Yeni bir dönem başlıyor

286

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Artık İstanbul dünyayı izlemeyecek, dünya İstanbul’u izleyecek. Artık Türkiye Cumhuriyeti Devleti başkalarını takip etmeyecek, başkaları Türkiye Cumhuriyeti Devletini gıptayla, hayranlıkla takip edecek. Artık yeni bir dönem başlıyor” dedi.

“İstanbul Mega Proje” tanıtımı toplantısı İstanbul Kongre Merkezi’nde yapıldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da tanıtımına katıldığı, 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi, 5 yıl içinde tamamlanacak ve 3,5 milyar dolara yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilecek. Projenin devlete herhangi bir maliyeti olmayacak. 2 karayolu ve 1 raylı sistemi barındıran proje zaman tasarrufunu en iyi şekilde değerlendirecek. Hasdal-Ümraniye-Çamlık arası 14 dakika, İncirli-Söğütlüçeşme arası 40 dakikada geçilecek. 3 havalimanı, köprü ve bunları birbirine bağlayan akslar tam bir entegre proje halinde zaman tasarrufunu maksimum düzeye çıkacak. İstanbul’daki 9 raylı sistem birbiriyle irtibatlanacak. İstanbul’daki bütün ana akslar birbirine bağlanacak. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Boğaziçi Köprüsü ve Yavuz Sultan Köprüsü, birbirine bir ring halinde bağlanmış olacak. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne ihtiyacı olan karayolu geçişi ve Boğaziçi Köprüsü’nü tamamlayacak olan metro geçişi, tek bir hat ile üç katlı büyük mega projesi ile bir bütünlük haline gelecek.
Toplantıda konuşan Başbakan Davutoğlu İstanbul’un küresel dünyanın “özde” şehri olacağını söyledi. İstanbul’un 3 İmparatorluğa Başkentlik yaptığını anımsatan Başbakan Davutoğlu, “Bugün 3 katlı büyük tünel projesi ile küresel bir güç olma yolunda ilerleyen İstanbul Türkiye Cumhuriyeti Devletinin geleceğini bünyesinde, dokusunda, genlerinde barındırmaktadır” dedi.
Tarihin İstanbul’da insanlığın büyük birikimini yansıttığına vurgu yapan Başbakan Davutoğlu, İstanbul’un tarihin önünde yürüyen şehir olduğunu söyledi. İstanbul’un tarihi öneminden bahseden Davutoğlu, “İstanbul zulme uğrayanların sığındığı şehirdi, İstanbul ilmin merkeziydi.