Ana Sayfa Sağlık Haberleri 'Uzak ve yakını görme bozukluğu tek operasyon ile düzeltilebiliyor'

‘Uzak ve yakını görme bozukluğu tek operasyon ile düzeltilebiliyor’

-

GÖZ Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Sinan Yakut, ilerleyen teknoloji sayesinde katarakt hastalığının son yıllarda başarılı bir şekilde tedavi edilebildiğini belirtti.

Ümraniye Erdem Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Sinan Yakut, “Yaş ilerledikçe gözümüzde bulunan doğal lens, ilk olarak esnekliğini kaybeder ve bu nedenle yakın görmede sorunlar yaşanır. Bunun adı presbiyopi yani yaşa bağlı yakın görme bozukluğudur. Daha ileriki yaşlarda buna ilave olarak doğal lens saydamlığını da kaybeder ve göz bu kez uzağı da göremez hale gelir. Biz tıbbi olarak buna katarakt adını veriyoruz. Bu sorunlar önceden ayrı ayrı tedavi edilirken artık uygun hastalarda uzak ve yakın görme problemi tek bir operasyonla düzeltilebiliyor” dedi.

‘KATARAKTIN GÖRÜLME YAŞI ERKENE KAYDI’

Kataraktın görme yeteneğinin yavaş yavaş kaybolmasına neden olduğunu ve kişinin yaşam kalitesini azalttığını belirten Op. Dr. Sinan Yakut, “Katarakt başlama yaşı çevre şartları sebebiyle daha da erken yaşlara kaydı. Genellikle 50 yaş civarında yaşa bağlı olarak yakını, katarakta bağlı olarak da uzağı net göremeyen hastalar, ameliyattan sonra uzağı ve yakını gözlüksüz görmek istiyorlarsa akıllı lens bu hastalara uygulanabilir. Son zamanlarda sıklıkla söz edilen akıllı lensler tıbbi adıyla Trifokal olarak isimlendirilen çok odaklı göz içi lensleridir. Akıllı lens denilen bu özel göz içi lenslerini, katarakt ameliyatı sırasında uygun olan hastalarda kullanıyoruz” diye konuştu.

‘LENS TİPİNE DOKTOR KARAR VERİYOR’

Katarakt hastaları için tasarım olarak 3 farklı göz içi lensi olduğunu belirten Dr. Yakut bu lenslerin monofokal (tek odaklı), multifokal (çok odaklı) ve trifokal (üç odaklı) olarak adlandırıldığını, hangi lensin uygun olacağına muayene sırasında yapılan tetkiklerden sonra doktor tarafından karar verildiğini belirtti. 

Eğer hastada katarakt varsa ve hasta ameliyat sonrasında hem uzağı, hem de yakını gözlüksüz görmek istiyorsa gözün uygunluğuna ve hastanın ihtiyacına göre ‘akıllı lens’ tercih edilebiliyor” dedi.

‘EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ ARA MESAFEYİ NET GÖSTERMESİ’

Ameliyatında monofokal lens kullanılan hastaların genellikle uzağı gözlüksüz olarak görebildiğini ancak yakını görmek için yine gözlük kullanma ihtiyacı olduğunu belirten Dr. Yakut, “Ameliyatında trifokal lens kullanılan hastalar ise ameliyattan sonra günlük yaşantısını rahatlıkla devam ettirebiliyor. Bu hastalar artık gözlüksüz kitap okuyabilir, cep telefonu ve bilgisayar kullanabilir, televizyon seyredebilirler. Akıllı lensler uzak, yakın ve ara mesafede memnun edici görüş sağlarlar. Bu lensler ömürlüktür, ilerleyen yaşlarda değiştirilmeleri gerekmez. Bu lenslerin en önemli özelliği bilgisayar ekranı, cep telefonu ekranı gibi mesafelerde sağladıkları netliktir” dedi.

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Haberler Kaçmaz!

İtalya’da geçtiğimiz yılın Aralık ayında meydana gelen orman yangınına sebep olmakla suçlanan 22 yaşındaki iki öğrenciye 13,5 milyon Euro para cezası verildi.

Mangalcı gençlere rekor ceza

İtalya’da geçtiğimiz yılın Aralık ayında meydana gelen orman yangınına sebep olmakla suçlanan 22 yaşındaki iki öğrenciye 13,5 milyon Euro para cezası verildi.

SONSÖZ ÖZEL HABER VE RÖPÖRTAJLAR

Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.

Öz Taşıma İş Sendikasından Mansur Yavaş’a Tam Destek

Öz Taşıma İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi.
Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.

Yerli ve Milli Destekli Dijital Dönüşüm Şart

Açılış konuşmasında söz alan TBD Başkanı Aktepe yerli ve milli destekli dönüşümün şart olduğunu ifade etti.
PTT Spor Kadın Voleybol takımı

Filenin Güvercinleri ilk yılında şampiyon

2018 – 2019 Voleybol Sezonu 1. Lig Bayanlar finalinde Sarıyer Belediyesi ile oynadığı final maçını kazanan PTT Spor Kadın Voleybol takımı, adını Sultanlar Ligine yazdırdı.