Yeni bir gizli örgüt: “geliyorlar abi”

69

Örgüt üyelerinin çoğunluğu garson kılığında, genellikle akşamları faaliyet gösteriyorlar. Kendi aralarındaki haberleşmede, öyle bylock filan yok, tek cümle kuruyorlar: “geliyorlar abi”.

Adını bu cümleden alan örgütün amacı, ”özellikle alkollü ürün sattıkları mekanlarını, işletmelerini sigara içme cezasından korumak”.
Devletin görevlendirdiği cezacı memurlar, kapalı bir alanda, bırakın kül tablasını, havada dumanı, yerde izmariti görseler anında basıyorlar en az 500 liradan başlayan para cezasını. Bu ihlâller tekrarlanınca ceza tutarı artıyor, iş, beş bin lira ödenmesine, mekanın üç beş günlüğüne kapatılmasına, uzun vadede de ruhsat iptaline kadar gidiyor. “Geliyor abi” örgütünün var olma nedeni de bu.

Örneğin; cezacılar; Tunus Caddesi’nde bir mekanı mı bastılar, örgüt üyeleri birbirlerini “geliyorlar abi” diye haberdar ediyorlar ve Çankaya’daki tüm mekanlar önlemlerini alıyorlar. Alarm verilmesiyle kül tablaları toplanıyor, camlar, kapılar açılıp içerisi havalandırılıyor, masaların üstünde ne kadar sigara, çakmak varsa saklanıyor.

Müşteriler de bu örgütün gönüllü elemanları gibi çalışıyorlar. Nikotin krizine girseler de, sabırla cezacıların gelmesini beklerken “takıldıkları mekanın sırrını korumak” adına hiçbir şey olamamış gibi eğlencelerine bakıyorlar. Hatta bazıları “burada sigara içilmiyor” görünümünü güçlendirmek için mekan dışında dönüşümlü sigara içme nöbeti tutuyorlar. Cezacıların, “burası temiz” deyip gitmeleriyle alarm sona eriyor, sonra gelsin sigaralar, gitsin biralar.
Ankara’da bu baskınlar son günlerde o kadar yoğunlaşmış ki, bazı mekanlara gecede iki üç defa gidiliyormuş. Söylentilere bakılırsa, sigara baskınları için çevre illerden geçici ekipler bile görevlendirilmiş. Neden acaba? Kanunları tatbik ve tesis etmek için mi yoksa vatandaşın sağlığını korumak için mi?
Hayır. Tüm bunlar, iki yakası araya gelmeyen bütçeye gelir yaratmak için yapılıyor. Özellikle yılın son aylarında bütçeye bu tür cezalara dayalı gelir sağlama en etkin yöntem.

Tamam, sigara sağlığa zararlı, toplu yerlerde içilmesin ama işletme sahipleri de diyor ki, “içkiyle sigarayla devlete bir anlamda gelir sağlıyoruz ama devlet bizi cezalandırıyor, garsonların sayısını azaltıyoruz, zarar, iflas ediyoruz, sonra işsizlik, SGK açıkları diye yakınıp duruyoruz. Sigarayı müşteri içiyor, cezayı mekan sahibi ödüyor”
Çare ne? Bu tür mekanlarda sigara içilip içilmeyeceğini o işletmenin kararına bırakmalı. Müşteri de o zaman “sigara içiliyor veya içilmiyor” diye tercihi yapar, rahat edeceği yere gider, böyle abartılı komik olaylar yaşanmaz.
Birbirimizi de kandırmaktan vazgeçeriz, “geliyorlar abi” örgütü de anında çöker.