Osmanlı Sosyal ve Ekonomik Tarihi, Prof. Dr. Yılmaz Kurt Armağanı

1
1206
- Reklam -

Osmanlı Sosyal ve Ekonomik Tarihi, Prof. Dr. Yılmaz Kurt Armağanı, C.1-2, Editörler : Doç. Dr. Hatice Oruç- Dr. Muhammed Ceyhan, Akçağ Yayınevi, Ankara 2016, 1077 s.

İnsanların hayatlarında hiç unutamayacağı önemli günler vardır. Diploma aldığınız gün, evlendiğiniz gün, çocuğunuzun doğduğu gün gibi. İşte bir akademisyen için bir kitabının yayınlandığı gün de böyle unutulmaz günlerden birisidir.

Bugüne kadar 20 kadar kitapta “Hazırlayan”, “Editör” vs. gibi sıfatlarla da olsa emek harcadım. Ama hiçbir kitapta Osmanlı Sosyal ve Ekonomik Tarihi isimli kitabı elime aldığımda yaşadığım mutluluğu yaşamadım. Çünkü bu kitap emekliliğim sebebiyle adıma bir Armağan Kitap olarak hazırlanmıştı. Bana bu sevinci yaşatan bütün öğrencilerime, meslektaşlarıma teşekkür ederim.

- Reklam -

Kitabı hazırlayan Doç. Dr. Hatice Oruç ve Dr. Muhammed Ceyhan benim eski öğrencilerim, yeni meslektaşlarım. Aslında bu değerli meslektaşlarım dışında bu kitabı çıkarmak için Adana’dan, Tokat’tan başka girişimler de olduğunu biliyorum. Merkezde bulunmaları ve yayınevi imkânları gibi sebeplerle bu işi bu iki arkadaşımız üstlendi ve başarı ile tamamladılar.

Kitapta 1 söyleşi ve 5 sunuş yazısından sonra 48 akademisyen tarafından kaleme alınmış 46 ayrı makale bulunmaktadır. Kitabın sonunda ise Yılmaz Kurt ile ilgili değişik fotograflar yer almaktadır.

Osmanlı Sosyal ve Ekonomik Tarihi, Prof. Dr. Yılmaz Kurt Armağanı isimli kitap birkaç makale dışında tamamen Osmanlı Tarihi ile ilgilidir. Bu şekliyle kitabın Yeniçağ Osmanlı Tarihi için önemli bir başvuru kitabı olacağını ümit etmekteyiz.

Bu ümidimizin en önemli dayanağı ise kitaptaki birbirinden değerli makalelere imza atan saygın akademisyen arkadaşlarımızdır. Bunların arasında haksızlık yapmamak adına örnek vermek istemiyorum. Ancak makalemizin sonundaki yazarlar listesine kısa bir bakış bile kitabın istikbali konusunda önemli ipucu verecektir. Umarım kitabın etiketi de 1057 sayfalık bir kitap için fazla görülmeyecektir.

Son yıllarda Fuad Köprülü Armağanı, Zeki Velidi Togan’a Armağan, Kafalı Armağanı, Ercan Yavuz Armağanı gibi değerli armağan kitapları yayınlandı. Fuad Köprülü Armağanı aslında büyük tarihçimizin doğumunun 60. Yılı dolayısıyla yayınlanmıştı. Türk Tarih Kurumu bir kadirşinaslık yaparak doğumunun 120. Yılında bu armağan kitabını yeniden bastırdı.

Hem de 2.000 adet. Ancak son yıllarda basılan armağan kitaplarında baskı adedi genellikle 200-500 arasında değişmektedir. Baskı adedinin bu kadar az oluşuna sebep olarak armağan kitaplarının piyasasının zayıf oluşu gösterilmektedir.

Osmanlı Sosyal ve Ekonomik Tarihi, Prof. Dr. Yılmaz Kurt Armağanı

Arkadaşlarımız bu kitabı hazırlayıp da yayınevi arama aşamasına girdiklerinde AKÇAĞ Yayınevi ile yapacakları görüşmeye ben de katıldım. Akçağ’ın genç yöneticisi Oğuz Ünalmış, kitabın basım işini üstlenmeyi hiç nazlanmadan, bir görev olarak kabul etti.

Ancak bir yayıncı olarak armağan kitaplar konusunda kendisinde oluşan izlenim oldukça karamsardı. 500 adet basılmasını bile ticari bakımdan bir yük olarak gördü.

Ben yazar kadrosuna bakarak böyle bir kitabın 200 adet basılmasını değerli yazarlara haksızlık olarak gördüm ve en az 1.000 adet basılması konusunda ısrar ettim.

Bu ısrarımız sonuç olarak emekli bütçemize belli bir hasar vermiş olsa da (!) eserin 1.000 adet basılmış olmasının verdiği mutlulukla bu hasarı fazlasıyla telafi etmiş olduk. Osmanlı Sosyal ve Ekonomik Tarihi, Prof. Dr. Yılmaz Kurt Armağanı isimli bu değerli eserin 2., 3.baskılarını yapabilmesi en büyük dileğimizdir.

Osmanlı Sosyal ve Ekonomik Tarihi, Prof. Dr. Yılmaz Kurt Armağanı’na değerli makaleleriyle katkı sağlayan Mithat Aydın, Cihat Aydoğmuşoğlu, Sezai Balcı, Cumhur Bekar- Ayşe Gökçen Yücel, Muhammed Ceyhan, Alparslan Demir, Dritan Egro, Emine Erdoğan Özünlü, Osman Gümüşcü, Aladin Husic, Ayşe Kayapınar, Levent Kayapınar, Ayşegül Çalı Kılıç, Selda Kaya Kılıç, Kayhan Orbay, Hatice Oruç, Cengiz Parlak, Ayşe Pul, Arif Sarı, Emre Satıcı, Hamiyet Sezer Feyzioğlu, Mustafa Uyar, Saim Yörük, Abdullah Zararsız, hepsi de bir aşamada öğrencim olmalarıyla gurur duyduğum meslektaşlarımdır.

Yılmaz Kurt bir akademisyen olarak bazı kitap ve makaleler yayınlamıştır. Ancak onun en büyük eseri yetiştirdiği öğrencileridir. İşte yukarıdaki isimlere baktığınız zaman yetiştirdiği öğrencilerin her birinin ayrı birer değer olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

Fatma Acun, Yahya Akyüz, Abdüllatif Armağan, Süha Oğuz Baytimur, Ömer Demirel, Emine Dingeç, Yasin Dönder, H. Mustafa Eravcı, M. Akif Erdoğru, Mesut Elibüyük, Nejdet Gök, Salim Gökçen, Arslan Kılıç, Orhan Kılıç, Mehmet Öz, Abdülkadir Özcan, Mustafa Öztürk, Temel Öztürk, Saim Savaş, Şefaattin Severcan, Nesimi Yazıcı, İbrahim Yılmazçelik, Yaşar Kalafat, gibi isimler ise sınıf arkadaşlarım, çok yakın çalışma arkadaşlarım ve değerli can dostlarımdır.

Osmanlı Sosyal ve Ekonomik Tarihi, Prof. Dr. Yılmaz Kurt Armağanı isimli bu değerli armağan kitabını bilim dünyasına kazandıran değerli, vefakâr öğrencilerime; kıymetli meslektaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ederim. Eserin Editörlüğünü başarı ile yürüten Doç. Dr. Hatice Oruç ve Dr. Muhammed Ceyhan’ın bu emekleri hiçbir zaman unutulmayacak. Akçağ Yayınevi’nin genç yöneticileri Oğuz Ünalmış ve Nafiz Ünalmış’a, dizgide titizlikle çalışan Emel Yalçın’a ve son olarak da baskıyı gerçekleştiren Erek Matbaası çalışanlarına teşekkür borçluyum.

Armağan kitabına makale göndermek istediği halde çeşitli nedenlerle bu istekleri gerçekleşemeyen meslektaşlarıma da gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.

- Reklam -
Önceki İçerikBeyaz eşya ve mobilyacılar hükümeti kandırdı
Sonraki İçerikKonumuz mekanik!
Prof. Dr. Yılmaz KURT 1971 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni; 1983 yılında DTCF Tarih Bölümü'nü bitirdi. 2003 yılınd doçent; 2009 yılında Profesör oldu. Tarih Bölümü Başkanlığı ve Osmanlı Araştırmaları ve Uygulamaları Merkezi Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Türk Tarih Kurumu, Çukurova Tarihinin Kaynakları dizisinde 6 kitabı yayınlandı. Osmanlıca Dersleri 1 kitabı 25. baskısını yaptı. Evli ve 2 çocuk, 5 torun sahibidir.

1 Yorum

  1. Osmanlı Sosyal ve Ekonomik Tarihi, Prof. Dr. Yılmaz Kurt Armağanı’na değerli makaleleriyle katkı sağlayan Mithat Aydın, Cihat Aydoğmuşoğlu, Sezai Balcı, Cumhur Bekar- Ayşe Gökçen Yücel, Muhammed Ceyhan, Alparslan Demir, Dritan Egro, Emine Erdoğan Özünlü, Osman Gümüşcü, Aladin Husic, Ayşe Kayapınar, Levent Kayapınar, Ayşegül Çalı Kılıç, Selda Kaya Kılıç, Kayhan Orbay, Hatice Oruç, Cengiz Parlak, Ayşe Pul, Arif Sarı, Emre Satıcı, Hamiyet Sezer Feyzioğlu, Mustafa Uyar, Saim Yörük, Abdullah Zararsız. Öğrencim olmalarıyla gurur duyduğum meslektaşlarımın bu değerli eserini kısa zamanda 2. Baskı olarak görmek dileğimizdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz