UZLAŞAMAZSAK TEKLİFİMİZİ SUNARIZ

105

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Yeni anayasa yapılması Türkiye’de su kadar, ekmek kadar ihtiyaçtır. Belli bir süre oturur çalışırız uzlaşamazsak AK Parti olarak teklifimizi sunarız” dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, bir televizyon kanalında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. HDP’lilerin dokunulmazlığının kaldırılması tartışmasında nasıl bir yöntem izleneceğine ilişkin bir soru üzerine Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Bu meseleyi bir siyaset aracı olarak görmemek lazım. Biz asla böyle görmeyiz. Siyasette güç elde etmek için kullanılacak bir mekanizma olarak görmeyiz. Dokunulmazlıklar parlamentonun gücünü korumak amaçlı geliştirilmiş bir araçtır. Tek başımıza AK Parti olarak karar vermeyiz. Demokrasiyi korumak için atılması gereken bir adım” diye konuştu.

“Batı’ya nasıl anlatırız tartışmaları için ne dersiniz?” şeklindeki bir soru üzerine de, “Doğru adımları ortaya koyarsak bu zaten anlatılır. Batı demokrasilerinde de teröre destek veren hiç kimse parlamentoların içerisinde yer alamaz” dedi.

-“MESELE SAYI DEĞİL MESELESİ DEĞİL KONSENSUS OLUŞTURMAKTIR”-

Kurtulmuş, “Yeni anayasa çalışmaları… 4 partili bir masa zor görünüyor. Anayasa konusunda ne yapacaksınız?” yönündeki bir soru üzerine de “Siyasetin böyle enteresan cilveleri var. Bir takım siyasi oyunlarla millete karşı bir algı oluşturacaksınız ama bir de realite var. Sivil anayasa bütün siyasilerin boynunun borcudur. Mesele sayı değil meselesi değil konsensus oluşturmaktır. Yeni anayasa yapılması Türkiye’de su kadar ekmek kadar ihtiyaçtır. Belli bir süre oturur çalışırız uzlaşamazsak AK Parti olarak teklifimizi sunarız” ifadelerini kullandı.

Darbe mevzuatının temizlenmesi konusunun Anayasa çalışmaları ile paralel götürülmesinden yana olup olmadığına ilişkin bir soruya da Numan Kurtulmuş, “Adı üstünde anayasa. Bütün mevzuatın anası burası. İki ayrı komisyonla bu çalışmalar yürütülebilir” yanıtını verdi.

-“BÜTÜN ÜLKELER BM’YE MÜLTECİLER İÇİN DESTEK VERSİN, TÜRKİYE TEK BAŞINA BAŞ EDEMEZ”-

“AB ile yapılan sığınmacı zirvesi… Türkiye’nin tavrına en çok destek veren Almanya karıştı, Başbakan Merkel’e ülkesinden tepki var. Türkiye’nin talepleri de Avrupa’da ‘Müzakere değil şantaj’ yorumları olduğu şeklinde haberler var. Ne diyorsunuz?” yönündeki soruya da Kurtulmuş şöyle yanıt verdi:

“Kimse kusura bakmasın Aylan bebeğin fotoğrafı Avrupa basınında yayınlanana kadar Avrupa basını mülteci krizi var mı yok mu bunun bile farkında değildi. 3 milyona yakın mülteciyle karşı karşıyayız. Almanya tehlikenin boyutlarını görüp liderlik alıyor. Türkiye’nin tek başına başa çıkacağı mesele değil. Bütün ülkeler BM’ye mülteciler için destek versin.”

-“HAZİRANDA İNŞALLAH VİZESİZ DOLAŞIM HAKKINI ALACAĞIZ”-

Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye vize serbestisi tanıyıp tanımayacağına yönelik açıklamalarda da bulunan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “Atılması gereken adımlar var bunların bir kısmı atıldı. Haziranda inşallah vizesiz dolaşım hakkını alacağız” dedi.

“Hükümetin eylem planındaki Alevi düzenlemesi… Nasıl bir düzenleme yapılacak? Cemevlerinin ibadethane olması net ifadelerle girecek mi yasal mevzuata?” sorusuna da Kurtulmuş, “Son noktaya doğru geliyor. Türkiye’nin hassas konularından birisi. Türkiye’de herkes kendi inancını rahat şekilde yaşayabilsin. Alevi vatandaşlarımız da bu ülkenin asli unsurudur” dedi.

-“AYM’YE BİREYSEL BAŞVURU HAKKINI VEREN ADALET VE KALKINMA PARTİSİ İKTİDARIDIR”-

Numan Kurtulmuş, son olarak, “Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) gazetecilerle ilgili kararı… AYM’ye bireysel başvuruyu sınırlayacak bir hazırlık var mı? şeklindeki bir soru üzerine de, “AYM kararları üzerinde tartışılması bile Türkiye’nin gerçekten bir hukuk devleti olduğunu ortaya koyan bir meseledir. AYM’ye bireysel başvuru hakkını veren Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarıdır. Bu süre içerisinde AYM görüşünü ifade etmiştir ve bu karardan önce hiçbir siyasiden bu dosya ile ilgili hiçbir görüş belirtilmemiştir” şeklinde konuştu.