Sağlıklı yaşamanın temelini oluşturan spor, kontrollü yapılmadığı zaman birçok sakatlığı beraberinde getiriyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Nuran, aşırı zorlanmaya bağlı sakatlıkların çok sık görüldüğünü ve bunun genel sakatlıkların yüzde 60’ını içerdiğini söyledi.

İnsanı sadece fiziksel değil, ruhsal sağlığa da kavuşturan sporun kışın daha çok salonlarda yapıldığına vurgu yapan Medical Park Fatih Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Nuran, spor salonlarında yarışmacı zihniyet ortamının artış gösterdiğini vurguladı. Nuran, “Spor yaralanmalarını en çok ağırlık kaldırmaya dayalı egzersizler oluşturmaktadır. Profesyonel sporcuların bile sakatlık yaşadığı salonlarda, amatörler kendi fizyolojilerinden çok çevredeki yarışmacı zihniyete kendilerini kaptırıyorlar. Bu yüzden de sakatlıklar daha fazla görülüyor” ifadelerini kullandı.

“HER 40 KİŞİDEN 1’İ DOKTORA BAŞVURUYOR”

Spor salonunda 1 saat spor yapan 40 kişiden birinin mutlaka bir şikayeti olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Nuran, “Bu rakam 400 olduğu zaman her 400 kişiden 1’i mutlaka ertesi gün doktora başvuruyor diyebiliriz. Genel sakatlıkların başında ise aşırı zorlama geliyor. Bu daha çok kas yaralanmaları, tendon kemik bileşkesinde görülen sakatlıklar gibi minör sakatlık grubu olabiliyor. Bu sakatlık ilerlerse, kronik hal alırsa işin tedavi safhası uzayabiliyor” diye konuştu. 

Nuran, spor salonunda görülen kazaların veya yaralanmaların genel anlamda yüzde 60’ının aşırı zorlanma ve aşırı yüklenmeye bağlı sakatlıklardan meydana geldiğine dikkat çekti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz