YARATILAN DOĞU

0
17

Oryantalizm Müslüman doğuyu anlamaktır. Müslüman doğuda din, edebiyat, sanat gibi olguların anlaşılmasıdır. Oryantaliz doğuya karşı olan tecessüsü dindirmektir.

Aslında gerçekte oryantalizme baktığımızda istenilen değil de olması gereken doğunun yaratılışını görmekteyiz. Şarkiyatçı davranırken aslında batı kendi şarkiyatını kendi oluşturma çabasındadır. Batı kendi doğusunu kendisi üretir ve buna oryantalizm denir. Önemli zat Edward Said’de bu konuda bu şekilde düşünmektedir.
Oryantalizmi bir tür doğu kültür mühendisliği olarak görmek mümkündür. Oryantalizm bu açıdan bakıldığında hiç de masum değildir. Yıllarca yenilikleri ve bilimi kendinden uzak tutan batı gücü elinde tutmaya başladığı günden bu yani aynı şeyi yani doğuyu kullanmayı bilmiştir. Doğu da yaşanan ve yaşanmış olanları bilen, öğrenen batı bir süre sonra bu toplumları öğrenmektense bu toplumları istediği şekle sokmak üzere çalışmaktadır.
Oryantalizm 18 ve 19. Yüzyıl da ki sanayi kapitalizminin gelişme döneminin zihniyeti tarafından ortaya atılmıştır. Mantık aslında çok basittir. Sanayi devriminden sonra daha çok hammadde, Pazar gibi olgulara ihtiyaç duyan batı hammaddenin en yoğun olduğu doğuya mahkumdu. Petrolün rezervlerinin olduğu bu yerde hakim kişi olmak zorunda idi.
Sanatta ise doğu stilleri taklidi söz konusudur. Çin seramikleri taklit edilmiştir. Ortaçağ’ın barok sanatında Kuzey Afrika Müslümanları ve Türklerin izlerine rastlamak mümkündür. Doğunun sanatta ki başarıları kullanılmıştır.
Fransız Resim Akademisi’nde Jean Dominique İngres’in tablosu Türk Hamamı tablosunda batıyı ve kadınlarını erotik olarak betimlemiştir ve bunda keza başarılı olduğunu söyleyebiliriz.
Bu alışkanlıkları 20. Yüzyılda da devam etmiştir. Matisse’nin doğucu çıplak kadın tablosu buna önek olur. Bunlar haricinde batı doğuyu erotizmin dışında kan kılıç ve barbarlıkla da betimlemiştir.
Yani oryantalizm aslında batının sömürgeci faaliyetlerinin rahat gerçekleştirilmesinde kullandığı profesyonel bir teknik diyebiliriz. Ters bir propaganda ile doğuyu istediği gibi tasvir eder ve bunu yeri geldiğinde doğuya bile en iyi şekilde meze eder. Oryantalizm batının doğuya üstünlük çabasıdır ve başarılı olduğu bir alandır. Batı doğuyu kendine göre yaratır ve kullanır ve kullanacaktır. Çünkü güneşin doğuşu biliminde başlangıcıdır.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz