Ana Sayfa Yazarlar Vatandaş bayramda bile dövize koşmuş

Vatandaş bayramda bile dövize koşmuş

-

Bayramdan önce bu köşede yazdım; “aman doların değerini fazla düşürmeyin, bizim insanımız saldırır, varını yoğunu dolara yatırır” diye. Doğru çıktı.


Biz vatandaş uzatılmış on günlük bayram tatilini parasızlıktan evinde geçirmek zorunda kaldı diye yorum da yapmıştık, meğerse bunun da nedeni varmış.

Vatandaş tatile çıkmamış, bayram seyran dememiş paralarını yani liralarını dolara çevirmiş.
“Dolarım dolsun tatilim evde olsun” sloganı ile varsa yoksa dolar almışlar hem de bankaların, piyasaların rehavet içinde işlem yaptığı Haziranın ilk haftasındaki iki gün içinde tam 2.8 milyar dolar almışlar yani 16 milyar liralarını dolara yatırmışlar.

Dolar babaları böyle bir tarih yazmadılar. Dolar dolar olalı bir ülkede çılgınca böyle bir dönüşüm yaşamadı.

Bırakın bu parasızlıkta, 16 milyar liranın nereden çıktığını, arkadaş bir ülkenin insanları neden iki günde 2.8 milyar dolar alır? Hem de kur dalgalanmasının sıfır olduğu günlerde. Hadi bunun 1,5 milyarları kurumlara, kuruluşlara, şirketlere ait peki geri kalanına ne oluyor? Vatandaş neden bu kadar döviz alıyor?

7 Haziran itibarıyla vatandaşın döviz toplamı 111.5 milyar dolara çıkmış. Yılbaşından buyana gerçekleşen döviz alımı en az 20 milyar dolar yaklaşık 120 milyar lira.
Bu değerden gidersek, bayram öncesinde 575 bin lira 100 bin dolar ederken bugün için 588 lira yani bir haftada en az 10 bin lira kar yapıldı. Kar, bankaların bu tutardaki mevduata verdikleri bir aylık faiz kadar. Şu yatırım araçlarındaki dengesizliklere bakar mısınız?

DÖVİZ BOZDURMA AL

Şu tablo karşısında kulak veriri yerli ve milli para çağrılarına? Ayrıca nerede kaldı spekülasyon, manipülasyon, dış güçlerin operasyonları lafları?

Acaba bugün “dolarını bozdur” kampanyası açılsa ne tepki alır? İsteyerek “döviz bozdurma al” kampanyası yapsanız bu rakamlara ulaşamazsınız.

Siz illaki doları 6 liranın altında tutacağım diye yine bu memleketin dövizini uluslar arası piyasalarda satıp lira toplamaya çalışırken ya da dış borçlanma ile yerli piyasalara döviz enjekte ederken vatandaş “ne ala dolar ucuz alalım bir köşede kalsın” diye saldırdı, tüm çabalar boşa çıktı. Bunların kamu ekonomisine ve bankalara yükü düşünülmedi.
Siz liraya halen enflasyonun altında faiz verirseniz, halen yüzde 15 stopaj keserseniz herkes liradan daha çok kaçar.

Dolara dandik faiz verilse bile “dolar dolardır” diye para yatıranların bir bildikleri var üstelik ABD Başkanı Trump’un “dolar pahalandı, faizler düşürün ki dolar değer kaybetsin, ABD’nin ihracatı artsın” dediği dönemde.

Bu dövize koş vatandaş yerleşik davranışı başlı başına sosyoekonomik olarak araştırılması gereken bir durum. En azından alt başlık verelim:

Fakir fukara bırakın doları lirayı zor buluyor, esas orta ve üst gelir grupları gibi yani yıllardır ülkenin tüketimini sürükleyen katmanlar neden araba, ev almıyor da dövizi tercih ediyor?
Bunun tek cevabı var o da herkesin söylediği güven sorununda yatıyor.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İsmet Hazardağlı
İsmet Hazardağlıhttps://sonsoz.com.tr
1984 yılında çalışmaya başladığı gazetecilik mesleğinde, çeşitli haber ajansları, dergiler, gazeteler ve televizyon kanallarında muhabir ve üst düzey yönetici olarak görev yaptı. Sonsöz'de ekonomi yazıları ile sizlerle!

Bu Haberler Kaçmaz!

Doğuştan gelen fıtıktaki risk: Fıtık boğulması

Kasık fıtığının kasığın şişmesi ile belli olabileceğini söyleyen Op. Dr. Mevlit Korkmaz, fıtık tedavisinin ameliyatla mümkün olabileceğini söyledi