Vur vur inlesin ekonomi dinlesin

0
257
- Reklam -

Mart ayının son günlerinde ekonominin değişik sektörlerden gelen değerlendirmeler geldiğimiz noktayı özetliyor. Fazla söze, yoruma gerek yok dedirten açıklamalardan öne çıkanlar:

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik: “Yabancı yatırımcıda maalesef ibre aşağı doğru gidiyor. OHAL olduğu sürece dışarıdan bakanlar burada ne olduğunu anlamayabilirler. OHAL’i sonlandırmak algıyı değiştirecektir.”

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali: “Son üç yılda yaşanan seçim süreçleri, komşu ülkeler ile zora giren ilişkiler ve yaşanan darbe girişiminin ardından yatırım ve kredibilite anlamında büyük kayıplar yaşadık. Son 19 yılda kazanabildiğimiz yatırım yapılabilir ülke notunu son üç yıl içinde kaybettik”.

- Reklam -

Yıldırım Holding CEO’su Yüksel Yıldırım: “Gezi olayları öncesinde sıraya giren yabancı yatırımcı artık Türkiye’ye gelmek istemiyor. Vaktimizi onlara Türkiye’de neler yaşandığını anlatmakla geçiriyoruz. Hükümetin ve karar vericilerin şu an 260 milyar dolar borç batağındaki özel sektör ve bankalara destek vermesi gerekir”.
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Genel Başkanı Nurettin Özgenç: “Kredi konusunda hayal kırıklığına uğradık. Faizsiz kredi sözü, vergi dairesi bürokrasisi ve bankaların engeline takılmaktadır”.

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, “Bugün mezbahada kilosu 25 lira olan et, tüketicinin önüne 40-45 liraya, sucuk, salam ve işlenmiş ürünler sofraya 100 liraya geliyor. İnsanlar sömürülüyor, yazık ve günah”.
Türkiye Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği (SERA BİR) Başkanı Müslüm Yanmaz: “Domates ambargosunun ana nedeni Rusya’daki kara borsacıların rant kavgasıdır. Aradaki kara borsacılar 500 milyon dolar kazanıyor”.

Manisa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Demran: “Ürettiğimiz üzümün yüzde 85’ini Avrupa Birliği’ne ihraç ediyoruz ama son gelişmelerden tedirginiz. Üzüm üretimi politik gelişmelere kurban edilmesin”.

Pronto Tur Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran: “Başta İtalyanlar ve Fransızlar olmak üzere pek çok yabancı turist Türkiye’yi terk etti. İşlerin düzelmesi için artık top Ankara’da. Huzur olmayan yerde turist olmuyor. Dışarı ile olan diyaloglarımız daha da negatif algılanıyor. Otel fiyatları 1990’lı yıllarına geri döndü”.
Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun: “Böyle bir dönemde yabancılar koşa koşa gayrimenkul almaya gelmez. Hiç kimse 20 yıl vadeyle ev alıp borçlu ölmek istemiyor”. Ekonominin değişik kesimlerinden bu sesler çıkarken, meydanlar, ekranlar, “vur vur inlesin Avrupa faşistleri dinlesin” sesleri ile yankılandı.

Merkez Bankası yönetimi yeni tertip Türk lirası banknotlarına kendi imzalarını atmaya başladılar. Maliye Bakanı Naci Ağbal da “en rahat bakanlardan biriyim. Çünkü bütçemin iki yakası bir arada” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, kasaplara kilosu 22,5 liradan taze karkas sığır eti, satışı yapılacağını duyurdu, ardından Şanlıurfa’da bir düğüne katıldı. Düğünde halay çeken Bakana, AKP milletvekillerine ve belediye başkanlarına “bozdurmakdık” der gibi dolarlar atıldı. KOSGEB yönetimi, “sorun yok, eksik formları doldurmaya devam ediyoruz” açıklamasını yaparak KOBİ’ciyi yatıştırmaya devam etti. Sonar Araştırma şirketinin Mart ayı referandum anketine göre de; evet oyu yüzde 48,98, hayır oyu yüzde 51,02 oranları çıktı.
Her türlü inlemek, dinlemek ve düğün halayı hayırlara vesile olsun.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz