Yaralı kukumav kuşu

661

Iğdır’ın Karakoyunlu İlçesi’ne bağlı Murşitali Köyü öğretmen ve öğrencilerinin sahip çıktığı baykuşgiller familyasından yaralı kukumav kuşu, Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü görevlilerine teslim edildi.

Yuvadan düşünce sol bacağından yaralanan kukumav kuşu, Murşitali Köyü öğretmen ve öğrencileri sahip çıkı. Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü’ne teslim edilen yaralı kukumav kuşu burada tedavi altına alındı. Ters dönenen bacağı daha fazla zarar görmemesi için sarılan kukumav kuşunun tedavisi için cerrahi müdahale gerektiğini belirten Orman ve Su İşleri Bakanlığı Iğdır İl Şube Müdürü Mete Türkoğlu, şunları söyledi:

IGDIR'IN KARAKOYUNLU ILCESINE BAGLI MURSITALI KOYU OGRETMEN VE OGRENCILERININ SAHIP CIKTIGI YARALI KUKAMAV KUSU ORMAN VE SU ISLERI SUBE MUDURLUGUNE TESLIM EDILDI. (FOTO: DHA/ SUAT DENIZ/ IGDIR)
IGDIR’IN KARAKOYUNLU ILCESINE BAGLI MURSITALI KOYU OGRETMEN VE OGRENCILERININ SAHIP CIKTIGI YARALI KUKAMAV KUSU ORMAN VE SU ISLERI SUBE MUDURLUGUNE TESLIM EDILDI. (FOTO: DHA/ SUAT DENIZ/ IGDIR)

“Kafkas Üniversitesi Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezine gönderdik. Baykuşgiller familyasından küçük bir baykuş türü olan kukumav kuşu kırsal bölgelerde tarlaların ve bahçelerin yakınlarında yaşıyor. Özellikle yeşillik yerleri sever. En önemli besini tarla faresidir ve ayrıca çeşitli küçük memeli ve sürüngenlerle de beslenir. Kukumav kuşları genellikle ağaçların gövdelerindeki kovuklarda ya da kayaların arasındaki oyuklarda kendilerine yuva kurarlar.”

Köyü’nün öğretmen ve öğrencileri tebrik ediyorum. Buldukları kuşu okulda bakım altına alıp, bizlere haber vererek kuşun hayatını kurtarmışlar. Kukumav kuşu iyileşince getirip burada hep birlikte yeniden doğaya bırakacağız” dedi.