VOA: Türk ordusu savaş gücünü yitirdi mi…?

145

– Türkiye’nin Suriye’ye müdahale etmesi olasılığı yabancı medyada değerlendiriliyor. Amerika’nın Sesi (VOA) Türk ordusunun Suriye sınırında bekleyişini sürdürdüğüne dikkat çekerken “Ancak, başta Ergenekon ve Balyoz soruşturmalarıyla yüzlerce yüksek rütbeli askerin darbe soruşturmaları nedeniyle hapse atılması, emekliliğe ya da istifaya zorlanması, ordunun muharebe gücü hakkında kuşkulara yol açtı” savlarını dile getiriyor.
VOA’nın İstanbul muhabiri Dorian Jones, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Suriye sınırına asker ve teçhizat sevkiyatına rağmen önümüzdeki günlerde operasyon olasılığının olmadığını söylediğini anımsatarak, “Davutoğlu’nun açıklaması, Türk medyasının adlarını vermedikleri generallerin böyle bir müdahaleye karşı yaptıkları uyarılara yer vermesinden sonra geldi” diyor.
“Son beş yılda Türkiye’de yüzlerce yüksek rütbeli asker, darbe planladıkları iddiasıyla ya hapse atıldı ya da erken emekliliğe sevk edildi” diyen Jones, haberinde  Emekli Tuğgeneral Haldun Solmaztürk’ın “ordunun bu kayıpların yerini hala dolduramadığı” değerlendirmesine yer veriyor.
Habere göre, bu durumun “yalnızca Kara Kuvvetleri’nde değil, Hava ve Deniz Kuvvetleri için de geçerli olduğunu” söyleyen Solmaztürk, üst düzey birçok general ve amiralin, bu sahte iddialar nedeniyle kaybedildiğini belirtirken “bu kayıpların Türk ordusuna hiçbir etkisi olmadığını söylemenin de mantık dışı olacağını” ifade etti.
Bu arada, Brüksel’deki Carnegie Enstitüsü uzmanı Sinan Ülgen’in ise, darbe iddiasıyla yargılanan tüm askerlerin temyiz davalarında beraat ettiğini, hatta bazılarının rütbelerine geri döndüğünü söyledi. Ancak Ülgen asıl sorunun “ordu ile AKP arasındaki ilişkide düğümlenmiş olabileceğini” savundu.
“Ordunun AKP hükümetine en baştan beri sıcak bakmadığını” öne süren uzman bunun üzerine Balyoz ve Ergenekon davalarının geldiğini hatırlatıyor. Ülgen’e göre, bu davalardan yargılananların çoğu serbest kalsa da bu olayların ordu ve hükümet arasında işbirliğini “zor kıldığını” düşünüyor.
VOA da “Cumhurbaşkanı Erdoğan ilişkileri düzeltmek amacıyla bu yıl yüzlerce ordu mensubundan özür diledi. Soruşturmaların hata olduğunu söyleyen Erdoğan, kendisinin de yanıltıldığını belirtti” dediği haberini, “Birçok uzman Suriye’ye müdahaleyi riskli olarak değerlendirirken, generaller ve politikacılar arasındaki güvensizliğin böyle bir operasyonu daha da sorunlu hale getirebileceği konuşuluyor” sözleriyle noktalıyor.