Yaşamda bende varım

161

Prof.Dr. Şengül Hablemitoğlu bir mottosunu açıkladı: ‘’Sormak, anlamak, bilmek için yaşam boyu yaşamda ben de varım diyebilirsiniz.’’

Enstitü, yardım ve rehberlik talebi ile kendilerine başvuran herkese destek olmayı amaçlıyor. Hedefleri büyük: insanların mutluluğu… Enstitü, insanların duygusal ve düşünsel olarak kendilerini tanımasını, anlamasını ve doğru değerlendirerek yeniden yapılandırabilmesini; yaşamlarındaki sorunlar, kaygılar, sıkıntılar, karmaşalar, korkular ve endişeler karşısında varlıklarını başarı ile sürdürmelerini profesyonel bir bakışla desteklemek ve çözüm üretmek için kuruldu.
“Küçük bir yapıyız, ben kurucu direktörüm, zaman içinde ne kadar büyür bilemem. Bunun için ekonomik açıdan biraz güçlenmemiz gerek. Burayı ben emekli ikramiyem ile açtım. Tek bir kuruş hibe ya da farklı bir biçimde gelmiş bir katkı yok. Çalışan üreten ürettikçe kazanan bir yapıyı hedefliyoruz. Nihai hedef Vakıf olmak tabii ki…’’

S.Ö.“Ankara” vurgusu merak ediliyor. Neden Ankara Enstitüsü dediniz.

“Her şeyin başladığı ve bittiği ve yeni başlangıçların yapıldığı bir yer Ankara, hem bizim kişisel aile tarihimizde hem de ülkenin geçmişinde. Ayrıca devletin orta yerinde siyasi cinayetlerin ülkenin gözüne gözüne sokulduğu yer. Enstitü’nün mekanı benim çocukluğumun geçtiği ev, oradan evlenip ayrıldım. Kendi babamdan kalan bir mekan, ve ilginçtir ki Ankara’daki yeri, Bahçelievler Prof.Dr. Muammer Aksoy caddesi üzerinde, Uğur Mumcu’nun lisesine üç sokak mesafede. Böyle de bir rastlantısal durum var, ölümler bizi hep birleştirdi.”

S.Ö. Enstitü Kurma Kararını Ne Zaman Aldınız.

Ben uzun zaman akademik kariyerime daha fazla ağırlık vermeyi tercih etmek zorunda kaldım. Kuracağım yapının da kimliğine tam karar verememiştim. Mekan bulamamıştık. Uzman bir aile danışmanıyım, eğitmenim. Yıllardır çeşitli kurum ve kuruluşlara eğitimler planlayarak çalışıyorum. Bütün bunları şimdi kendi adıma yapacağım. Ancak ve tüm bunların yanısıra Necip Hablemitoğlu adını yaşatmak için de çalışacağım. Çeşitli hedeflerim var. Örneğin, bundan sonra her 18 Aralık’ta Necip Hablemitoğlu’nu nasıl anarız kaygısı yaşamayacağız. Çünkü biz Enstitü olarak artık kendimiz üstleneceğiz. En önemlisi Dr. Necip Hablemitoğlu adına her yıl bir kaç alanda seçici bir kurul çalışması yaparak ödül vereceğiz.

-S.Ö. Enstitü çalışmalarına çok önem veriyorsunuz çünkü bunun için üniversiteden erken emekli oldunuz.

– Üniversiteden ayrılmamın en önemli nedeni özgür olmak istememdi. Üniversitede baskı görmeye başlamıştım. Üstelik bunu tamamen işgüzar iktidar ve muktedir meraklısı bir anlayış yapıyordu. Kraldan çok kralcı bir kafa, klasik iktidar modeli çamur at izi kalsın, üzerinizde şaibe yaratabilecek her çeşit girişimi planlayan ve uygulayan bir yönetim ve üzerine ölü toprağı serpilmiş bir kamu üniversitesi. Bu benim için kabul edilemez. Önerilerim, özerk kurumsal bakışım rahatsız edici geliyordu bazılarına, ayrıca üniversitelerde de ağır bir biçimde yaşanan bir yandaş akımı var, biat etmek ve yandaş olmak Hablemitoğlu ruhuna aykırı. Akademide 29 yıl yeterli bir zamandır. Ben özgürlüğe düşkün biriyim. Son 6 yılda üniversitede, hem fiziksel mekan hem de akademik olarak yapılanmasını geliştirdiğim Sağlık Bilimleri Fakültesi bıraktım geride, çok müsterih ve mutlu ayrıldım.
Ben kendi başıma esaslı bir akademiyim, öyleyse neden bunu daha geniş bir yelpazede hizmet etmek için geliştirmeyeyim dedim. Üniversitede son 12 yılda Dekanlık dahil hemen bütün yönetim kademelerinde çalıştım. Kadınların daha eşit yer aldığı bir alan olarak görülmekle birlikte, erkek akademisyenlerin yönetimlere yakınlık derecesi ile kadınların konumlandıkları bir yer Ankara Üniversitesi. Genel olarak ülkeye hakim olan bir yandaş düzeninden payını fazlası ile almış durumda. Kendine özgü ağır bir feodalite var. Son derece politize, çıkarcı, entrikacı ve eyyamcı bir zümre her yönetimle birlikte oluşuyor.

-S.Ö. Hablemitoğlu Ankara Enstitüsü’nün düşünsel temeli nedir ve enstitüde hangi alanlarda çalışmalar yapılacak?

-Başta aile danışmanlığı olmak üzere özellikle evli ve evlenmeye hazırlanan çiftlere, çocuk sahibi ailelere ve ilişkilerini güçlendirmek isteyen bireylere yönelik danışmanlık ve destek hizmetleri sunmayı amaçlıyoruz. Hablemitoğlu Enstitüsü olarak yardım ve rehberlik talebi ile bize başvuran herkese destek olmak hedefimiz. Bir mottomuz var; ‘’sormak, anlamak, bilmek için yaşam boyu yaşamda ben de varım diyebilirsiniz’’ öyleyse bizimle işbirliği yapın diyoruz. Kurumsal, bireysel ve grup çalışmaları kapsamında ‘’tematik seminerler/eğitimler’’ planlıyoruz. Hedef grubumuz eğitimlerimizde kendisine ruhuna yatırım yapmak, daha fazla mutlu olmak. Gençlere kapımız hep açık, her zaman bizimle olabilirler. Ayrıca Hablemitoğlu Enstitüsü kitap, dergi gibi çeşitli yayın faaliyetleri de yürütecek.

-S.Ö. Enstitüsü’nün hizmet vereceği alanlar ve konular değerlendirildiğinde; enstitünün sizin akademik potansiyelinizle temellendirildiği anlaşılıyor.

-Enstitü, ağırlıklı olarak benim akademik kariyerime odaklı bir çalışma ve hizmet yapısı var. Ancak Necip Hablemitoğlu için var gücümüzle çalışacağız. Yakın ve uzak çevremdeki pek çok alanında uzman isim, biz de varız dediler. Bunun için sadece şunu söyleyeceğim; bizi izlemeye devam edin lütfen. Çok etkili, gerçekten ihtiyaca cevap verebilecek ancak mütevazi çalışmalarımız olacak. Web sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızı aktif bir biçimde bilgilendirmek amaçlı kullanıyoruz. Seven ve ilgi duyan herkesi bekliyoruz.