Ana Sayfa Öne Çıkan Yargı paketi Meclis’te

Yargı paketi Meclis’te

-

Meclis’te Yargı paketi mesaisi Pazartesi günü başlıyor. Yargıtay ve Sayıştay’ın yapısını değiştiren tasarıyı görüşecek olan Meclis daha sonra bayram tatiline girecek.

Genel Kurul’da Yargı paketi olarak da adlandırılan Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ele alınacak. Yargıtay ve Sayıştay’ın yapısını değiştiren tasarının getirdiği düzenlemeye göre, Danıştay üyeleri on iki yıl için seçilecek.Tasarı Danıştay’daki daire sayısını da değiştiriyor. Danıştay; dokuzu dava, biri idari daire olmak üzere on daireden oluşacak.

Yargı Paketi öncesinde TBMM, haftaya Lübnan Tezkeresiyle başlayacak. Meclis Genel Kurulu’nda yarın, Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü bünyesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin 5 Eylül 2016 tarihinden itibaren bir yıl daha UNIFIL harekatına iştirak etmesi hususunda Anayasa’

Yargı Paketi Pazartesi Meclis’te

nın 92’nci maddesi uyarınca hükümete izin verilmesine ilişkin Başbakanlık tezkeresi görüşülecek.
Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte Danıştay üyelerinin üyelikleri sona erecek. Ancak bu tarih itibarıyla Danıştay Başkanı, Başsavcısı, başkan vekili ve daire başkanı olarak görev yapanların Danıştay üyelikleri devam edecek.
Danıştay meslek mensupları kadro sayısı doksana düşünceye kadar, boşalan her iki üyelik için bir üye seçimi yapılacak.
-ÜYELİKLER SONA ERİYOR-
Düzenlemeye göre, Yargıtay üyeleri de on iki yıl için seçilecek. Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte Yargıtay üyelerinin üyelikleri sona erecek. Ancak bu tarih itibarıyla Yargıtay Birinci Başkanı, Cumhuriyet Başsavcısı, birinci başkanvekili, Cumhuriyet Başsavcıvekili ve daire başkanı olarak görev yapanların Yargıtay üyelikleri devam edecek.
Yargıtay meslek mensupları (Yargıtay Birinci Başkanı, Cumhuriyet Başsavcısı, Birinci başkanvekilleri, Cumhuriyet Başsavcıvekili, daire başkanları ve üyeler) kadro sayısı iki yüze düşünceye kadar, boşalan her iki üyelik için bir üye seçimi yapılacak.
-ADLİ VE İDARİ YARGI HAKİM VE SAVCI ADAYLARINA SÖZLÜ SINAV-
Adli ve idari yargı hakim ve savcı adaylarına eğitim sonunda yapılacak yazılı sınava sözlü sınav da ekleniyor. Kanun yolu incelemeleri sonunda hakim ve savcılar hakkında kanun yolu değerlendirme formu düzenleneceği hükme bağlanıyor.
-MEB YASA TASARISI KOMİSYONDA-
Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu da, yarın Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısını ele alacak.
-VARLIK BARIŞI KOMİSYONDA-
Plan ve Bütçe Komisyonu ise 28 Haziran Salı günü Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısını görüşecek. Tasarı en kapsamlı “varlık barışı” olarak nitelendiriliyor.
-BAYRAM TATİLİNİN ARDINDAN MECLİS 12 TEMMUZ’DA KAPILARINI AÇACAK-
Alınan karar gereğince yarın çalışmalarına başlayacak olan Meclis, 1 Temmuz Cuma günü de mesai yapacak. Genel Kurul, bayram tatilinin ardından ise 12 Temmuz Salı günü toplanacak. (ANKA)

Bu Haberler Kaçmaz!

Yeni açıklanan rakamlara göre, Game of Thrones’un birinci bölümü ilk 24 saat içinde yasa dışı yollarla 55 milyon kez izlendi.

Game of Thrones hayranları büyük bir siber riskle karşı karşıya

Yeni açıklanan rakamlara göre, Game of Thrones’un birinci bölümü ilk 24 saat içinde yasa dışı yollarla 55 milyon kez izlendi.

SONSÖZ ÖZEL HABER VE RÖPÖRTAJLAR

ASMMMO Başkanı Ali Şahin’den önemli uyarı ekonomiye odaklanmalıyız

Ekonomik koşulların tüm topluma zarar verdiğini belirten Ankara Serbest Muhasebeci ve Malı Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Ali Şahin, "Gerekli önlemler alınmazsa uzun vadede ülke olarak büyük bir sıkıntı yaşayacağız"
Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.

Öz Taşıma İş Sendikasından Mansur Yavaş’a Tam Destek

Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.
Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.

Yerli ve Milli Destekli Dijital Dönüşüm Şart

Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.