Yanlış hesapla gelen 10 kayıp!

155

HDP ve PKK’nın son yıllarda yaptığı yanlışlar, Kürt kökenli vatandaşlarımıza ve Kürt siyasi hareketine şu zararları verdi:

1)Çoğu kandırılarak PKK’ya katılan binlerce gencin dağda, ovada, hendekte ölümüne neden olundu.
2)Çatışmalarda ölmeyen binlerce PKK’lı da ya yaralandı, ya da yakalanıp cezaevine konuldu. Muhtemelen uzun yıllar hapis yatacaklar.
3)Güneydoğu’da 100’ü aşkın belediye HDP’lilerin yönetimindeydi. Yakında değişecek Belediye Yasası ile bu belediyeler tam anlamıyla zapturapt altına alınacak.
4)Milyonlarca Kürt kökenli vatandaş yaşamlarını mütevazı koşullarda barış içinde sürdürüyordu. Çatışmaların başlamasıyla birlikte evlerinden, köylerinden, kasabalarından, şehirlerinden oldular.
5)Uzun yıllar Güneydoğu’ya yatırım yapmakta çekingen davranan işadamları yavaş yavaş da olsa bölgeye yönelmeye başlamıştı. Terör hareketleri bu yönelişi durdurdu, yüzbinlerce kişiye istihdam yaratacak yatırımlar askıya alındı.
6)“Barış Süreci” Türk toplumunu, Kürt siyasi hareketine istedikleri bütün demokratik hakların verilmesine hazırlamıştı. Terörün yeniden başlamasıyla o anlayış geride kaldı, “Koskoca devlet bunlara boyun mu eğecek? Gereği yapılsın, dersleri verilsin” noktasına gelindi.
7)Okulların tahrip edilmesi sonucu bölgede yaşayan milyonlarca öğrencinin eğitimi sekteye uğradı, yapılacak genel sınavlarda başarı şansları azaldı.
8)Doktor, mühendis, öğretmen başta olmak üzere binlerce yetişmiş insan Güneydoğu’da görev yapmaktan çekinir oldu, bunun sonucunda bölgede hizmet kalitesi düştü.
9)HDP geçen yıl yapılan iki seçimde de Meclis’in üçüncü büyük partisi olmuş, böylece yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da saygınlığı yükselmişti. PKK ile arasına mesafe koyamayınca yükselen saygınlık bir anda tepetaklak oldu.
10)Geçen yıl hangi HDP’li milletvekillerinin bakan olacakları konuşuluyordu. Bu yıl hangi HDP’li milletvekillerinin “teröre yardım ve yataklıktan” cezaevine girecekleri konuşuluyor. Dahası, yapılacak ilk genel seçimde HDP’nin barajı aşamayacağına kesin gözüyle bakılıyor.