Vesayet altında Başbakanlık yapılmaz

0
169

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Açık, net, çağrı yapıyorum, demokrasiyi istiyorsan, millete inancın varsa, milletin oyuna güveniyorsan, onun kararına saygın varsa, gelirsin Siyasi Partiler Yasasını adam gibi değiştiririz ve demokrasiyi getiririz. Getirir mi, abisi izin vermez. Vesayet altında başbakanlık yapılamaz.

CHP Genel Başkanı, “Bir diktatörün beklentisine uygun bir kararı yargı verirse, ona yargı denmez, diktatörün yan organı denir. Führer ne diyor, Goebbels, ‘Führer nasıl karar verecekse Almanya’daki yargıçlar da o paralel de karar vermelidir’ diyor. Aynı beklenti içindeler. Ama kimse kusura bakmasın avucunuzu yalarsınız” dedi.
Partisinin grup toplantısında konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “nedir anayasa” diyerek sözlerine şöyle devam etti:
“Bir devletin çatısını çizen temel belgedir. Anayasalar halkın oylarıyla kabul edildiği için herkes anayasal sınırlar içerisinde görev yapmak zorundadır. Hiç kimse hukukun üstünde değildir. Ve anayasalar demokrasiyi güçlendirmek için bir kişinin egemenliğine asla izin vermemiştir bizim ülkemizde.  Güçler ayrılığı ilkesi vardır.
Yasalar böyle diyor, anayasa böyle diyor ama uygulama ne diyor?
Yasama organı yani TBMM, diyorlar ki, az önce  Sayın Davutoğlu diyor ki, ‘CHP’nin Türkiye’nin gündemine ilişkin hiçbir sözü yoktur’. Hayatımda bu kadar yalan söyleyen ikinci bir adam görmedim.
Açık, net söylüyorum, sen de duy, abin de duysun.
Gel, seninle beraber Türkiye’nin temel gündemiyle ilgili bir öneri yapıyorum sana, gel, milletvekillerini milletin kendisi seçsin, liderler seçmesin.
Gelir mi, abisi izin vermez. Vesayet altında başbakanlık yapılamaz. Milletvekilini kim seçmeli, milletin kendisi seçmeli, niye izin vermiyorsunuz.
Bunu kim getirdi, lider sultasını kim getirdi, 12 Eylül darbesi getirdi.
Açık, net, çağrı yapıyorum, demokrasiyi istiyorsan, millete inancın varsa, milletin oyuna güveniyorsan, onun kararına saygın varsa, gelirsin Siyasi Partiler Yasasını adam gibi değiştiririz ve demokrasiyi getiririz.
Getirir mi, abisi izin vermez. Vesayet altında başbakanlık yapılamaz. Milletime güveniyorum, ön seçim diyorum, gel, Siyasi Partiler Yasasını değiştirelim diyorum. Millete inanıyorsan, milletin oyuna inanıyorsan, gel lider sultası, 12 Eylül darbe hukukunu hep beraber değiştirelim. Yargıyı siyasallaştırdılar.
Adaleti de bunlar bozdular yani TBMM’de parlamento sınıfta kalmış vaziyette, yargı da sınıfta kalmış vaziyette.
Bir diktatörün beklentisine uygun bir yargı karar verirse, ona yargı denmez, diktatörün yan organı denir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz