Yaramı deşmeyin iyi bir şey söyleyemem

144

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Benim yaramı deşmeyin.O dönem alkış tutanları hatırlayın. Ben 12 Eylül mağdurlarındanım. Darbe yapan biri hakkında iyi şeyler söylememi beklemeyin” dedi.Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in cumhurbaşkanı sıfatı taşıması nedeni ile cenazesinde devlet töreni yapılmasının mümkün olacağını söyledi. Evren’in cenaze töreni ile ilgili Genelkurmay Başkanlığı’nın açıklaması dışında bir bilgi sahip olmadığını belirten Arınç, “Bununla ilgili görev Dışişleri Bakanlığı’na düşüyor. Ailesiyle görüşmüştür. Hükümet bir temsilci gönderir mi, Sayın Başbakan kimi uygun görör doğrusu bilgi sahibi değilim. Benim yaramı deşmeyin.O dönem alkış tutanları hatırlayın. Ben 12 Eylül mağdurlarındanım. Darbe yapan biri hakkında iyi şeyler söylememi beklemeyin” dedi.
Arınç, Meclis’te Vakıflar Haftası nedeni ile düzenlenen açılış törenine katıldı. Törenden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Arınç, yarın gerçekleştirilecek 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in cenase törenine katılmayacağını söyledi.
Arınç, Evren’in cenaze töreni ile ilgili olarak, Genelkurmay Başkanlığı’nın törenle ilgili açıklamasını anımsatarak şöyle dedi:
“Bu konuda Genelkurmay Başkanlığı’nın bir açıklaması var.  Kenan Evren Cumhurbaşkanı sıfatı taşıyor. Devlet töreni düzenlenmesi mümkündür. Dışişleri Bakanlığı bu işleri yürütüyor. Dolayısıyla ailesiyle nasıl bir tören düzenleceğini konuşmuştur.  Hükümet adına bir temsilci katılır mı ya da kim katılır Sayın Başbakan kimi görevlendirecek bir bilgi sahibi değilim. Ancak, ben katılmayacağım. Yarın Diyarbakır’a gideceğim.”
Kendisinin de 12 Eylül mağdurlarından birisi olduğunu vurgulayan Arınç, 7 yıl siyasi yasaklı olduğunu 4 yıl ağır hapis cezası aldığını ve DGM’de yargılandığını ifade etti.
12 Eylül 1980 darbesinde Türkiye’nin çok acılar yaşadığını dile getiren Arınç şöyle dedi:
“Bir takım insanların mürai olmamasını temenni ederim. Mürai demek; iki yüzlü riyakar demektir. O dönem darbeye alkış tutanları hatırlayın. Ben de 12 Eylül mağdurlarındanım. O dönemi en çok acıyı yaşayanlardanım. Yaramı deşmeyin, darbe yaparak Parlamentoyu kapatan Evren’in vefatı hakkında söylenecek sözler farklıdır. Ben onun yaptıklarından mağdur olmuş birisi olarak, arkasından iyi şeyler söyleyecek değilim. Ölünün arkasından kötü şeyler de söylenmemeli. Ben darbe günü alkış tutanları biliyorum, ‘ülkeye huzur geldi, kardeş kavgası son buldu’ diyenleri hatırlıyorum. Manisa’ya gelip hükümet binasında konuştuğunda Evren için tezahüratta bulunan kişileri de hatırlarım. Unutmayın ben bir Manisalıyım, Kenan Evren de Manisalıdır. Vefatından dolayı ne duyuyorsunuz diye, ona alkış tutmuş olanlara sorun. Evren hakkında ne hissetiğimi  soracak olursanız, darbeye alkış tutanlara sorabilirsiniz. Darbeden mağdur olmuş biri olarak, Allah rahmete müstehak olanlara rahmet eylesin. 12 Eylül ülkeyi çok kötü yere götürdü. Benim partim kapatıldı. Bugün ben bir darbecinin vefatı üzerine iyi bir şey söyleyemem. Ölüm büyük şeydir. Ölüm hakkında söylenmiş pek çok ibretli sözler ve davranışlar vardır.  Ben darbe olduğunda Milli Selamet Partisi Manisa İl Başkanıydım. Gözaltına alındım, çocuğum da yeni doğmuştu. Kapımızın önüne asker polis karışımı ekip geldiğini, siyasi yasaklı olduğumuzu bildiren bir kağıt imzalattılar.  7 sene hiçbir siyasi faaliyette bulunamadığımızı biliyorum. Daha sonra parti binasında yapılan aramalar, levhanın indirilmesi sırasında tartışma kavgaya dönüşen, bir dönüm noktasında olan olaylar yaşandı.Ben 12 Eylül darbesini alkışlayanlardan değilim. Şahsen zarar gördüğümüzü bilenlerdenim.