Wall Street Journal Gazetesi: Yatırımcı Merkez Bankası üzerindeki baskıdan tedirgin

99

Türk Lirası’nın Dolara karşı uğradığı büyük kayıplar, yabancı medyada yer bulmaya devam ediyor. Wall Street Journal Gazetesi, “Merkez Bankası’na siyasi baskı, Lira yatırımcılarının cesaretini kırmayı sürdürüyor” yorumunu yapıyor.

BD’nin borsa ve iş dünyasının gazetesi Wall Street Journal, liranın değer kaybı konusunu irdelediği haberinde “Faiz oranlarını düşürmesi için ülkenin Merkez Bankası’na yapılan  siyasi baskı yatırımcıların cesaretini kırmayı sürdürürken Türk Lirası, Salı günü dolara karşı her zamanın en düşük düzeyine geriledi” sözlerini kullanıyor.
Haberde “Yatırımcılar, Türkiye’nin Merkez Bankası Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz indirimi çağrılarına uymasından kaygılanıyor” denildikten sonra Merkez Bankası’nın 20 Ocak’ta faizleri düşürdüğü anımsatılıyor.
Bu arada, doların ilk defa olarak 2.5 lira üzerine çıktığını vurgulayan gazetenin görüşlerini yansıttığı Brown Brothers Harriman’dan yükselen piyasalar stratejisti Win Thin ise, doların liraya karşı bu yıl yüzde 7.3 değer kazandığını belirterek  liranın yükselen piyasalar arasında Rus rublesinden sonra en kötü performans sergileyen ikinci para birimi olduğunu söylüyor.
-“YATIRIMCILAR, KREDİBİLİTE EKSİKLİĞİNİ GÖRÜP LİRAYI CEZALANDIRIYOR”-
Win Thin, “Birçok yatırımcının Türk hükümetinin Merkez Bankası üzerindeki baskısının, fazla agresif ve yanlış yönlendirilmiş gibi gördüğünü” belirtikten sonra şu uyarı yapıyor: “Ülkedeki yatırımcılar genellikle aktif biçimde zayıflanan bir para birimini görmek istemiyor ve onlar, Türkiye’deki politika yapıcılarında genel olarak kredibilite eksikliğini görüyor ve lirayı cezalandırıyor. Onların asıl ihtiyaç duydukları  şey Merkez Bankası’nın işini yapmasıdır.”(ANKA)