU OLDU’

Ankael Üretim Kooperatifi ve girişimci kadınların birlikte kendi el emekleriyle oluşturduğu kermesin önemine dikkat çeken Işık, ilerleyen süreçlerde de bu tarz etkinliklerin olacağının sinyallerini verdi ve sözlerine şöyle devam etti; “Kadın El Emeği Üreten Eller Kermesi,  Ankael Üretim Kooperatifi ve girişimci kadınların birlikte oluşturdukları bir kermes oldu. Tüm ürünler el işi olup katılımcı kadınların pek çoğu da tümüyle bu tip organizasyonlarla hayatını kazanan kadınlarımız. Ülkemizde kadınların ekonomik özgürlüklerine sahip olma mücadelesinin sonucudur bu kermes. Birçok başka etkinlikle beraber başlattığımız yeni bir hareketin ilk organizasyonu oldu.”

Girişimci kadınların faal birer üretici olmalarını ve yaptıkları işlerden gelir etmelerini sağlamayı amaçladıklarını belirten Işık şunları dile getirdi; “Öncelikli amacımız kadınların üretimlerini gelire dönüştürmek. Bunun için başka kooperatif ve dernekle de birleşerek daha çok kadına ulaşmak, daha çok kadının yaşamını kendi kontrolüne alması için katkı sunmak hedeflerimiz arasında yer alıyor. Aynı zamanda yıl boyunca kermes ve panayırlar düzenlemeyi planlıyoruz. İmza günleri ve şiir, müzik dinletileri de etkinliklerimiz içinde yer alacak.”

‘MODERN ÜRETİM İÇİN KURSLAR DÜZENLEME NİYETİNDEYİZ’

Bu tarz organizasyonlara halkın pek fazla ilgi duymadığını ancak bu algıyı kırmak için kadın emekçilerimizin daha modern ürünler üretmeleri ve bunun için de kurs eğitimleri planladıklarını kaydeden Işık şunları ifade etti; “Bu tip organizasyonlara halkın ilgisi çok az. Bunun birkaç nedeni var. Marka alışkanlığı, AVM’lerin serin olmaları açısından teşvik edilmeleri, el işçiliğine olan güvenin azalması. Oysaki daha ucuz ve kaliteli üstelik gelenek ile modernin birleşimi birçok ürün sergilenmekte masalarımızda. Ayrıca Anadolu kokması ve pek çok geleneğin yeni nesillere aktarılması açısından da desteklenmeyi hak ediyor. Tabi burada ürünlerin ihtiyaca cevap vermesi büyük önem kazanıyor. Doğal olarak tüketim alışkanlıklarımız çok değişti. Kadınlarımızın uygulamalarının daha dikkat çekici hale getirilmesi için kurslar düzenleyip daha modern üretim yapmalarını sağlamak niyetindeyiz. Tabi bu kurslar için belediye ve MEB’in nezaretinde çeşitli kurumlarla işbirliği yapmak üzere hazırlıklara başladık.”

Başka proje fikirlerinin de olduğunu aktaran Işık; “Başka önemli bir projemiz de bir sokakta 365 gün boyunca kadınların üretimlerini halkla buluşturmak. Başarabilirsek Ankara’da merkezi bir yerde bir sokağı tamamen kadınlara tahsis ettirmek istiyoruz. Bu sayede stant kiraları ki bu önemli bir sorun, çok zaman satış yapılmadığında cebindekini de stant kirası olarak ödemek zorunda kalan kadınlar, bu tip etkinliklere katılmakta tereddüt ediyorlar. El emeğini satmaya çalışan kadınların yaklaşık yüzde 90’ı ailesine,  çocuklarına bakmak zorunda olan kadınlar. Bu kadınların yükünü hafifletmek için uygun kiralar ödenecek alanlar yaratmak zorundayız. Bu kadınlar kendilerini var edebilir, kimseye muhtaç olmadan yaşayabilirler ise toplumda istedikleri hayatı kendileri dizayn edebilirler. Belki de hiç keşfedilmemiş başka becerilerini ortaya çıkarma fırsatı bulup daha özgür, daha mutlu yaşamlar kurabilirler.” dedi.

‘YENİ BİR PENCERE AÇMAK İSTEYEN KADINLARIMIZA ULAŞMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Kadınların el emeği işleri ile kendi mesleklerini ellerine alabilecekleri gibi çok iyi bir fırsatın olduğunu ve bu şekilde ekonomik özgürlüklerini kazanabileceklerini vurgulayan Işık, şunları belirtti; “Elbette ki buna giden yol öncelikle ekonomik özgürlükten geçiyor. Düşünün ki küçük yaşta evlenmiş, belki çocuk sahibi olmuş, okuma fırsatı olmamış, bir mesleği olmayan bir kadın illa boşanmak zorunda değil, evlilik içinde de kendine ait bir özgürlük alanına sahip olmalı. Bu kadının temizlik yapmak ya da el işçiliği yapmaktan başka bir seçeneği yoktur. Bu durumda da size düşen bu kermeslere katılmak, destek olmak bize düşen de bu paylaşımın gerçekleşebilmesi için uygun standlar, kalabalık kermes alanları oluşturmak.”

Kadınlara yeni kapılar açmak ve onlara iş alanları oluşturmak için çalıştıklarını dile getiren Işık, bu anlamda daha büyük organizasyonlar yapmak istediklerini söyleyerek; “Üzgünüm ki birçok kadın eğitim görmedi ise kendisini ona bakan kişilere mahkûm hissetmekte, çıkış bulamamaktadır. Yeni bir pencere açmak isteyen kadınlara ulaşmak için mahalle mahalle gezip muhtarlarla konuşup bu durumdaki kadınları tespit etmek için kendi aramızda planlarımızı yaptık. Semtler de belirlendi. Pandemi yasaklarının kalkması ile birlikte biraz daha hızlı hareket etme imkânına kavuştuk. Umarım ki yaz bitiminde çok daha büyük organizasyonlara imza atacağız.” şeklinde konuştu. 

- Reklam -