Ana Sayfa Sağlık Haberleri "Yanlış dövme silme uygulamaları kalıcı hasarlara neden oluyor"

“Yanlış dövme silme uygulamaları kalıcı hasarlara neden oluyor”

-

BİLİNÇSİZCE ve deneyimsiz kişiler tarafından yapılan dövme silme uygulamaları, hem kalıcı estetik sorunlarına hem de maddi kayıplara neden olabiliyor.

Estetik Hekimi Dr. Serkan Öztürk, “Dövmenin çıkarılması işlemi dövmenin yapılmasından daha zor, maliyetli ve dikkatli olunması gereken bir işlemdir”dedi.

Dövmesini sildirmek isteyen kişilerin yaptıkları hataların başında dövmeyi ten rengine boyatarak kapatmaya çalışmanın olduğunu vurgulayan G4 Güven Estetik Medikal Estetik doktoru Dr. Serkan Öztürk, teknik olarak birebir ten rengini tutturmanın tıbben imkânsız olduğunu söyleyerek önemli uyarılarda bulundu.

Bu uygulama ile beraber mevcut dövmenin çıkarılma ihtimalinin de kalmadığını ifade eden Dr. Öztürk, “Dövme çıkarmada kullanılan cihazlar, dövmede kullanılan renkli boyaları amaç olarak algılamakta ve boyanın patlatılarak o bölgeden bağışıklık hücreleri ile atılmasını sağlanmaktadır. Ten rengine boyama işleminde ise, amaç ortadan kaldırıldığı için mevcut dövmenin çıkarılması imkânsız hale gelmektedir” diye konuştu.

‘DÖVMENİN ASİTLE YAKILMASI KALICI YANIK İZLERİNE SEBEP OLUYOR’

Dövme sildirmede kullanılan bir başka tehlikeli uygulamanın da dövme bulunan yerin asit uygulanarak yakılması işlemi olduğunu kaydeden Dr. Serkan Öztürk, şunları söyledi:

“Asit uygulaması sonrasında olağan dokularda hasar görmekte ve dövme çıksa bile uygulama alanında yanık oluşmaktadır. Bu yanık izi de dövme gibi gene kişinin tanınmasına yol açabileceğinden bu cins kamu kuruluşlarına giriş sınavlarında engel teşkil etmektedir. Dövme silme işlemi sonrasında istenmeyen durumlara neden olan uygulamalardan biri de, uygun olmayan alet kullanımıdır. Dövme silme tedavisi amacıyla değil de özellikle epilasyon amaçlı kullanılan lazer aletleri ile dövme silme işlemi yapılmaktadır. Bu durum sonrasında istenmeyen yanıklar ve yanık izleri oluşmaktadır.”

‘BU TEKNOLOJİ İLE HER RENK DÖVMENİN SİLİNMESİ MÜMKÜNDÜR’

Dövme silmede kullanılan aletlerin ‘Q anahtarlı’ lazerler olduğunu söyleyen Dr. Serkan Öztürk, şu detayları verdi:

“Bu lazerler nano saniye kadar kısa sürede atış yaparak dövmenin boyasını patlatmakta, sonrasında bedendeki makrofaj hücreleri tarafından boya atılarak dövmenin rengi açılmaktadır. Her uygulamada dövmenin renginin bir doz açılması sebebi ile uygulama oturumlar şeklinde yapılmaktadır. Dövme silme uygulamasında oturum aralığı 6-8 hafta olup, oturum sayısı dövmede kullanılan boyanın rengi, kalitesi ve derinliğine göre 6-10 oturum arasında değişmektedir. Son senelernde geliştirilen ‘picolaser’ teknolojisi ise, ‘Q anahtarlı’ lazerlerden farklı olarak atışını nano saniye değil piko saniye kadar kısa bir sürede yapmaktadır. Bunun sonucunda olağan dokuya daha az hasar vermekte, daha kısa sürede iyileşme ve daha az sayıda oturumla başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Ayrıca bu teknoloji yardımıyla yalnızca kırımızı ve kara değil, her renk dövmenin silinmesi mümkündür. Pahalı bir teknoloji olması sebebi ile ülkemizde ve dünyada çok az merkezde bu cins lazerler kullanılmaktadır.”

‘DÖVME YAPTIRIRKEN 1 KERE DÜŞÜNÜYORSANIZ, SİLDİRİRKEN 100 KERE DÜŞÜNÜN’

Dövme sildirmek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli noktanın alanında uzman ve yetkili doktorlar tarafından yapılması gerektiğini vurgulayan Dr. Serkan Öztürk, “Kuaförlerde ya da güzellik salonlarında uygulanan dövme silme işlemi yasal değildir. Yetkisiz kişiler tarafından şuursuzca yapılan dövme silme uygulamalarının kalıcı hasarlara sebep olabileceği unutulmamalıdır. Dövmenin çıkarılması işlemi dövmenin yapılmasından daha zor, daha maliyetli, daha dikkatli olunması gereken bir işlem olup, kesinlikle sağlık kurumlarında yetkili doktorlar tarafından yapılmalıdır. Dövme yaptırılan yer seçilirken 1 kere düşünülüyorsa, çıkarttırılırken seçilen yer 100 kere düşünülmelidir” ifadelerini kullandı.

ÇOĞU KAMU KURUMU DÖVMELİ PERSONEL TERCİH ETMİYOR

Ayrıca Dr. Öztürk, “Vücudunda dövme bulunan adaylar, özel görevlernde çalışacak personelin tanınmasına ve kimlik deşifresine yol açması sebebiyle bir kamu kurumu tarafından tercih edilmemektedir. Bu nedenle, sağlık muayenesi adımına gelen ve dövmesi olan adaylar dövmelerini hızlıca sildirmek için yanlış uygulamalara başvurarak istenmeyen sonuçlarla karşılaşmaktadır” dedi.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberler Kaçmaz!

Yapay zeka artık meme kanserini teşhis edebiliyor

Günümüzde sıkça duymaya başladığımız yapay zeka teknolojisi hayatın her alanında kendini gösteriyor.