YAP – SAT, DER – ÇAT

0
176
- Reklam -

Kentleşmek aslında herkesin bilgisi olduğu bir konu ülkemizde. Benim gibi her bireyin en az bir fikri var bunun hakkında. Fakat bu kadar bilgi deryasının içerisinde aslında o kadar dipteyiz, o kadar çaresiziz ki çoğu zaman insanın içi buna kentleşme demeye bile dili varmıyor.
Eline sazı alanın sanatçıyım diye çıktığı ülkemizde kalifiye eleman eksikliği var. Aslında bu sorunu kökünden çözebilecek olan halkın eğitilmesi konusu yıllar önce tekmelenmiş. Köy Enstitüleri bunların aslında en temelden çözümü imiş. O kadar geniş sağrılı bir çözüm ki sazından, sözünden, inşaatından tarımına kadar her yerde en yüce değişiklikler yapabilecek en büyük alanmış orası.
Bu ihtimali elimizle teptiğimize göre sanırım artık toparlamak da mümkün değil mi demek gerekiyor!
Öyle vazgeçmek olmaz tabi. Bunca çarpık yapılaşmanın aslında en büyük sebebi Türkiye’de her önüne gelen bir yap-sat parasını denkleştirenin ben müteahhittim diye ortaya zıplamasından ortaya çıkıyor. İlk önce bunun bir ehliyet sorunu olduğunu anlamamız gerekiyor. Daha sonrasında ise şu andan itibaren olanı düzgün yapmaya çalışıp eskiyi revize etmenin yolunu bulmamız gerekiyor. Peki bu sadece belediyeler ile mümkün mü? Bence kesinlikle hayır. İlk önce toptan ülkenin kafasını değiştirmek lazım. Komple revize olmamız lazım.
Kalın sağlıcakla…

- Reklam -