Yargıtay Başkanlığı’na Cirit seçildi

0
130

Yargıtay Birinci Başkanı İsmail Rüştü Cirit, “Kuvvetler ayrılığında, alanımıza müdahale edilmemek koşul ve şartıyla işbirliği içerisinde hareket edilecektir. Hakim teminatı, hakim bağımsızlığı, hakim tarafsızlığı altını kalın kalın çizmek suretiyle vazgeçemeyeceğimizdir. Yargı adaleti sağlamak içindir” dedi.
Ali Alkan’dan boşalan Yargıtay Birinci Başkanlığına ilk turda 280 üyenin oyunu alarak seçilen İsmail Rüştü Cirit, ilk mesajının Hukuk Genel Kurulu Salonu’nda verdi. Yargıtay Birinci Başkanvekili Seyit Çavdar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Erbil ve Yargıtay Genel Sekreteri Erkan Öztürk ile kameralar karşısına geçen Cirit, kendisine onurlu ve çok zor bir görev verildiğini belirtti. Bu zor görevin altından kalkmaya, Türk halkının teveccühüne layık olmaya çalışacağını ifade eden Cirit, Ali Alkan’ın Cahit Sıtkı Tarancı’nın ‘memleket isterim’ şiiriyle veda ettiğini anımsatarak, “Ben de Türk halkının teveccühüne layık olan, birlik, beraberliği temin eden salt adaleti, gerçek adaleti tesis eden bir Yargıtay özlemiyle konuşmama başlıyorum” dedi. Türk halkının yargıya karşı inanırlık ve güvenirlik noktasında teveccühünü ve saygınlığını en üstlere çıkarmak için çalışacağını kaydeden Cirit, gerek ilk derece yargısının gerekse yüksek Yargıtay’ın yapısal ve fiziksel sorunları bulunduğunu belirtti.
Son dönemlerde anayasaya göre yargının eşitler arasında eşitsizlik meydana getiren bir yapısı bulunduğunu anlatan Cirit, anayasaya göre yüksek yargının Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay’dan oluştuğunu anımsatarak, “Bunları eşit ve birbiriyle uyumlu çalışan mahkemelerdir. Kuvvetler ayrılığı olmazsa olmazımızdır” dedi. Anayasanın gerekçesinde tanımlandığı gibi kuvvetler ayrılığının aynı ahenkli bir orkestranın bestesi gibi kimisinin keman çaldığını, kimisinin ise piyano çaldığını, sonunda ortaya güzel beste çıktığını belirten Cirit, “Kuvvetler ayrılığında, alanımıza müdahale edilmemek koşul ve şartıyla işbirliği içerisinde hareket edilecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz