Vatandaş bankaların insafına terkedildi

102

CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün, milyonlarca vatandaşın borç batağına saplanmasında, milyonlarcasının da borç sarmalında debelenmesinde devletin vatandaşları bankaların insafına terk ederek haklarını korumamasının büyük bir rolü olduğunu bildirdi.

Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada, bankaların verdiği her 100 liralık kredinin 29 lirasını tüketicilerin kullandığını, buna karşılık her 100 liralık faiz gelirinin ise 35 lirasını tüketicilerden aldığını vurguladı. Bu durumun bankaların vatandaşlara, diğer kredi kullananlara göre daha yüksek oranda faiz uygulamasından kaynaklandığını belirten Aygün şunları söyledi:
“Birçok vatandaş artık neredeyse bankalara çalışır hale geldi. Son yedi yılda vatandaşların tüketici kredisi ve kredi kartları için bankalara ödediği toplam faiz miktarı 180,7 milyar liraya ulaştı. Vatandaşın ödediği faiz her geçen gün de artıyor. Örneğin, 2008 yılında 13,1 milyar lira olan vatandaşın bir yıl içerisinde tüketici kredileri için ödediği faiz 2014 yılında 30,4 milyar liraya, 5,8 milyar lira olan kredi kartları için ödediği faiz de 7 milyar liraya yükseldi.”
Maaş ve ücretlerin enflasyon kadar bile artmadığı son yıllarda vatandaşların bankalara ödediği faizin katlanarak büyüdüğünü belirten Aygün, bankaların tüketicilerden aldığı faizin 2008-2014 yılları arasında yüzde 100’e yakın arttığını ifade etti.
Ankara Milletvekili Aygün, 3 milyon kişinin tüketici kredisi ve kredi kartları yüzünden icralık olmasının ve batık kredilerin 22 milyar liraya kadar yükselmesinin altında bu tablonun yattığını bildirdi. Vatandaşların, artık borcu borçla kapatmaya başladığını ve birçok yüksek faiz maliyeti nedeniyle borç sarmalına girdiğini anlatan Aygün şunları söyledi:
“Enflasyonun yüzde 7-9 bandına indiği bir dönemde, bankalar hem de devlet eliyle kredi kartlarına yıllık bazda yüzde 24’ün üzerinde faiz uyguluyor. Devlet eliyle diyorum çünkü bankaların kredi kartlarına uygulayabileceği faizin tavanını Merkez Bankası belirliyor. Merkez bankasının yüzde 7-7,5 faiz oranını yüksek bulanlar, konu vatandaş olduğu zaman nedense susuyorlar. Yine bu ortamda bankalar tüketici kredilerine enflasyonun neredeyse üç katına ulaşan yıllık faiz uyguluyorlar. Yaşamak için borca ihtiyacı olan vatandaşlar bankalar karşısında eziliyor. Tüketicilerin hakkını korumak bir kamu hizmetidir ve sorumluluk da devlete ve hükümetlere düşer. Bu nedenle, tüketici kredilerinde de Merkez Bankası veya BDDK ya da benzeri bir kamu otoritesi kredi kartlarında olduğu gibi faiz için üst sınır belirlemelidir. Ancak bu üst sınır da yine kredi kartlarında olduğu gibi tefeci faizi olmamalı gerçekçi olmalıdır. Böyle bir uygulama toplumun özellikle gelir ve eğitim seviyesi düşük kesimlerini bankalara karşı bir nebze de olsa koruyacaktır. Kimse çıkıp ‘bu bankalarla vatandaşlar arasında bir ticari ilişkidir devlet buna karışmaz’ demesin. Dünyadaki bütün çağdaş ülkeler vatandaşını koruyor.”