“YANDAŞ SENDİKALAR DEVLETİ PARALEL YÖNETİYOR”

0
53
- Reklam -

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, “Sendika başkanı sıfatımla Ankara’da 5 yıl önce saldırıya uğradım ama hala faili meçhul. Ve iddia ediyorum, faili meçhul değil. Siyasi iktidar da İçişleri Bakanı da dönemin valisi de biliyor.” dedi.İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında konuştu.


Kamuda ayrılığın hız kesmeden devam ettiğini belirten Yokuş, memur sendikalarıyla yapılan son toplu sözleşmede üye sayıları yüzde 1’in altında kalan sendikaların üyelerine, sendika teşvik priminin ödenmemesi için mutabakata varıldığını söyledi.
Söz konusu kararın Danıştay tarafından bozulduğunu hatırlatan Yokuş, kamu çalışanlarının sendika teşvik priminden yeniden faydalanabileceklerine işaret etti.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in ise üye sayıları yüzde 1’in altında kalan sendikalar için “merdiven altı sendikalar” dediğini hatırlatan Yokuş, “Bunu ne maksatla yaptığını biz çok iyi biliyoruz. Her hususta olduğu gibi tekçi yönetim anlayışının bir tezahürü olarak görüyoruz. Çünkü çalışma hayatında hem işçiler hem de memurlar üzerinde iktidarın yandaş sendikaları; iktidarla el ele vermiş, iktidarın desteği ile baskı yolu ile üyelerini artırmıştır.” dedi.

- Reklam -


“YANDAŞ SENDİKALAR DEVLETİ PARALEL YÖNETİYOR”


Aynı sendikaların özellikle kamuda bürokrasi ile el ele vererek devleti paralel olarak yönettiğini dile getiren Yokuş, vatandaşların bu yönetim tarzının altında kamudan nitelikli hizmet alamadığını vurguladı.
“Siyasi iktidar, kamuyu 20 yılda parti devletine çevirdi” diyen Yokuş, hizmetliden memura kadar tüm kadroların yandaşlardan oluşturulduğunu kaydetti.
Yokuş, siyasi iktidarın bu hastalıktan kurtulamadığını ekledi.


SAĞLIK ÇALIŞANLARINA SON 1 AYDA 70’İN ÜZERİNDE SALDIRI


Sağlıkçısından eğitimcisine, büro çalışanından hizmetlisine kadar tüm kamu çalışanlarının büyük bir sıkıntı içinde olduğunu belirten Yokuş, ülkeyi yönetenlerin çalışma hayatında yaşanan sıkıntıları çözmek için ayak sürmeye devam ettiğini kaydetti.
Doktorlar ve sağlık çalışanları için yapılacak düzenlemelerin ortada kaldığını savunan Yokuş, “Doktorlarımız kaçmakta, sağlık personeli emekli olup kurtulmakta ve sağlık sektörü çökme noktasına gelmiş, vatandaşlarımızın hastanelerdeki randevu talepleri 1-2 yıla kadar uzamıştır. Bütün bunların yanında sağlık çalışanlarına saldırılar devam etmektedir. Son 1 ayda 70’in üzerinde saldırı olmuş, geçtiğimiz yıl ise 300’ün üzerinde sağlık çalışanı saldırılarda ağır bedel ödemiştir.” açıklamasında bulundu.


“BU ÜLKEDE İÇİŞLERİ BAKANI VAR MI?”


Sendikal örgütlenmede öğretmenlerin saldırıya uğradığının altını çizen Yokuş, “Bu saldırılar öyle bir hal aldı ki, Hürriyetçi Eğitim-Sen adı altında kurulan bir sendikanın yöneticileri maalesef darp ediliyor. Adliye ve yargıya yansıyan şikayetlerde de görülüyor ki; ne yazık ki ülkemizde öğretmenlere yapılan bu saldırılara siyasi iktidar kayıtsız kalıyor” şeklinde konuştu.
Öğretmenlere yapılan saldırılardan örnekler veren Yokuş, tüm bunlara rağmen soruşturma açılmadığını belirtti.
“Bu saldırılar yapanın yanına kar kalıyor.” diyen Yokuş, “Saldırılar sonrası mağdur olan insanların hakkını kim savunacak? Bu ülkede bir İçişleri Bakanı var mı? İçişleri Bakanı varsa ne işe yarar?” sorularını yöneltti.


“BANA DÜZENLENEN SALDIRI FAİLİ MEÇHUL DEĞİL”


Türkiye Kamu-Sen Yönetim Kurulu Üyesi ve Türk Büro-Sen’in Genel Başkanlığını yaptığı 5 yıl önce Ankara’da evinin önünde silahlı saldırıya uğradığını hatırlatan Yokuş, şöyle devam etti:


“5 yıl önce de aynı İçişleri Bakanı vardı. Geçen bütçe görüşmelerinde Sayın İçişleri Bakanı’na, bana saldıranların hala faili meçhul olduğunu söylediğimde şaşırdı. ‘Öyle mi olmuştu’ dedi. Düşünebiliyor musunuz? Uçan kuştan haberi olan, her şeye maydanoz olan İçişleri Bakanı… Bana saldıranlar 5 yıldır geziyor. Ankara’nın göbeği. Nasıl oluyor? Eğer muhalif sendikacı, iş adamı ya da gazeteciyseniz size saldırı mübah. Size saldırınlar elleri kolları serbest gezerler ama kazara iktidar yandaşı birinin kaşının üstünde gözü var diye tweet atılırsa kıyamet kopar. Böyle bir sistem ve düzen olabilir mi? Meclis’te 3.5 yıldır milletvekilliği yapıyorum, sendika başkanı sıfatımla Ankara’da saldırıya uğradım ama hala faili meçhul. Ve ben iddia ediyorum, faili meçhul değil. Siyasi iktidar da İçişleri Bakanı da dönemin valisi de biliyor.”


“SALDILARIN ARKASINDA İKTİDARI DESTEKLEYEN PARTİ VAR”


Bu saldırıların durması gerektiğinin altını çizen Yokuş, “Ülke böyle yönetilemez, böyle gitmez. Bu yarınlarda büyük sorunlar yaratır. İktidarı ve İçişleri Bakanı’nı sorumluluğa davet ediyorum. Sendika yöneticilerine saldıranlar acilen bulunmalı, hesap sorulmalı. Görünen o ki, bu saldırıların arkasında iktidarı destekleyen siyasi parti ve onun yan kuruluşu var. Bütün belgeler bunu gösteriyor. Savcılığa yapılan şikayetlerde bu iddialar yer alıyor” diye ekledi.

- Reklam -