Vatandaşı zor bir kış bekliyor

0
22

Hayat pahalılığı neredeyse çekilemez bir noktaya geldi. Elektrik ve doğalgaza yapılan yüksek zamlar, halkın kısıtlı bütçesini artık iyice zorlamaya başladı Halk, eriyen maaşlar, artan borçlar, işsizlik nedeniyle deyim yerindeyse açlık ve yoksullukla boğuşur hale geldi.


A’dan Z’ye hemen hemen her şeye gelen zamlar zor bir kışın bizi beklediğinin habercisi gibi.
Daha kış bastırmadan olası doğalgaz faturası şimdiden vatandaşı kara kara düşündürüyor. Çok çetin geçmesi beklenen bu kış yüksek elektrik ve doğalgaz faturalarını ve yüksek gıda fiyatlarını beraberinde getireceği öngörülüyor.
Temmuz ayında yapılan zam yetmiyormuş gibi elektrik ve doğalgaza yeni bir zam kapıda. Çeşitli kaynaklara göre elektrik ve doğalgaza Ekim ayı içerisinde %15 oranında zam yapılması planlanıyor.


Artan kur nedeniyle petrol ve doğalgazda neredeyse tamamen dışa bağımlı olan Türkiye’de fiyatlar da buna bağlı olarak yükseliyor. Çekirdek enflasyon vurgusu ve arkasından yapılan faiz indirimi ile dövizin yeniden yükselişe geçmesi ile vatandaşın alım gücü giderek düşüyor.

- Reklam -


Temmuz’da doğalgaza yüzde 12, elektriğe yüzde 15 zam yapılması vatandaşın bütçesini ve enflasyonu olumsuz etkiledi TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre Eylül ayında yıllık enflasyon yüzde 19,58 oldu. TÜFE Eylülde bir önceki aya göre 1,25 arttı. Eylül ayının enflasyon şampiyonu ise kömür oldu. Kömürü, kıvırcık ve servis ücreti takip etti.
Alternatif bir enflasyon hesaplaması yapan Enflasyon Araştırma Grubu da (ENAGrup), Eylül’de tüketici fiyatlarında aylık yüzde 2.89, yıllık yüzde 44,70 oranında artış olduğunu açıkladı.


ENAGrup ile TÜİK enflasyonu arasında neredeyse bir uçurum kadar bir fark bulunuyor.
Hükümetin yanlış tarım politikaları hem üreticileri hem de tüketicileri derinden vuruyor. Hele küçük esnaf borç batağında adeta boğuluyor. Üreticilerin satış fiyatları ile tüketicilerin alış fiyatları arasındaki uçurum ise korkunç boyutlara ulaşmış durumda.
Tüketici pahalılıktan dolayı istediği ürünü satın alamazken, enflasyon bir türlü düşürülemiyor. Esnaf, tüccar, sanayici piyasanın durgunluğundan dert yanıyor.


Sanayi ve elektrik üretim santrallerinin ana girdisi olan tarifelere yapılan zammın iğneden ipliğe zamma neden olacağına dikkat çeken CHP Enerji ve Altyapı Projelerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, şunları söylüyor
 “2021 yılı içerisinde sanayide doğalgaz ve elektrik tarifesine yapılan zamların etkisini kış aylarında göreceğiz. Vatandaşlarımız bu zamların faturalarını doğrudan ödemese de, market kasalarında aldıkları temel gıda ürünleriyle ödemek zorunda kalacak. Kış aylarında zaten ısınma ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanan vatandaşlarımızın artık ne tahammülü ne de gücü kaldı. İktidar yaklaşan kış ayları öncesi, zamların önüne geçecek gerçek önlemler almalı. İki yıldır enerji faturalarının düşmesi için verdiğimiz yasa teklifi iktidar tarafından reddediliyor. Enerji faturalarındaki KDV payı düşürülmeli, TRT fonu kaldırılmalı.”
Doğalgaz ile ısınmak artık lüks oldu. Mutfaktaki yangın yetmiyormuş gibi, doğalgaz faturaları kış gelmeden şimdiden vatandaşı düşündürmeye başladı.

- Reklam -