VİCDAN

0
220

Adaletin vekili cübbe midir?
Cübbenin içindeki canlıyı irdelemeden bu soruya cevap veremeyiz! Eğer cübbenin içinde ki canlı, vicdan mefhumundan uzak ise, cübbe adaletin vekili değildir.
“İnsan” diye tanımladığımız canlının hayatın her alanında ki davranışının barometresi, vicdanla tanışık olup olmamasıyla alakalıdır.
İnsan denilen yaratık, yaratılmışların en acımasızı, en ilkesizi, en yırtıcısıdır!
İşte bu sebepten dolayı, tüm dinler, ahlak öğretileri, yasalar, ideolojiler bu yaratığı insanlaştırmayı hedefler, bu doğrultuda çalışırlar ve bu tekâmül yolunun giriş kapısını da VİCDAN olarak işaret ederler!
Bireylerin tekâmüle gidiş yolunun giriş kapısı vicdan ise, doğal olarak toplumların devletlerin yönetenlerin iyi veya kötü olarak tasnifi de, VİCDAN üzerinden yapılır!
Vicdanı karartan körelten en önemli zehir; nefistir!
Nefis; zalimleştirir, arsızlaştırır, gaddarlaştırır, obezleştirir, akılsızlaştırır, adaletsizleştirir,  velhasıl VİCDANSIZLAŞTIRIR!
Hal böyle olunca;
Yöneten Firavunlaşır, devlet çürür, adalet vicdan ve cüzdan ile makam parantezine sıkışır, toplum yozlaşır, kutsallar silikleşir, cinnet iklimi oluşur, yolsuzluk yoksulluk yasaklar tavan yapar, barış berhava olur, din diyanet sentetikleşir, para ve makam tapıncı diye bir oluşum ortaya çıkar, terör, mafya, kaos, darbe sahne alır, vesselam olur da olur…
“Yeni Türkiye” diye kutsanan memleketin pürmelali kesinlikle bu olmamalıdır.
Hangi lacivert sözcük veya cümle kurulursa kurulsun, yaşadığımız bu gerçekliğin üstü kapatılamaz, Polyanacılık oynamanın da kimseye faydası yoktur!
Yazımızın başında ki soruya dönecek olursak;
“Adaletin vekili cübbe midir?” sorusunun cevabı: Vicdan, adaletin en iyi vekilidir!
Ezcümle;
VİCDAN, VİCDAN, VİCDAN..!

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz