VATANDAŞLARIN FATURA İSYANI

0
164
- Reklam -

Ekonomi ve geçim derdi can yakıcı bir sorun olarak halkın en temel gündemi olmaya devam ediyor.
Her geçen gün artan ve toplumun birçok kesimini derinden sarsan ekonomik kriz, yeni yılda elektrik, doğalgaz ve akaryakıta yapılan zamlarla kendisini daha da hissettirdi.


Elektrik ve doğalgaza yapılan yüksek zamlar, halkın kısıtlı bütçesini artık iyiden iyiye zorlamaya başladı Halk, eriyen maaşlar, artan borçlar, işsizlik nedeniyle deyim yerindeyse açlık ve yoksullukla boğuşurken ,hayat pahalılığı çekilemez bir noktaya geldi.


Bilindiği gibi 1 Ocak 2022’den geçerli olmak üzere doğal gaz ve elektriğe zam geldi. Konutlarda kullanılan doğal gazın birim fiyatında yüzde 25, elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın birim fiyatında yüzde 15, elektrik üretimi dışında kullanılan doğalgazın birim fiyatında ise yüzde 50 artış oldu. Yeni yılla birlikte elektrik faturalarında kademeli tarife sistemine geçildi. Yeni sistemle birlikte elektrik faturaları iki tarifeye ayrılırken, elektrik fiyatlarına yüzde 50 ile yüzde 125 arası zam yapıldı. 1 Ocak’tan itibaren mesken aboneleri için aylık 150 kilovatsaate kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat kilovatsaat başına 1 lira 37 kuruş, aylık tüketimi 150 kilovatsaat üzeri olan mesken aboneleri için ise kilovatsaat başına 2 lira 6 kuruş uygulanacak.

- Reklam -


Kış ayının başında hemen hemen A’dan Z’ye her şeye gelen zamlar, çok zor geçecek kışı daha şimdiden içinden çıkılmaz bir duruma çevirdi. Zamlı tarifelerin ilk faturaları da 10 Ocak itibarıyla kesilmeye başlandı. Ancak zamlı tarifeler vatandaşı bir hayli zorlayacak gibi duruyor. Üstelik Ocak ayında kesilen faturaların tamamı zamlı değil. Sadece 10-15 günlük kısımları zamlı. Bu da Şubat ayında gelecek olan faturaların daha da kabaracağını gösteriyor..


2022 yılının ilk zamlı faturaları karşısında kızgınlıklarını açıkça ortaya koyan vatandaşlar, normalde ödedikleri tutarların neredeyse 2 katı artış olduğunu belirterek “ Kışı nasıl geçireceğimizi şimdiden kara kara düşünmeye başladık” diye dert yanıyor.


Daha Ocak ayının ilk yarısı dolmadan peş peşe gelen zamlar vatandaşları şaşkına çevirdi. Sosyal medya üzerinden faturalarını paylaşan vatandaşlar adeta ateş püskürdü. Kiminin faturası 2 kat, kimini 3 kat artarken, kimi de iki kişi yaşamalarına rağmen gelen bin liralık elektrik faturasına isyan etti. Bazı vatandaşlar yaptığı paylaşımlarla Aralık ayı tüketimlerinin de zamlı kesildiğini öne sürdü. Faturayı inceleyen bir vatandaş 3 gün gecikme nedeniyle tarifeli elektrik zammından iki kat fazla fatura ödediğini söyledi. 3 gün geç sayaç okuma nedeniyle saatinin 150 kwh geçtiğini ifade eden kişi “Zamanında sayaç okunsa 313 lira yerine maksimum 150-160 lira ödeyecektim” dedi.

Aynı sorunu yaşayan bazı vatandaşlar da sayaçlarının geç okunduğu belirterek faturalarını paylaştı
Vatandaşlar iktidar yetkililerinden elektrik, su, doğalgaz ve internet faturalarının vergi ve kesintiden muaf tutulmasını, dolaylı vergilerin düşürülmesini, tüm gıda ürünlerinde KDV’nin sıfırlanmasını istiyor. Umarım, zamlar altında ezilen vatandaşların bu haklı istekleri bir an önce yerine getirilir.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz