Vergi affı çıkacaksa vergi iadesi de olmalı

0
59

TBMM’de 2020 vergi yapılandırma paketi ile ilgili çalışmalar devam ederken konuya ilişkin değerlendirmeler arka arkaya geliyor.
Yılsonuna kadar çıkması beklenen kanun çalışmasıyla ilgili görüşlerini açıklayan KOBİ Mehmet unvanlı İç Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (İÇASİFED) Genel Başkanı Mehmet Akyürek, yapılacak yanlışların tüm yükümlülüklerini zamanında yerine getiren, vergilerini zamanında ödeyen dürüst iş insanlarını üzeceğini söyledi. Akyürek, vergisini düzenli olarak ödeyen işletmelere çıkacak af oranında vergi iadesi yapılmasını istedi.

YAPILANDIRMAYA EVET

Torba Yasaya “matrah artımı ve vergi affı” konulmasının geçmişte de olduğu gibi haksız rekabete yol açacağını belirten Akyürek, “Pandemi nedeniyle zorluk yaşayan KOBİ’lerin borçlarının yeniden yapılandırılmasına evet diyoruz. Ancak kayıt dışılığı teşvik edecek ve dürüst, sorumlu iş insanlarını mağdur edecek karar ve uygulamalara da hayır diyoruz” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

KAMU VİCDANI YARA ALIR

Mehmet Akürek açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Vergisini aksatmadan ödeyen, basiretli tüccarlık yapan, NACE kodunun önemini bilmeden ve de yanlış tanımlama yüzünden ‘öteleme’ gibi imkanlardan yararlanamayan birçok işletme özellikle de imalatçı KOBİ’ler geçmişte büyük zarar görmüştür. Bu durum dikkate alınarak, eğer bir af çıkacaksa, vergisini düzenli olarak ödeyen işletmelere de af oranında vergi iadesi yapılmalıdır. Aksi takdirde kamu vicdanı yara alacaktır.”