Yangın kuleleri

0
7
- Reklam -

İstanbul’un güzel mimari eserlerinden biridir Beyazıt Kulesi. Devirler, padişahlar, isyanlar ve devrimler görmüştür yüce yapı.1749’da yapılan yapı yangınları gözetlemek için kullanılmıştır.

Osmanlı döneminde bir çok yangın yaşanmış ve bazıları o kadar büyük yangınlar ki bugün dahi konuşulmaya devam ediyor. O dönemlerde Tulumbacı Ocağı kurulmuştur. Yani günümüz itfaiyesinin atası desek yanlış olmaz.

Konumuz tarih mi peki; tabii ki değil… Yüzyıllar öncesinden beri doğal afetlerin ortasında kalan biz insanlık her zaman bir çaresini bulmaya çalıştık. Gerek yönetim, gerekse o bölgede yaşayan insanlar olarak afetlere bir çözüm bulmaya gayret ettik.
Yüzyıllar geçti ve anladık ki bize bir gözetleme kulesi gerek. Tabii bir derken her ormanlık alanımıza bir tane!

- Reklam -

Neden gözetleme kulesine ihtiyacımız var derseniz eğer: Çünkü bizim ormanlarımızla ilgilenen bir birimimiz, o ormanların içinde asayişi sağlayacak ekiplerimiz, asayişte bir sıkıntı olacaksa önceden öğrenebilecek kabiliyetimiz, enformasyonu elde ettikten sonra teyakkuza geçebilecek teknolojimiz, zarar verenleri yakalayabilecek enerjimiz, yakaladıklarımız cezalandıracak vicdanımız, o bölgeleri tekrar yeşillendirecek merhametimiz, ormanların ne denli önemli olduğunu bilecek bilgi ve birikimimiz yok. İşte o yüzden; bize bir gözetleme kulesi lazım.

Hoşçakalın.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz